Pořád Vám v šatníku leží ten jeden kousek oblečení, který jste si koupili impulzivně a teď ho nenosíte? Troufáme si říct, že takový má asi každý z nás. A nenosíte ho právě třeba z důvodu, že je v barvě, na kterou si nemůžete zvyknout anebo ji nemáte s čím zkombinovat? Anebo se třeba z džín, co původně byly černé, staly během praní spíše šedé? Ať už je to jakýkoli případ, je škoda to tak nechat. Pojďte s námi využít příležitosti a naučit se, jak si oblečení obarvit.
Jak obarvit oblečení doma? Na černo, ale i jinak.
Nejčastěji a také nejlépe se barví na černo, což je barva, kterou seženete nejsnadněji. Ale vybírat můžete z širokého spektra a oblečení můžete obarvit i na bílo, což si později v článku také ukážeme.
Jak začít a co budete potřebovat?
Nejzákladnější barvu na textil najdete v každé drogerii anebo větším supermarketu za pár desítek korun. Některé se dají koupit i v galanteriích nebo na různých e-shopech, kde už ale jsou za trochu vyšší cenu. A naprostá většina z nich je vhodná pro len, viskózu a bavlnu, tedy materiály, které máme ve skříni nejčastěji. Pokud se jedná například o polyester, budete se muset podívat po speciální značce, aby odstín s jistotou chytl. Další věcí, kterou budete potřebovat, je obyčejná kuchyňská sůl, která funguje jako fixátor, aby bylo obarvení trvalé.
Způsoby barvení máme v základu dva a tedy v ruce nebo v pračce. Ať už zvolíte jakýkoli, tak vybraný kousek oblečení nejdříve vyperte, ať barva chytne co nejlépe.
Barvení v ruce
Tady budeme potřebovat velký hrnec, nejlépe na 10 litrů vody, ale pokud se jedná například o kratší top, vystačíte si i s 6. Platí ale, že čím více, tím lépe. Přidejte zhruba 10 lžic soli, která slouží jako ustalovač a pořádně ji rozmíchejte. U některých materiálů, typicky syntetických, se ve stejném množství používá ocet.
Jakmile se voda začne vařit, začněte v ní rozmíchávat barvivo. Potom už můžete přidat oblečení. Snažte se ho co nejrovnoměrněji rozprostřít a ujistěte se, že je ponořené celé. Zeslabte plamen tak, aby se voda vařila jenom mírně a nechte to tak zhruba 20-30 minut s občasným zamícháním.
Potom je potřeba barvu z oblečení vymýt pod tekoucí vodou, která by měla být co nejstudenější. Vymývejte ji dokud odtékající voda nebude úplně čistá. Teď už ho jen nechte uschnout a máte hotovo! Jediné, čemu se těsně po barvení vyhněte, je sušení v sušičce.
Barvení v pračce
Barvivo nejdříve pořádně rozmíchejte v teplé vodě v jiné nádobě a poté vlijte přímo do bubnu pračky. Následně přidejte opět 10 lžic soli nebo octa. Podívejte se na štítek oblečení, na jakou nejvyšší teplotu ho lze prát a pusťte odpovídající program. Obvykle se ale používá nejméně 80 stupňů.
Po skončení programu buď oblečení vyperete ještě jednou s pracím práškem anebo ho necháte rovnou uschnout, tento postup se liší od značky barvy, kterou používáte, řiďte se tedy instrukcemi na obalu. Je také nutné pračku vyčistit, tudíž pusťte klasický program buď na prázdno s trochou bělidla anebo s kusem například starého ručníku.
Jak obarvit oblečení na bílo?
Barvení oblečení na bílo je vcelku jednoduché, nejlépe půjde odbarvit bavlna. Mějte ale na paměti, že s odbarvováním se látka může poničit, protože tímto procesem zeslabují vlákna. Nejlepší výsledek bude mít odbarvování světlejších odstínů, u tmavších je možné, že látka jen trochu vybledne postup budete muset několikrát opakovat.
Pokud můžete, běžte odbarvovat raději ven, ať už kvůli tomu, abyste nezničili podlahu anebo jste nevdechovali chemikálie více než je nutné. Oblečení rozložte například na igelit a pokuste se na něj co nejrovnoměrněji nanést bělidlo. Nejlépe to půjde rozprašovačem, ale fungovat bude i aplikace houbičkou na nádobí. Doba působení je v tomto případě velmi individuální a záleží kus od kusu, tudíž proces sledujte a až bude mít oblečení požadovaný odstín, dejte ho vyprat na obvyklou teplotu nejlépe ještě s bělidlem, které je určené přímo do pračky.
🤍Bílé oblečení je univerzální, ale často si vybírá svoji daň tím, že se snadno zašpiní. Přečtěte si 5 rad, jak ho vyčistit a jak (nejen) z něj odstranit mastnotu.
Dalším způsobem může být smíchání jednoho dílu odbarvovače se čtyřmi díly vody v lavoru, do kterého látku položíte a po dosažení odstínu, který chcete, ji propláchnete ve studené vodě. Mějte na paměti, že v každém případě je nutné být v dobře větraných prostorech a používat rukavice.
Dejte nám do komentářů vědět, jestli barvení nebo odbarvování zkusíte!