7 Tipů: Kam uložit sezónní oblečení?

Blíží se zima a s ní i každoroční úklid. Jednou z věcí, kterou musí každý opět udělat, je úklid a tím pádem i výměna letního oblečení za zimní. Kam ale sezónní oblečení uložit?

Co udělat před uskladněním?

Ještě předtím, než se rozhodnete oblečení opět na pár měsíců uklidit, je pár kroků, na které nezapomínejte.

1. Zkontroluje svůj šatník

S každou významnou změnou počasí je třeba zkontrolovat a pročistit svůj šatník. Ruku na srdce – všichni máme oblečení, kterého je nám líto se vzdát, i přesto, že ho již pár let nenosíme. Sliby, že ho ještě budeme nosit, jsou marné. Jen si představte, kolik místa ve skříni by se vám uvolnilo, kdybyste všechno oblečení, které nenosíte, vyřadili.

Dejte vašim věcem druhou šanci. Darujte je na charitu nebo je prodejte na bazaru. Jakmile si vše důkladně roztřídíte, uvidíte, že se vám uvolní spousta místa, které můžete využít k uskladnění mimosezónního oblečení.

2. Oděvy vyčistěte

Ať už se rozhodnete uložit sezónní oblečení jakkoliv, před jeho uskladněním ho nezapomeňte vyprat. Vyhnete se tak šíření zápachu mezi jednotlivými kusy. Ujistěte se, že je oblečení čisté a nejsou na něm stopy od jídla ani jiné mastné skvrny , které by mohly přitahovat moly. Než jej zabalíte, mělo by být zcela suché – tím zabráníte tvorbě plísně.

3. Oblečení uložte podle druhu materiálu

Oblečení z přírodních materiálů – jako je vlna, kašmír a kůže vyperte a uskladněte v prodyšných pytlích nebo v úložném koši.

Oblečení, vyrobené ze syntetických materiálů, ideálně zabalte do vakuového pytle.

Kam uložit sezónní oblečení?

Základem je výběr správného místa. Spousta lidí dělá chybu, že sezónní oblečení skladuje na půdě, ve sklepě nebo v garáži. Všechna tato místa jsou náchylná k vlhkosti a škůdcům. Uložené oblečení byste také měli chránit před přímým slunečním zářením, které může způsobit, že vaše prádlo vybledne.

Uskladněné oblečení vždy skladujte v chladnu a suchu.

1. Vakuové pytle

Mezi nejoblíbenější způsoby uložení oblečení patří vakuově uzavíratelné pytle, které lze snadno umístit pod postel, na polici nebo do horní části skříně. Vakuový pytel se díky odsání vzduchu po vložení oblečení volně přizpůsobí jeho tvaru. Nejen, že vám mimosezónní kousky nebudou zbytečně zabírat prostor, ale navíc se vašemu oblečení uložením nic nestane.

2. Závěsné organizéry a boxy

Jestliže máte nedostatek polic, kam můžete sezónní oblečení uložit, vyzkoušejte závěsný organizér. Ten umístíte buď přímo do skříně, šatny nebo kamkoliv do prostoru chodby či například ložnice. Nejen, že je lehký a skladný, ale také vám nezabere skoro žádné místo. Navíc je jednoduché ho jak uchytit, tak i přemístit. Pokud máte letní šaty se zvířecími vzory, tak je můžete v klidu nechat přes zimu v boxu.

  • Řiďte se pokyny na štítku – Nejlepším způsobem, jak vyčistit oděvy, je řídit se pokyny na štítku. Některé oděvy se mohou prát v pračce, zatímco jiné vyžadují ruční praní nebo čištění na sucho. Není dobrý nápad naházet po sezóně vše do jedné pračky.
  • Používejte správný druh detergentu – Pro různé typy oděvů je vhodný různý druh detergentu. Například pro bílé oděvy je vhodný bělidlo, zatímco pro barvené oděvy je lepší použít šetrný detergent.
  • Před praním odstraňte skvrny – Před praním oděvů je důležité odstranit skvrny. K tomu můžete použít speciální skvrník nebo přírodní produkt, jako je citronová šťáva nebo sůl. Pokud necháte skvrnu na oblečení přes celý rok, tak se šance na její odstranění výrazně snižuje.
  • Sušte oděvy správně a dostatečně – Po praní je důležité oděvy správně vysušit. Některé oděvy se mohou sušit v sušičce, zatímco jiné vyžadují ruční vysoušení nebo sušení na šňůře. Před uložením do pytlů doporučujeme sušit o něco déle, než sušíte normýlně.
  • Před uložení raději vyžehlete – Pro většinu oděvů stačí žehlit přiměřeně, aby se odstranily hlavní ohyby. Některé oděvy, jako je hedvábí nebo vlna, vyžadují speciální péči při žehlení.

3. Krabice

Oblečení není nutné uložit pouze do skříní nebo šatníku. Minimálně ne každý má totiž takovou možnost. A pokud vám vaše finanční situace nebo místo znemožňuje zakoupit více nábytku, zkuste využít dostupné prostory jinak.

Sezónní oblečení můžete uložit i do různých typů krabic. V dnešní době je seženete v různých velikostech, vzorech i barvách, proto se nebojte, že vám do bytu nebudou ladit. Krabice umístěte vedle postele nebo na podlahu v obývacím pokoji. Stačí je uspořádat do líbivého vzhledu a získáte tak nejen další úložný prostor, ale také designový doplněk.

4. Šuplíky na kolečkách

Máte pod postelí nevyužité místo? Pořiďte si úložný box neboli šuplík na kolečkách. Do šuplíku s přehledem schováte všechno sezónní oblečení, včetně bot. Výhodou je, že když budete chtít nějaký kousek vyndat, snadno se k němu dostanete. Navíc budete mít věci uklizené, a přesto na dosah ruky. Úložné boxy pod postel jsou nejlepší a nejjednodušší variantou, jak oblečení uskladnit.

5. Látkové a plastové koše

Látkové a plastové koše jsou oblíbeným řešením, obzvláště pokud máte nedostatek úložného prostoru. Koš snadno zasunete pod postel nebo vložíte na skříň.

Látkové nádoby jsou pro dlouhodobé skladování lepší, protože umožňují oblečení dýchat. Pokud se však obáváte škůdců, je vhodné dát přednost plastovému koši, do kterého se myši nedostanou.

6. Skříně a šatny

Skříň je pro uskladnění oblečení zřejmě základní volbou téměř každého z nás. Pokud patříte ke šťastlivcům, kteří mají skříní hodně nebo vlastníte dokonce šatnu, máte po problému. Jednoduše můžete oddělit letní oblečení od zimního a nemusíte žádné sezónní uklízení řešit.

7. Obaly na oděvy

Závěsné obaly se používají převážně na šaty a obleky. Jestliže chcete mít jistotu, že vaše oblečení zůstane v nejlepším stavu, je však obal na oděv také jasnou volbou. Takové uložení si zaslouží především jemnější prádlo a oděvy z citlivých materiálů. Nejen, že zůstanou uchráněny před moly a prachem, ale po vybalení zůstanou voňavé a svěží.

Jeden komentář k “7 Tipů: Kam uložit sezónní oblečení?

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *