Nylon: Proč je oblíbený, jak prát a další vlastnosti

Jako další materiál si dnes představíme nylon. Slyšel o něm určitě už každý z nás a většina vlastní alespoň jeden kousek, který je z něj vyrobený. Málokdo ale ví, jaké vlastnosti stojí za jeho oblíbeností a jak se o něj starat tak, aby nám sloužil co nejdéle. Pojďme se na to podívat blíže!

Nylon vs Polyester

Oba tyto materiály jsou syntetické a začaly se vyrábět v první polovině minulého století. Každý z nich má něco do sebe, nylon je ale primárně dražší a o něco odolnější. Jaké jsou ostatní rozdíly a celkové vlastnosti, díky kterým jsou oblíbené?

Prvním z nich je výroba. Nylon je původně v kapalné podobě, následně se odstředí a jednotlivá vlákna se získají sušením. Polyester je chemický roztok, který se poté spřádá do nití.

Nylon se používá na výrobu punčoch, nejčastěji takzvaných silonek, ale také se z něj vyrábí spodní prádlo nebo plavky, koupit můžete ale i závěsy nebo povlečení. Má nízké absorpční schopnosti, ale rychle schne, je lehký, hladký a měkký. Také velmi dobře odvádí pot. Je pevný, silný a odolný vůči oděrkám, oleji a širokému spektru chemikálií. Lze ho sušit na šetrný program a je možné ho i žehlit, vlákna ale snáší pouze nízké teploty.

Polyester je použitelný pro téměr všechny druhy oblečení, vyrábí se z něj i závěsy, koberce a povlečení. Je odolný vůči mačkání a vytahání, také je silný, i když o trochu méně než nylon. Pere se snadno a v případě použití šetrného programu smí i do sušičky, žehlení je také možné. Je rychleschnoucí, hladký a lehký.

🌿Tip: Už jste četli naši sérii o barevné typologii? Podívejte se, jak si určit svůj barevný typ a zjistit, jaké barvy vám nejvíce sluší.

Jak nylon prát?

Jako materiál je sice velmi odolný, ale po namočení se chová trochu jinak, tudíž je při praní potřeba dodržovat několik zásad. Samozřejmě je nejlepší se řídit těmi na cedulce přímo od výrobce, obecně ale platí následující. Vhodný je studený a nejlépe šetrný program, takže určitě ne 60 stupňů a více. Nylon se snese s většinou běžně dostupných pracích prostředků, jen není vhodné používat jakákoli bělidla.

Pro větší jistotu si můžete koupit speciální síťky na praní, které seženete ve spoustě obchodů za asi 100 korun.

praní nylonu
praní nylonu

🌿Tip: Máme pro Vás články i o ostatních materiálech. Přečtěte si například o lyocellu a jeho použití nebo o modalu.

Sušení

Nejlepší je nechat oblečení z nylonu okapat volně položené na sušáku a opatrně narovnat záhyby rukama ještě za mokra. Pokud je na cedulce uvedeno, že se smí sušit v sušičce prádla, dejte ho tam na nejnižší možnou teplotu a čas, schne totiž velmi rychle a je citlivý na vysoké teploty. Pokud má Vaše sušička program na syntetické oblečení, použijte ten. Obecně ale doporučujeme nechat schnout volně, pokud máte tu možnost.

A co žehlení?

Ve většině případů se nylon srovná během během sušení. Pokud se ale stane, že jsou na oblečení záhyby a vrásky stále patrné, je možné ho opatrně vyžehlit. Opět zvolte co nejnižší teplotu a co nejšetrnější program. Ještě lépe uděláte, když vezmete bavlněný šátek nebo podobný kus látky a budete žehlit přes něj. Platí, že byste neměli používat páru.

Inspirace na závěr

Na konec přinášíme i malou inspiraci, jak nosit nejznámější kousek oblečení, který se z nylonu vyrábí. Silonky. Už dávno totiž nepředstavují jen nudný tělový doplněk pod šaty. Napište nám, s čím je nejraději kombinujete Vy!

nylons outfit
nylons outfit

Mohl by Vás zajímat také článek o tom, jak nosit šátky na deset způsobů. Inspirovat se můžete i tipy na nošení ledvinky.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *