7 Tipů: Jak odstranit žmolky z oblečení?

Koupili jste si perfektní top ve vysněné barvě, ale hned po prvním praní je pokrytý drobnými žmolky? Přečtete si, proč se některé oblečení žmolkuje a co se se žmolky na oblečení dá dělat.

Co způsobuje, že se objevují na oblečení žmolky?

Žmolky se obvykle nacházejí na částech oděvů, které jsou při každodenním nošení nejvíce odírány. Jedná se zejména o oblast pod pažemi, pokud nosíte kabelku, tak na ramenou a bokách, u kalhot pak dochází k odírání mezi stehny.

Žmolky se však neobjevují jen v tomto případě. Mohou se vyskytovat i při praní, kde se oděv vzájemně tře.

Vždy však lze podniknout kroky k prevenci žmolků nebo jejich případnému odstranění.

Jak zabráníte tvorbě žmolků na oblečení v pračce?

V pračce se oblečení neustále točí a tím pádem se o sebe tře. Toto tření způsobuje, že na něm vznikají žmolky. Níže je několik tipů, jak zabráníte zbytečnému odírání během praní:

  • před praním otočte oblečení naruby
  • použijte tekutý prostředek na praní, aby nezpůsoboval zbytečné tření – na rozdíl od potřeby odstranit skvrny, kdy je zapotřebí použít prášek
  • na praní prádla používejte síťky a sáčky – právě nimi zabráníte tření a uvolňování vláken na oblečení
  • volte programy s maximální teplotou 30-40 °C
  • kromě barev oddělte také oblečení podle druhů látek

Žmolky na oblečení ovlivňuje druh látky

Druh i kvalita látky je při žmolkování zásadní. Právě z tohoto důvodu byste neměli na látce šetřit a nakupovat nekvalitní umělé tkaniny. Zkuste kvalitní německé oblečení místo produktů z asijských manufaktur. Zde je několik tipů, jak se žmolkům vyhnete:

  • kupte si kvalitní oblečení
  • vsaďte na přírodní materiály
  • chraňte své oblečení před třením
  • použijte jemný cyklus praní

I když není lehké předvídat, který druh látky se bude žmolkovat více, než jiný, existují některé typy materiálů, které jsou ke žmolkování náchylnější. Pletené látky mají ke žmolkům větší tendence, protože mají volnější nitě. Vyhněte se také tkaninám, které jsou směsí vláken – obzvláště kombinací vláken syntetických a přírodních.

Jak odstranit žmolky z oblečení?

Jestliže hledáte způsob, jak se zbavit již vzniklých žmolků na oblečení, níže najdete pár účinných tipů:

1. Použijte odstraňovač žmolků

Nejjednodušší způsob, u kterého máte jistotu, že vám oblečení neponičí, je použití odžmolkovače. Ten seřízne jemné žmolky, ale nepoškodí látku a to díky jemné mřížce, která chrání jeho ostří.

Stačí, když budete jemně přejíždět odžmolkovačem po oblečení, přičemž odstraněné kousky budou padat rovnou do zásobníku!

2. Holícím strojkem žmolky na oblečení ,,oholíte”

Stejně jako k holení nohou, můžete holící strojek použít na odstranění žmolků z oblečení. Jednou rukou jednoduše napněte látku a druhou lehce začněte holit. Žiletku průběžně otírejte do papírové utěrky.

Jakmile máte doholeno, použijte váleček na odstranění chlupů, který se popere i s uvolněnými kousky vláken po holení.

3. Zkuste pemzu na nohy

Pemza může posloužit nejen k odstranění suché kůže z nohou. Využít jí můžete i k odstraňování žmolků na oblečení.

Jednoduše jí oblečení potírejte a žmolky by se měli postupně poodlepovat. Následně opět použijte váleček, abyste odstranili uvolněná vlákna.

4. Houbička na nádobí

Můžete zkusit využít i čistou houbičku na nádobí. Kromě toho, že se přidává do pračky, aby se na ni nachytala uvolněná vlákna, můžete ji také použít přímo k odstranění žmolků na oblečení.

Stačí, když namočíte její drsnější stranu pod teplou vodu a jemně jí budete látku třít. Žmolky se na houbičku postupně nachytají a vaše oblečení pak bude, jako nové.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *