5 rad, jak odstranit skvrny z bílého oblečení či prádla?

Bílé oblečení se hodí naprosto ke všemu, dá se nosit v každém ročním období a při všech příležitostech, ať už jdete do města nebo do divadla. Bílá barva má však jednu velkou nevýhodu. Oproti tmavším odstínům jsou skvrny na oblečení výrazně viditelnější. Jak si s takovými skvrnami poradit?

Udržujte své prádlo čistě bílé

Máte zkušenost, že bílé prádlo velmi rychle ztratí svou čistotu, svěžest a zežloutne? Jedním ze zlatých pravidel je prát bílé prádlo vždy naprosto odděleně! Nikdy byste neměli smíchávat bílé prádlo s barevným, i když u něj třeba bílá převažuje. Barevné prádlo totiž nezpůsobí znatelné skvrny, ale ztrácí část barviva. Právě proto bílé barvy mnohem rychleji vyblednou.

Jste zvyklí prát si bílé triko či šaty jen jednou za čas? Změňte to. Spousta lidí bílé prádlo pere až po velkém znečištění. To už je však pozdě, protože se na něm nahromadí příliš nečistot a stop potu, které zaschnou. Naučte se bílé prádlo prát po každých dvou nošeních a máte jistotu, že vydrží déle krásné a jasné.

Udržovat je potřeba nejen bílé oblečení, ale také bílé boty. Nezapomeňte vždy zkontrolovat, z jakého materiálu oblečení je. Každý materiál má totiž jiné vlastnosti – ať už je oblečení z bavlny, nebo třeba z nylonu .

Pokud se objeví na vašem oblečení skvrna, nezoufejte! Téměř vždy existuje možnost, jak ji odstranit. Stačí jednat rychle a vědět, jak na to.

5 možností, jak odstranit skvrny z oblečení:

Zde najdete několik typů, jak můžete odstranit skvrny z oblečení. Přírodní prostředky se často jeví stejně účinné, jako prostředky chemické. Nebojte se je tedy použít!

Prací prášek

Prací prášek neslouží jen pro praní v pračce. Může účinně posloužit i k odstranění běžných skvrn na bílém oblečení. Využít ho můžete například na skvrny od trávy nebo kečupu. Asi každému dojde, že čím vyšší teplotu nastaví, tak tím bude efekt vyšší. Na druhou stranu od 60 stupňů začíná praní rozkládat nejen nečistoty.

TIP: Nalijte malé množství prostředku k praní přímo na skvrnu a nechte působit. Poté opláchněte pod studenou tekoucí vodou.

Odstraňovač skvrn

Odstraňovačů skvrn se v dnešní době prodává opravdu hodně. Nezapomeňte si koupit produkt, který je navržen speciálně pro bílé oblečení. Většina z nich funguje na všechny druhy skvrn. Je však dobré si uvědomit, zda je skvrna mastná či nikoliv.

Mastné skvrny jsou nejen od oleje, ale také například od řasenky či rtěnky. U mastných skvrn nepoužívejte vodu, místo toho místo otřete a rovnou naneste odstraňovač skvrn.

Pokud se o mastnou skvrnu nejedná, nejprve ji omyjte pod studenou vodou a poté naneste odstraňovač. Typicky jde o skvrny od potu, bezolejové make-upy, nemastné potraviny, krev a různou špínu. Pokud máte nebo jste měli někdy na oblečení smůlu, tak si přečtěte také náš článek o tom, jak odstranit z oblečení smůlu.

Jedlá soda

Jedlá soda je přírodní čisticí prostředek. Smícháte-li jedlou sodu s pracím prostředkem, vytvoříte pastu ideální, pro odstranění skvrn od make-upu, například z bílé košile.

Smíchejte čtvrt až půl malého šálku jedlé sody se stejným množstvím peroxidu vodíku a nechte oblečení v tomto roztoku přes noc (nebo 10 hodin) odmočit. Nebo zkuste použití pasty. Smíchejte sůl s jedlou sodou ve stejném poměru a přidejte trochu vody, dokud nevznikne poměrně řídká pasta. Tuto pastu vetřete do skvrny a nechte působit. Poté oblečení ihned vyperte na běžný cyklus v pračce. Toto opravdu dobře funguje, ale chce to trochu té péče.

  TIP: Smícháním polévkové lžíce vody a jedlé sody, vytvoříte pastu, kterou můžete následně nanést na skvrny na oblečení. Opět nechejte účinkovat, klidně přes noc.

  Bílý ocet

  Ocet se dá využít na široké množství skvrn. Vyčistíte s ním například i skvrny od potu nebo krve, ale také od kávy, čaje a ovocné šťávy. Ocet lze pro větší účinnost smíchat s jedlou sodou.

  Citrón

  Přirozenou kyselost citronu je možné využít pro odstranění skvrn od potu v podpaží u bílého prádla. V případě smíchání společně se solí jej můžete využít na odstranění plísní i rzi! Bonusová vlastnost citronu: Přidáte-li citronovou šťávu do bílého prádla, osvěží vám krásně oblečení.

  Napište komentář k tomuto článku

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *