5 Tipů: Jak sestavit minimalistický šatník?

Minimalismus patří mezi velmi oblíbené a hlavně smysluplné trendy poslední doby. Můžeme ho aplikovat prakticky ve všech životních oblastech, jak co se týče například bydlení, tak i šatníku a stylu oblékání celkově. O tom, co se pod pojmem minimalistický šatník skrývá a jak ho docílit v našich skříních si povíme v dnešním článku.

Minimalistický šatník

Vybavte si svoji skříň. A teď si zkuste po jednom vzpomenout na každý kousek oblečení, který v ní máte. Schválně, kolik jste si jich vybavili a jak dlouho vám to trvalo? A teď si řekněte, kolik z těch věcí na každodenní nošení jste na sobě měli za poslední rok více než třikrát. Pokud jste měli problém si odpovědět, zatímco vaše skříň přetéká a zároveň pořád “nemáte co na sebe”, tak právě minimalistický šatník bude skvělým řešením. Naučíte se s rozmyslem vyhledávat a kupovat střihy v barvách, které vám sluší a cítíte se v nich dobře. Díky tomu je všechny vynosíte, budete mít přehled a paradoxně získáte větší prostor pro kombinování outfitů.

Jak poznat, že ho potřebujete?

Minimalistický šatník je bezesporu vhodný pro všechny. Pokud si ale stále říkáte, že ho nepotřebujete anebo váháte, zda se do toho pustit, podívejte se na následující body. Poznáváte se v nich?

 • Často nevíte co na sebe a to téměř na jakoukoli příležitost
 • Máte hodně kousků oblečení, ale jen zlomek z nich lze kombinovat dohromady
 • Litujete, že jste si koupili tolik oblečení, které nemáte kam nosit
 • Váš šatník doslova přetéká a nevíte, kde co máte
 • Máte potřebu si na každou příležitost kupovat nový outfit, protože si ze své skříně nedokážete vybrat
 • Nemáte jasno v tom, které barvy a střihy vám sluší
 • Máte problém si oblečení efektivně zabalit na cesty
 • Máte hodně kousků oblečení, které vám nesedí a necítíte se v nich

Jak ho sestavit?

Pojďme se podívat na to, jak ho vytvořit. Podělíme se s vámi o pět tipů, díky kterým to zvládnete.

1. Vyřaďte to, co nenosíte

Na začátku článku jste měli úkol si vybavit, kolik věcí z vaší skříně jste na sobě za poslední rok měli více než třikrát. Všechny je vezměte a z šatníku vyřaďte. Stejně tak dejte pryč všechno, co vám nesedí a v čem se necítíte dobře. Pokud v této oblast tápete, podívejte se na článek o tom, co sluší různým typům ženských postav.

Oblečení nemusíte hned vyhazovat nebo prodávat, ale snažte se být nekompromisní. Pokud si u nějakých kousků přeci jen nejste jistí, zkuste je uložit do krabice mimo šatník a za pár měsíců se k nim můžete vrátit a rozmyslet se. Pokuste se to ale aplikovat opravdu jen výjimečně.

2. Určete si, kolik toho chcete mít

Koncept minimalistického šatníku je pořád do jisté míry individuální a variabilní. Nikde není předepsáno, kolik kusů od každého oblečení má obsahovat. Lidé si obvykle celkově nechávají mezi 20 a 50 kusy, záleží ale na vás. Nechte si nějaký čas abyste si vyzkoušeli, jak se vám s daným množstvím pracuje a vždy můžete přidat nebo ubrat. Vždy ale mějte na mysli, že při udržování minimalismu je potřeba se vzdát impulsivního nakupování. Při vybírání nových kousků se tedy ptejte sami sebe, na kolik příležitostí ho můžete vynosit a s kolika dalšími ho můžete zkombinovat. Naučte se vybírat kvalitní a nadčasové kousky.

minimalistický šatník
minimalistický šatník

3. Najděte svůj styl

K tomu, abyste si mohli poskládat minimalistický šatník, je potřeba znát svůj styl. Proč? Jedním ze smyslů minimalistického šatníku je jeho kombinovatelnost. Když si ve skříni necháte sice 20 kousků oblečení, ale všechny v jiném stylu, tak si ničím nepomůžete. Najděte si tedy ten, ve kterém se cítíte nejlépe a který nejlépe sedí k vašemu životnímu stylu.

4. Vyberte si barvy

Víte, které barvy vám sluší? Pokud ano, máte z poloviny vyhráno. Jasně si určete, jakou barevnou paletu chcete ve vašem šatníku mít. Opět tak získáte mnohem větší variabilitu nejen co se týče kombinování. Nemusíte se toho bát, není potřeba se do konce života omezovat jen na vybrané barvy a už nikdy si nekoupit oblečení v žádných jiných. Zaměřte se z na 90-95 % na tyto odstíny a zbytek si nechte jako rezervu. A jak to udělat? Podívejte se na naší sérii o barevných typech, najděte si pomocí ní, do kterého spadáte a vyberte si na základě toho zhruba 5-9 barev, na kterých budete stavět. O každém ze čtyř typů máme jeden samostatný článek, který vám pomůže lépe porozumět tomu, jaké odstíny vám sluší a proč.

A co dělat v případě, kdy vám nějaký kousek sedí střihově, ale ne barevně a rádi byste si ho nechali? Nemusíte ho vyřazovat, i tady existuje jiná možnost. Máme pro vás celý článek o tom, jak si oblečení obarvit.

5. Sestavte si pravidla

Ujasněte si několik pravidel, která vám vytváření a udržování minimalistického šatníku usnadní. Zapřemýšlejte nad tím, jaké věci vás v oblasti oblékání nejvíce trápí. Je to impulsivní nakupování? Hromadění oblečení, které nenosíte? Nakupování bez rozmyslu? Zkuste si je sepsat a řídit se podle nich, ať víte, co omezit.

Například:

 • když potřebujete oblečení pouze na jednu událost, zkuste si ho nejprve místo kupování půjčit
 • vyhněte se podléhání krátkodobým trendům
 • máte problém s impulsivním nakupováním? pokud v obchodě narazíte na nějaký kus oblečení, který si chcete koupit, dejte si nejdříve tři dny na rozmyšlenou
 • snažte se u oblečení více koukat na kvalitu a materiál

🖤Inspirovali jsme vás ke změně vašeho šatníku? Podělte se s námi do komentářů!

Jeden komentář k “5 Tipů: Jak sestavit minimalistický šatník?

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *