Určitě už jste se už alespoň jednou za život setkali s tvrzením, že pravá kůže je nesmrtelný materiál. A je to pravda. Ale aby Vám kožené kousky vydržely pěkné i po letech, je potřeba do nich kromě peněz investovat i čas věnovaný péči. Jak předcházet zbytečnému opotřebení nebo poškození se dočtete v dnešním článku.
Začněte hned po koupi
Kůže neustále pracuje a proto se přirozeně natahuje a vrásní. S těmito procesy je potřeba počítat. Čemu ale můžete zabránit jsou skvrny, které se mohou objevit i z banálních důvodů, jakými je například i obyčejná voda.
Ve vybraných obchodech Vám impregnaci na požádání provede personál. Můžete se do toho ale pustit i sami pomocí spreje, jehož cena se pohybuje okolo 250 korun. Vybírejte pečlivě podle typu kůže, nejlépe si nechte poradit od zkušeného personálu přímo v obchodě, kde jste si svůj kousek koupili.
📍Tip: Podívejte se s námi, jak si efektivně zorganizovat šatník.
Dávejte si pozor na vodu
I přes impregnaci je třeba dávat pozor na přílišné namáčení. A pokud jste ji neaplikovali, platí to ještě desetinásobně. Přílišná vlhkost kůži nesvědčí, a to v žádném případě.
Pokud už k promočení došlo například vlivem deště, je důležité nechat svůj kousek přirozeně vyschnout. V žádném případě se ho nesnažte sušit pomocí topení, fénu nebo dokonce sušičky. Ani slunce není nejlepším řešení. Raději vynechte všechny zkratky. Materiál by kvůli rychlému vysušení mohl nepěkně popraskat.
S čištěním opatrně
V případě, že se jedná o menší skvrnu, si s ní pravděpodobně poradíte pomocí vody a mikrohadříku. Co nejvíce ho vyždímejte a nečistotu se pokuste jemně vyčistit. Nepokoušejte se používat čistící prostředky, nikdy nevíte, jak bude kůže reagovat.
Pokud to nejde nebo je znečištění větší, zvolte raději čistírnu a svůj kousek vložte do rukou odborníka.
Žádný kontakt s kosmetikou
O škodlivosti vody jsme si už pověděli dost. V návaznosti na to musíme vzít v potaz fakt, že různé oleje, parfémy a krémy je od kůže potřeba držet ještě dál. Po jejich aplikaci počkejte, než se úplně vstřebají, nebo si důkladně umyjte ruce a až poté si věc oblečte nebo s ní manipulujte.
Materiál tyto produkty totiž absorbuje včetně jejich parcelace a z dlouhodobého hlediska to nepřináší nic dobrého. Doporučujeme si také pořídit organizér na kosmetiku.
📍Tip: Mohl by Vás zajímat článek o 7 základních kouscích v šatníku pro ženy.
Tašky nezatěžujte
Ať už vlastníte koženou kabelku, batoh nebo tašku, snažte se netahat zbytečně moc věcí. Pamatujete si, jak jsme v prvním bodě psali, že se kůže přirozeně natahuje? Víc už asi vysvětlovat nemusíme. A v případě, že je taška nevyztužená, to platí dvojnásob.
Přemýšlejte tedy, co s sebou opravdu potřebujete nosit a co je zbytečné. Ulehčíte své tašce, která se nebude deformovat, ale ve výsledku i svým zádům.
Šetrné skladování
Kožené věci by neměly být vystaveny prachu a riziku poškození. Proto není vhodné je skladovat na venkovním věšáku, kdy se mohou například otírat o zeď a obarvit se o ni.
Pokud si koupíte například kabelku, zpravidla k ní dostanete takzvaný dustbag, ve kterém je vhodné ji uchovávat nejen na cestách, ale i mezi běžnými nošeními. Kůže potřebuje dýchat, je potřeba ji tedy skladovat v látce. V žádném případě nevolte igelit nebo podobné neprodyšné materiály.
Bundy a kabáty věste na speciální vypolstrovaná ramínka.
Sepsali jsme pro Vás i článek o správné péči o vlněné oblečení. Podívejte se na něj!
One reply on “Jak se správně starat o kožené věci?“