Jak spolehlivě odstranit smůlu z oblečení?

Nejen, že se velmi obtížně smývá z rukou, ale odstranit smůlu z oblečení, může být nadlidský úkol. Spolu s čokoládou, vínem a rajčaty, tvoří jednu z nejodolnějších skvrn, se kterou se můžeme setkat. Trvá několik dní než se z vymyje z kůže. Z oblečení, se vám ji nejspíš ani po několikátém vyprání dostat nepovede. Jak se tedy smůly na oblečení zbavit?

Skvrny od smůly

V letních měsících chodíme více ven, a proto se nám častěji stane, že se domů vrátíme se skvrnami na oblečení – a to nejen od potu, ale často také od bláta, trávy, ale i smůly.

Smůla je organická látka, která při styku se vzduchem okamžitě ztuhne. Je charakteristická svou pastovitou a průhlednou lepkavou konzistencí. Právě díky své lepkavé a mazlavé struktuře se rychle přichytí téměř ke všemu, s čím přijde do kontaktu. Určitě se vám stalo, že se vám dostala na kůži a vy jste se jí složitě zbavovali. Co ale dělat, když se dostane na oblečení?

Lze odstranit smůlu z oblečení?

Naučit se, jak odstranit smůlu z oblečení může být stejně jednoduché, jako odstraňování jiných skvrn. Hlavní, na co byste měli myslet je, že je potřeba ji odstranit, co nejdříve. Čím déle budete otálet, tím obtížnější její odstranění bude.

Jako odstraňovač lze použít mnoho běžných prostředků v domácnosti. Jedním z nejběžnějších prostředků pro odstranění smůly je líh, ale i horká voda.

Jak odstranit smůlu z oblečení?

Dostala se vám tato lepkavá hmota na tričko nebo kalhoty a nevíte, jak s ní zatočit? Podívejte se na několik tipů, pomocí kterých se skvrny účinně zbavíte!

Horká voda

Horká voda funguje na spoustu typů nečistot. Jednou z nich je i odolná skvrna od smůly.

V nádobě ohřejte trochu vody. Jakmile vře, naplňte jí hrnek a ten položte na skvrnu od smůly. Nechte ho tam tak dlouho, dokud se skvrna nerozpustí. Poté, ještě než vychladne, štětcem nebo (tupým) nožem ji šetřete.

Desinfekce na ruce

Skvělou volbou je dezinfekce na ruce! Právě ta odstraní smůlu skoro ze všeho, od kůže, přes oblečení až po skvrnu na laku vašeho auta.

Nejprve jemně seškrábněte vystouplou skvrnu a poté ji přetřete vatovým tamponem namočeným v desinfekci nebo lihu. Následně vložte předmět do pračky a vyperte jej, jako obvykle.

Terpentýn

Terpentýn je perfektním řešením pro barevné oblečení!

Zřeďte terpentýn v poměru 1:3 s 90% alkoholem a naneste na skvrnu. Uvidíte, že krásně pustí!

Repelent proti hmyzu

Věřte nebo ne, ale smůlu z oblečení snadno odstraníte také pomocí repelentu proti hmyzu. Stačí, když ho nastříkáte na skvrnu a poté opláchnete.

Odlakovač/ aceton na nehty

Odlakovač je důležitou součástí výbavy každé ženy. Kromě odlakování nehtů je však skvělým pomocníkem i při odstraňování smůly.

Namočte tampon v odlakovači a naneste jej přímo na skvrnu. Aceton je velice agresivní, proto je doporučován spíše na bílé prádlo. Pokud chcete odlakovač použít na prádlo barevné, vyzkoušejte ho nejdříve na některé méně viditelné části oděvu.

Led

Další způsob, jak jednoduše odstraníte smůlu z oblečení je, že oblečení vložíte do mrazáku na cca 2 hodiny. To je ideální například v případě, že se vám smůla dostane na oblíbené tričko.

Pokud je látka moc velká a jedná se například o džíny nebo teplou mikinu, která se vám do mrazničky nevejde, položte přímo na skvrnu led. Jakmile lepkavá skvrna změní svou strukturu do zmrzlé a pevné látky, opatrně ji podeberte nožem nebo ji seškrábněte nehtem.

Pokud na daném místě nějaká smůla zbyde, ošetřete dané místo teplou vodou a octem a následně oblečení vyperte.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.