Roky nakupování a následného hromadění oblečení mohou vést k tomu, že ve Vašem šatníku časem začne panovat chaos. Cítíte se, že nastal čas svoji skříň protřídit a zorganizovat? Pojďte se s námi podívat, jak na to. Jednak budete mít díky efektivnějšímu skladování rázem více místa, ale i dokonalý přehled o tom, co se kde nachází. Navíc Vám odpadnou nervy s hledáním toho, co si zrovna chcete vzít na sebe.
Prvním krokem je třídění
Možná již tušíte, že si na organizaci nejspíš budete potřebovat vyhradit několik hodin, zvláště pokud Vaše skříň už opravdu přetéká. Stojí to ale za to, pokud se budete držet pravidel, uklizená skříň Vám vydrží. Někteří lidé také často střídají diety s obdobím přejídání, takže mají ve skříni několik velikostí oblečení. To může mít za následek plnou skříň, avšak nepříliš vhodných kombinací oblečení.
První věcí je tedy vytřídit vše, co již nenosíte. Možná najdete spoustu kousků, o kterých jste už ani netušila, že je vlastníte. Když je ze skříně vyskládáte ven, možná se budete divit, kolik toho ve skutečnosti vlastníte, ačkoli máte pocit, že neustále nemáte co na sebe.
Stanovte si časový úsek, který bude indikátorem toho, že daný kousek už zřejmě nevynosíte. Tedy jestli jste na sobě konkrétní věc neměla déle než například rok, jednoduše se jí zbavte. Pryč by mělo jít také to, co Vám nesedí a necítíte se v tom dobře. Kousky není potřeba hned vyhazovat, pokud nejsou ve výrazně špatném stavu. Poptejte se po kamarádkách, nahrajte je na internetové second handy nebo na Váš Instagram, podívejte se po sociálních sítích, jestli se ve Vašem okolí zrovna nepořádá nějaký bazar. Často je organizují i různé dobročinné organizace, díky kterým kromě místa v šatníku získáte i dobrý pocit.
Oblečení, které nosíte a chcete si ho nechat, rozdělte na dvě části. První část bude obsahovat kousky na denní nošení, druhá ty na speciální příležitosti. Tedy nejrůznější formální oblečení na společenské akce, které vytáhnete párkrát do roka. Nezapomínejte, že spoustu místa a přehledu navíc získáte schováním všech sezónních věcí. I výběr oblečení bude o poznání snažší, když se Vám například v létě nebudou pod ruce plést zimní svetry.
Rozmyslete si, co kam patří
Po vytřídění je potřeba si promyslet, co půjde na ramínka, co budete skladovat složené a co půjde do šuplíků. Opět si můžete udělat tři hromádky. Ačkoli se ramínka zdají být nejjednodušší cestou, některé věci na ně zkrátka nepatří. Například svetry s vysokou gramáží, které se pod svou vlastní tíhou prověsí a natáhnou. Oblečení z jemného klouzavého materiálu raději také složte, z ramínek mohou padat a zbytečně Vám tak přidělávat práci.
Pamatujete si, jak jsme na začátku mluvili o dělení oblečení na to, které nosíte často a to, které je spíše pro speciální příležitosti a vynosíte je párkrát do roka? Pro lepší přehled je rozdělte od sebe. Jestli nemáte prostor na to, aby mohla jít každá kategorie do své vlastní části skříně, stačí těmto kusům vyhradit oddělené místo například v levé krajní části sekce s ramínky, v zadní části šuplíku a podobně.
Pro lepší dojem a organizaci také platí pravidlo, že by se oblečení mělo skladovat tak, jak se nosí. Tedy trička v horní části, kalhoty ve střední, boty v té nejspodnější a podobně.
Co je lepší věšet na ramínka
- Sukně
- Šaty
- Šály
- Košile
- Kalhoty
- Bundy
Co je lepší složit
- Trička
- Mikiny
- Svetry
- Jakékoli pletené oblečení
- Džíny
📌Tip: Podívejte se také na článek o tom, jak se správně starat o vlněné oblečení.
Využijte prostor na maximum
Obzvlášť pokud nemáte šatnu velkou podle svých představ. Boj s nedostatkem prostoru ovšem není až tak velkou překážkou, jak se zdá. Jen je potřeba ho chytře využít. Podívejte se v obchodech na chytrá ramínka, která Vám umožní pověsit hned několik věcí prakticky pod sebe a ušetří tím spoustu místa. Pro ušetření místa je také dobré kupovat ta tenká plastová, popřípadě drátěná. Výjimku udělejte u těžších věcí jako jsou například bundy a kabáty, pro jejichž věšení se hodí ramínka dřevěná.
Pro skladování pásků jsou vhodné háčky ve tvaru S, díky kterým je nebudete muset smotávat a nebudou se ničit nevhodným skladováním.
Můžete také zkusit metodu vertikálního skládání triček a kalhot do šuplíků nebo úložných košů. Přesně tak, jako vidíte na obrázku dole. Nebudete se tak už více přehrabovat v oblečení složených do komínků a na první pohled uvidíte, kde co je. Tato metoda, kterou proslavila Marie Kondo tedy není efektivní jen z estetického hlediska, ale také z toho praktického. Rázem totiž získáte mnohonásobně více místa jen díky jinému způsobu skládání. Navíc oblečení vespod není zatíženo tím nahoře a nevytlačují se tak na něm záhyby.
Úložné boxy
Téma úložných boxů jsme načali už v minulém odstavci. Hodí se do šuplíků i do poliček a představují další způsob, jak si v šatníku udržet systém. Prodávají se i patrové nebo s různými oddělovači. Nejlepší je se poohlédnout také po těch průhledných, které Vám dají ještě lepší přehled. Můžete si díky nim snadno vytvořit různé kategorie a oddělit si například sportovní oblečení a spodní prádlo, které ale budou stále v jedné zásuvce. Podle velikosti je můžete využít například i na šperky nebo menší kabelky.
📌Tip: Mohl by Vás take zajímat článek o základních kouscích v ženském šatníku.
A co s botami?
Pro boty, které nosíte nejčastěji, si vyčleňte místo například u dveří. Ty, které vytáhnete jen jednou za čas, je nejlepší skladovat na dně skříně nebo v botníku v popsaných originálních krabicích, pokud si je necháváte. Nebudou tak na ně zbytečně sedat prach, ochrání se materiál i barva. Jestli krabice nemáte, pro stejnou ochranu můžete použít látkové sáčky. Pozor si dávejte na skladování na sobě, aby nedošlo k deformaci nebo jiným poškozením.
A jestli potřebujete ušetřit místo, tak i v tomto případě lze využít boxů, do kterých boty naskládáte vedle sebe, každou opačným směrem.
Třídění a následné organizování šatníku může být časově náročné, ale nenechte se odradit. Času, který na to vynaložíte, nebudete litovat a zajistíte si tak dlouhodobý efekt spojený s dobrým pocitem. Tak co, jdete do toho s námi?
2 replies on “Jak si efektivně roztřídit a zorganizovat šatník?“