Jak spolehlivě odstranit smůlu z oblečení?

Nejen, že se velmi obtížně smývá z rukou, ale odstranit smůlu z oblečení, může být nadlidský úkol. Nejčastějším scénářem je, že si sednete v nových kalhotech na lavičku, kde je smůla ze stromu nebo přímo ze dřeva lavičky. Již při sesedání cítíte, že je něco špatně. Vaše kalhoty dostaly zásah!

Spolu s čokoládou, vínem a rajčaty, tvoří jednu z nejodolnějších skvrn, se kterou se můžeme setkat. Trvá několik dní než se z vymyje z kůže. Z oblečení a kalhot, se vám ji nejspíš ani po několikátém vyprání dostat nepovede. Jak se tedy smůly na oblečení zbavit a udržet kvalitu?

Skvrny od smůly

V letních měsících chodíme více ven, a proto se nám častěji stane, že se domů vrátíme se skvrnami na oblečení – a to nejen od potu, ale často také od bláta, trávy, ale i smůly. Smůla zničí oblečení téměř jakékoliv barvy. Nejvíce je vidět na bílé a modré.

Smůla je organická látka, která při styku se vzduchem okamžitě ztuhne. Je charakteristická svou pastovitou a průhlednou lepkavou konzistencí. Právě díky své lepkavé a mazlavé struktuře se rychle přichytí téměř ke všemu, s čím přijde do kontaktu. Určitě se vám stalo, že se vám dostala na kůži a vy jste se jí složitě zbavovali. Co ale dělat, když se dostane na oblečení?

smůla ze stromu

Lze odstranit smůlu z oblečení?

Naučit se, jak odstranit smůlu z oblečení může být stejně jednoduché, jako odstraňování jiných skvrn. Hlavní, na co byste měli myslet je, že je potřeba ji odstranit, co nejdříve. Čím déle budete otálet, tím obtížnější její odstranění bude.

Jako odstraňovač lze použít mnoho běžných prostředků v domácnosti. Jedním z nejběžnějších prostředků pro odstranění smůly je líh, ale i horká voda.

Jak odstranit smůlu z oblečení?

Dostala se vám tato lepkavá hmota na tričko nebo kalhoty a nevíte, jak s ní zatočit? Podívejte se na několik tipů, pomocí kterých se skvrny účinně zbavíte!

1/ Horká voda

Horká voda funguje na spoustu typů nečistot. Jednou z nich je i odolná skvrna od smůly.

V nádobě ohřejte trochu vody. Jakmile vře, naplňte jí hrnek a ten položte na skvrnu od smůly. Nechte ho tam tak dlouho, dokud se skvrna nerozpustí. Poté, ještě než vychladne, štětcem nebo (tupým) nožem ji šetřete. Tento postup opakujte nebo kombinujte s jinými.

2/ Desinfekce na ruce

Skvělou volbou je dezinfekce na ruce! Právě ta odstraní smůlu skoro ze všeho, od kůže, přes oblečení až po skvrnu na laku vašeho auta. Dezinfekce na ruce se navíc často objevuje v aktuálních nabídkách obchodů na MrOferto, takže ji můžete pořídit opravdu výhodně. Nebo ji po pandemii najdete v každé večerce.

Nejprve jemně seškrábněte vystouplou skvrnu a poté ji přetřete vatovým tamponem namočeným v desinfekci nebo lihu. Následně vložte předmět do pračky a vyperte jej, jako obvykle.

3/ Terpentýn

Terpentýn je perfektním řešením pro barevné oblečení! Podobně může zafungovat také líh, technický benzín a nebo níže doporučovaný odlakovač, který má mnoho žen u sebe a mohou jej tak bezprostředně použít.

Zřeďte terpentýn v poměru 1:3 s 90% alkoholem a naneste na skvrnu. Uvidíte, že krásně pustí!

4/ Repelent proti hmyzu

Věřte nebo ne, ale smůlu z oblečení snadno odstraníte také pomocí repelentu proti hmyzu. Stačí, když ho nastříkáte na skvrnu a poté opláchnete.

5/ Odlakovač/ aceton na nehty

Odlakovač je důležitou součástí výbavy každé ženy. Kromě odlakování nehtů je však skvělým pomocníkem i při odstraňování smůly.

Namočte tampon v odlakovači a naneste jej přímo na skvrnu. Aceton je velice agresivní, proto je doporučován spíše na bílé prádlo. Pokud chcete odlakovač použít na prádlo barevné, vyzkoušejte ho nejdříve na některé méně viditelné části oděvu.

Odlakovač je jedním z nejdoporučovanějších tipů na odstranění smůly, ale u barevných oděvů za sebou může zanechat stopy.

Neotálejte. Čím dříve odlakovač nanesete, tím bude odstranění smůly úspěšnější. Po odstranění můžete ještě dočistit žlučovým mýdlem.

Podobnou službu vám udělá i technický benzín, líh a terpentýn.

6/ Led

Další způsob, jak jednoduše odstraníte smůlu z oblečení je, že oblečení vložíte do mrazáku na cca 2 hodiny. To je ideální například v případě, že se vám smůla dostane na oblíbené tričko.

7/ Žehlička a ubrousek

Promyšleným a vychytaným způsobem, jak šetrně dostat smůlu z vašeho oblečení je za pomoci ubrousku a žehličky. Přímo na skvrnu položíte vícevrstvý ubrousek či papírovou utěrku. Dále materiál nahřejete a několikrát přežehlíte velmi horkou žehličkou. Smůla vlivem tepla změní svojí konzistenci a krásně se vsákne do ubrousku. Určitě nezapomeňte podložit ubrouskem dostatečně, aby vám náhodou smůla neprotekla na druhou stranu.

Pokud je látka moc velká a jedná se například o džíny nebo teplou mikinu, která se vám do mrazničky nevejde, položte přímo na skvrnu led. Jakmile lepkavá skvrna změní svou strukturu do zmrzlé a pevné látky, opatrně ji podeberte nožem nebo ji seškrábněte nehtem.

Pokud na daném místě nějaká smůla zbyde, ošetřete dané místo teplou vodou a octem a následně oblečení vyperte.

Zkuste také článek o tom, jak skládat oblečení do skříně nebo o tom, jak nosit oversized triko.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *