6 Tipů: Jak vybrat formální oblečení do zaměstnání?

Najít vhodné formální oblečení do zaměstnání nemusí být zrovna jednoduché. Muži si obléknou skvěle padnoucí oblek a košili. Ženy mají však mnohem více možností. Mohou si obléci různé druhy oblečení od kostýmku, až po formální šaty. Poradíme vám, jakým způsobem formální oblečení vybrat a jak ho doladit doplňky v závislosti na pravidlech formálního oblékání.

Formální oblečení a dress code vaší kanceláře

Základním vodítkem pro správnou volbu formálního oblečení je dress code určený ve vašem zaměstnání. Je možné, že máte přímo doporučený vzor, kterého byste se měla držet. A možná je to přesně naopak a vy máte v oblékání svobodnější ruku.

Pohodlí především

Při formálním oblékání do zaměstnání je důležité, abyste se především cítila pohodlně. Nezapomeňte, že v daném oblečení budete celý den. Myslete na to, jakou pozici vykonáváte. Jestliže celý den sedíte za počítačem, pak v letních měsících uvítáte sukni a v měsících zimních pohodlné kalhoty. Pokud trávíte čas spíše chůzí, vyhněte se příliš vysokým podpatkům.

Vyberte si to pravé formální oblečení

Máte již ucelenou představu o tom, jaké oblečení preferuje váš zaměstnavatel, ale stále nevíte, co si obléct, abyste vypadala nejen formálně, ale také módně? Podívejte se na typy formálního oblečení, mezi kterými si určitě najdete svého favorita i vy!

1. Sukně

Sukně je výbornou volbou! Nejen, že budete působit profesionálně, ale zároveň žensky. Mějte však na paměti, že sukně by dle společenských pravidel měla sahat těsně pod kolena. I přesto se ale nemusíte bát experimentovat. Můžete vyzkoušet různou kombinaci barev, spoustu typů střihů a materiálů. Černou pouzdrovou sukni můžete doplnit barevnou halenkou. Uvidíte, jak se celý váš outfit rozzáří!

2. Kostýmek

Kostýmek je základním kouskem formálního šatníku, který by ve vašem šatníku určitě neměl chybět. Nemusíte mít přitom strach, že budete vypadat příliš upjatě. V dnešní době se kostýmky šijí v různých barvách a střizích. Kostýmek vám dodá na eleganci a sebevědomí.

3. Halenky a košile

Pokud je firma ve které pracujete méně formálního rázu vsaďte na luxusní halenku nebo košili. Vámi zvolený vršek by měl být tak akorát, aby vám skvěle padl. Vyhněte se průsvitným tkaninám a raději sáhněte po bavlněné košili nebo halence z kvalitních mikrovláken.

4. Business kalhoty

Formální oblečení do zaměstnání nemusí obsahovat pouze kostýmky a obleky. Ke vhodně zvolené halence můžete unosit i kvalitní dámské kalhoty. I přes pohodlnější styl budete stále působit formálním dojmem. Správná volba kalhot polichotí i vašemu typu postavy. Stačí zvolit správný střih a barvy, jako jsou černá, tmavě modrá nebo šedá.

5. Šaty

Šaty se hodí pro každou příležitost, včetně zaměstnání! Přesto byste měla dodržovat několik pravidel, aby volba vašich šatů odpovídala etickému kodexu oblékání. Neměli by být příliš těsné, ale naopak dobře padnoucí. Důležitá je i délka – ta by měla být minimálně pod kolena. Šaty můžete zkombinovat s jemným bolerkem a dalšími doplňky.

6. Boty a silonky

K formálnímu oblečení do zaměstnání patří nejen vhodně volené oblečení, ale také boty. Pro dámy jsou ideální volbou lodičky na nižším podpatku. Ať už se ale rozhodnete pro jakýkoliv typ bot, měli by mít uzavřenou špičku. Myslete také na to, že v nich budete chodit celý den – pohodlnost by tedy měla být vaší prioritou.

Nezapomínejte ani na silonky! Silonky neslouží ani tak pro chladnější jarní rána, jako spíše doplněk formálního oblečení, který nesmí chybět. Přesto, že máte sukni pod kolena, silonky byste podle určitých etických zásad neměla vynechávat.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *