8 Tipů na Smart Casual dress code pro ženy

Přišla vám pozvánka na pracovní akci či večírek a dress code je určen na “smart casual”? Marně tápete, co si můžete obléct a co naopak už ne? Smart casual je podobný stylu, kterému říkáme bussines casual, avšak jeden se hodí více pro práci a druhý pro zábavu i volný čas. Smart casual připouští poměrně velkou volnost, ale má svá pravidla. Jak poskládat váš outfit, abyste byla královnou večírku nebo vernisáže? Prozradíme si zaručené tipy, kterých když se budete držet, jednoduše nemůžete udělat chybu.

Co je smart casual a základní pravidla

Hlavní myšlenkou tohoto stylu oblékání je uvolnění a odlehčení přísného dresscodu a posun k více ležérnímu, ovšem stále elegantnímu stylu. Dnes je smart casual vhodný i pro pracovní prostředí kanceláří i v odvětvích jako jsou finance.

Smart Casual vychází z firemních Casual Fridays (neformální pátky), což termín označující praxi v některých amerických prestižních firmách, kdy udělal zaměstnavatel ústupek zaměstnancům, kteří mohli právě pátky chodit do zaměstnání méně formálně oblečeni oproti jiným dnům, kdy se například setkávali s klienty. Tyto pátky se staly velmi populární a mají společně s dalšími společenskými změnami velký vliv na přesunu hlavního proudu právě k smart casual oblékání.

Smart casual dress code míří na jednoduchost a eleganci, takže se spíše vyhněte průhledným materiálům, krajkám a flitrům. Využívejte kvalitní materiály a tlumené barvy. Černý outfit vládne i zde. Možná ještě oblíbenější je bílý. Největší klasikou smart casual je bílé jednoduché tričko nebo halenka. To je minimalistický kousek, který by měla mí ve svém šatníku každá žena. A ono základní pravidlo zní: Méně je někdy více.

Mimo bílé jsou oblíbené ještě tlumené odstíny:

  • šedá
  • modrá
  • olivová
  • hnědá
  • zelená

Méně je někdy více

U tohoto to stylu to platí dvojnásob! Smart casual vám dovoluje šaty, sukně nebo kalhoty. Stejně tak si můžeme obléct barvy, ale vyvarujte se těch křiklavých. V každém případě by měl celý outfit být jednoduchý, upravený a decentní. Hodí se například ohrnout si rukávy u saka či si zapnout košili až úplně na poslední knoflík. Rozhodně nedoporučujeme košile nebo halenky s volány u rukávů či od prsou dolů.

Vyzývavost a drzost nechejme raději doma

Nedoporučujeme oblékat si jakýkoliv kožený model, byť je tato móda v dnešní době velmi populární. Také příliš krátké sukně či šaty se pro tento styl nehodí. Obecně platí, že sukně či šaty by měly být po či spíše pod kolena. U kalhot určitě zvolte ty, které jsou až po kotníky. Dále nedoporučujeme žádné velké a výrazné šperky. Spíše se hodí jemné klidně i ve zlatém či stříbrném ladění.

Co se týká bot, tak zde bychom neměli volit vysoké kozačky nebo boty, které mají zavazování kolem nohy. Podpatky ideálně uzavřené ovšem vašemu vzhledu přidají, takže těch by se ženy určitě bát neměly. Samozřejmě v úvahu nepadá ani sportovní obuv, sandály či snad žabky. Možnou výjimkou mohou být čisté a jednobarevné kvalitní sneakersy (tenisky). Právě kvalitní jednobarevné retro tenisky si v posledních letech získávají nebývalou popularitu. Ostatní si nechte spíše na letní párty s kamarádkou.

Jaké barvy tedy volit pro Smart casual?

Klasickými barvami jako jsou bílá, černá nebo béžová nikdy neuděláte chybu. Pokud nechcete být ale fádní, zvolte barvy pastelové. Například světle růžová košile k tomu černé kalhoty a na vrch černé sako. Sako je obecně v smart casual oblíbené i u žen a to především oversized. Stejně tak dobře padne i bílá košile oversized nebo klasická. U střihu nemusíte být tak upjatí jako u výběru barev.

Pokud chcete zvolit barevnější halenku či lehký svetřík, můžete! Nekombinujte však s vícebarevným dalším kusem oblečení. Mohli byste vypadat jako když jdete do cirkusu a ne na vernisáž, kde se chystáte navazovat obchodní kontakty. Pokud chcete být ve svém outfitu odvážnější, ujistěte se předem, jaká skupina se na akci chystá a zda je vhodné upustit uzdu vaší fantazii.

Proužky, puntíky nebo nápisy povoleny!

Je sice pravdou, že jednobarevnou halenkou nebo šaty neuděláte nikdy krok vedle. Jak jsme ale zmiňovali, smart casual má poměrně široké mantinely. Nemusíte se tedy bát zvolit top s proužky nebo puntíky. Ani šaty nemusíte volit pouze jednobarevné. Pozor, aby šaty nepůsobily příliš křiklavě. Určitě doporučujeme vyhodnotit v kontextu s konkrétní akcí. Co se týká nápisů, nemělo by se jednat o nic vulgárního, zkrátka buďte smart a přemýšlejte při výběru svého outfitu.

Boty už jsme probrali, ale co kabelky?

Pokud se budeme odrážet od obecných pravidel, která pro smart casual platí, je jasné, že ani kabelka nemůže mít tygří vzor nebo být průhledná. Stejně jako boty by měli být elegantní společenské, a to tedy polobotky nebo lodičky. Kabelka by měla být doplňkem celého outfitu. V žádném případě kabelku, se kterou chodíte na nákup nebo kabelka typu “crossbody”. Menší jednobarevná (černá, hnědá, béžová) kabelka skvěle váš outfit doplní.

Nudu nemá nikdo rád

Je sice pravdou, že smart casual má svá určitá pravidla a určitě je dobré se jich držet. Nic se ale nemá přehánět, takže se pokuste, abyste to s “dodržováním pravidel” příliš nepřehnala. Obléci se jako na pohřeb nebo naopak do róby, která se spíše hodí na recepci na Pražský hrad, nebude dobrá volba.

Podívejte se na outfity, které jsme vybrali jako příklad

  • 1. a 3. outfit je perfektním příkladem smart casual
  • Naopak 2. a 4. outfit by se mohl zdát jako ideální, je však krokem vedle

Přečtěte si také základní kousky šatníku nebo jak nosit šátek ve vlasech.

Jeden komentář k “8 Tipů na Smart Casual dress code pro ženy

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *