Barevná typologie: Znáte svůj typ a ideální barvy?

Stalo se Vám už, že jste se s někým potkali a na první pohled si všimli jeho oblečení a ne obličeje? Je možné, že dotyčný výběrem outfitu potlačil svoji osobnost. Hlavním viníkem je v tomto případě barevná typologie. Možná jste už zaslechli, že v závislosti na tom, jaký máme odstín pleti, vlasů a očí spadáme do čtyř základních typů. Více o jednotlivých tipech si můžete přečíst ve speciálních článcích jim věnovaných:

🌱 Jarní typ

☀️ Letní typ

🍂 Podzimní typ

❄️ Zimní typ

Barevná typologie podle ročních období

Rozdělují se podle ročních období, tedy jarní, letní, podzimní a zimní. V každém z nich totiž příroda venku utváří jiné tóny. Tímto článkem tedy začíná série, díky které zjistíte, do které kategorie vlastně patříte a jak najít vhodné odstíny oblečení a makeupu tak, abyste svoje charakteristiky podtrhla a zvýraznila. Dnes se na úvod podíváme na to, jak svůj typ určit a jaké vlastnosti mají jednotlivé barvy.

Zajímavost: Armokromie je nauka o barevné typologii, kdy se řeší barvy oblečení, módních doplňků i kosmetiky. Většina doporučení poté vychází z barvy pleti, očí i vlasů.

Psychologie barev

S důležitostí působení barev a jejich podtónů jste se pravděpodobně setkali například u malování místností v bytě. Napadlo Vás to ale někdy u vybírání oblečení? Pojďme se podívat na to, jak nás ovlivňují a jakou mají energii.

Červená

Červená je energická barva plná emocí. Může být symbolem akčnosti, ambicí, vášně, síly, sebevědomí, ale i nebezpečí nebo urgence.

Žlutá

Patří mezi jasné, optimistické a povzbuzující barvy. Je spojována hlavně se štěstím, dobrou energií a pozitivitou.

🌿Tip: Máte pocit, že je ve Vašem šatníku chaos a pořád v něm jenom něco hledáte? Podívejte se na článek o jeho organizaci.

Modrá

Modrá je spojována s autoritou, moudrostí a inteligencí, ale působí i čistým uklidňujícím dojmem. Tyrkysové odstíny navozují mír, představivost, spiritualitu a ochranu.

Růžová

Růžové odstíny působí optimisticky, je symbolem náklonnosti, oddanosti, štěstí, něhy, jemnosti a zdraví. Růžová je stále barvou, která působí dominantně v ženských šatnících.

Zlatá

Zlatá je tradiční sofistikovaná barva úspěchu, prosperity, luxusu a prestiže. Mimo jiné značí štěstí a eleganci. Dobře lze kombinovat s černou či tmavě modrou.

Bílá

Bílá je univerzální projasňující barvou, která značí čistotu a svěžest, bezpečí, svobodu, neutralitu i nevinnost. Jedná se o barvu, která nepodléhá trendům a čisté bílé tričko nebo košile jsou nadčasové.

Oranžová

Oranžová je tropická barva podporující kreativitu, úspěch a dobrou náladu. Značí také kuráž a sebevědomí. Obvykle se spojuje s teplem a hojností.

Zelená

Zelená je v mnoha zemích symbolem peněz, značí tedy i růst, prosperitu, soběstačnost a stabilitu. Kromě toho je také znamením života, klidu a svěžesti.

Fialová

Odjakživa je spojována s královskými hodnostmi, tedy i se sílou, luxusem, moudrostí, bohatstvím a ambicemi. Značí také kreativitu, tajemno a magii.

Šedá

Šedá je neutrální, značí nezávislost a kompromis. Šedá je také často brána jako nudná barva pro opatrné jedince. Ne nadarmo se hovoří o šedé myši. Na druhou stranu šedé džíny dokáží často více zaujmout než tradiční modré.

Hnědá

Je spojována s rázností, silnou vůlí, vůdcovstvím a kuráží. Navozuje pocit bezpečí a jistoty, působí hřejivě, někdy i konzervativně.

Černá

Černá je barvou elegance, síly a autority. V závislosti na okolnostech ale může vyvolávat i smutek a beznaděj, nebo působit dramaticky.

vlastnosti barev
vlastnosti barev

🌿Tip: Barvám jsme se věnovali i v jednom z předchozích článků. Znáte trend color blockingu?

Jak zjistit svůj barevný typ?

Barevné typy jsou v základu 4, v rozšířeném pojetí jich je ale 16. Každý má totiž ještě několik podtypů, kterým se budeme více věnovat v příštích jednotlivých článcích. Dnes si určíme ty základní.

Jednou z nejpoužívanějších metod je šátkový test. Při něm si za denního světla, nenalíčená a se staženými vlasy stoupnete nejlépe k šedému pozadí a k obličeji si přikládáte šátky nebo papíry v teplé žluté, žluto-oranžové a studené, až namodralé růžové. Pozorujte, při jaké barvě se Vaše pleť rozzáří a při které zase působí unaveně a nevýrazně.

Pokud vypadáte nejlépe vedle studené růžové, tak jste nejpravděpodobněji letní nebo zimní typ. Vedle žluté a žluto-oranžové nejvíce vynikne jarní a podzimní typ. Podle následujícího rozdělení se pak snadno přiřadíte ke konkrétnímu typu:

barevná typologie

Jarní typ

Jarní typ má světlou pleť s nádechem do zlata nebo do žluta, na které se v létě většinou tvoří pihy a lehce se spálí. Tváře bývají často zbarveny do růžova. Vlasy jsou blond nebo plavé, případně medové nebo zlatohnědé, mohou jít i do červena. Oči jarního typu jsou jasně zelené nebo modré nebo šedozelené. Více o jarním typu »

🌿Tip: Podívejte se na článek, ve kterém se dozvíte, jak udržet bílé boty jako nové.

Letní typ

Letní typ má velmi jemnou až porcelánovou pleť, která má narůžovělý nebo béžový podtón a lehce se opálí. Vlasy jsou blond, popelavé, nebo mohou mít i různé odstíny hnědé. Barva očí je oříškově hnědá, modrozelená, nebo světle modrá až šedá. Více o letním typu »

Podzimní typ

Pleť podzimního typu má teplý zlatavý nebo bronzový nádech, rychle se spálí a snadno se na ni tvoří pihy. Od jarního typu se lehce odliší zbarvením tváří, které v tomto případě nejsou růžové. Vlasy mohou být v odstínech hnědé, nazrzlé nebo zrzavé, případně tmavší blond s měděným nádechem. Barva očí může být sytě zelená, tyrkysová, hnědá nebo jantarová. Více o podzimním typu »

Zimní typ

A poslední typ, zimní, má typicky chladně světlou, “průhlednou” pleť s podtónem do modra, která se v létě i přes jakoukoli snahu téměř neopaluje. Vlasy jsou velmi tmavě hnědé nebo až černé. Barva očí je šedomodrá, studená modrá, tmavě zelená nebo hnědá, případně šedá. Více o zimním typu »

V příštím článku se budeme blíže věnovat jarnímu typu a barvám, které k němu sedí. Nezapomeňte se vrátit a podělte se v komentářích, v jakém typu jste se našla Vy.

Komentáře

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *