Jak kombinovat oblečení a sladit barvy?

Zkusme se obecně zamyslet nad tím, jak kombinovat a sladit své oblečení a co nás při tom nejvíce ovlivňuje. Někteří z nás si s touto problematikou neví rady a tak vyhledají raději odborníka. Nicméně je třeba podotknout, že vizážisté jsou zase jenom lidé a nemá cenu se k jejich radám stoprocentně upínat.

Pokud mi vizážista poradí, že jsem podzimní typ a mohu nosit jen určité barvy a já se v nich prostě nebudu cítit dobře, tak se  výsledek mine účinkem. Cítit se v oblečení dobře je totiž to úplně nejdůležitější. Když se ale zajímáte kombinování a ladění oblečení i barev, tak si určitě zjistěte, jaký jste typ z barevné typologie. Nechte si poradit, poslechněte si názor. Jak sladit oblečení? Podívejme se nejdříve na oblíbené barevné kombinace.

Univerzální barevné kombinace:

  • Černá a bílá je nestárnoucí a univerzální kombinace, která neurazí, ovšem ne všichni umí vybrat správné kousky.
  • Černý a bílý základ kombinovaný s téměř jakoukoliv barvou do očí nepraští, ale pokud nemáte cit, tak nemusí ani nadchnout.
  • Tmavě modrá a zelená působí luxusním a působivým dojmem.

Obecně černé outfity vídáme více než ostatní. Mnoho lidí je na černou upnutých a v ostatních barvách se necítí dobře. Je to na každém z nás, ale určitě je dobré mít v šatníku více než 1-2 barvy. Na druhou stranu, pokud máte vše černé, tak se vyhnete následující otázce: Jak sladit barvy oblečení?

Tip: Víte, jaké barvy a střih oblečení sluší jarním typům.

Jak sladit barvy?

To je jedna z věcí, kterou budeme řešit při výběru nového kousku do svého šatníku. Typolog mi poradil, že mi sluší zelená barva. Zelenou barvu asi poznáme všichni, ale ta může být svítivě zelená, ale také trávově zelená nebo khaki a ještě má spoustu dalších tónů.

A teď, která je ta pravá? Když si budu vybírat oblečení na e-shopu, tak pravděpodobně nemám šanci trefit vysněný odstín. Tak se tedy rozhodnu, že vyrazím na nákupy do obchůdku, ale pokud se vytasím s barevnicí a budu požadovat odstín, který mi údajně sedí, bude to asi hledání jehly v kupce sena. Když najdeme barvu, nebude se nám líbit střih nebo materiál.

Jak kombinovat oblečení a barvy
Jaké barevné kombinace se k sobě hodí | Zdroj: effortlessgent.com

Proto dejte raději na svůj dojem a zvolte si barvy, které se líbí vám a v kterých se cítíte dobře. Důležité je podotknout, že svůj outfit je třeba vytvořit ze dvou až tří barev, aby to bylo ideální. Když si vezmete vše stejné barvy, tak je to povětšinou špatné až komické.

Když volíte například pruhy, tak je rozhodně nekombinujte. Pruhy by měly být ideálně jen na jedné části outfitu a zbytek by měl být již v jedné barvě. Ke čtvercové košili volte jednoduché džíny, nikoliv se vzorem pruhů. Všeho moc škodí. I kreativity.

Zbytek za nás udělají doplňky, které si můžeme zvolit pokaždé jiné. Doporučujeme si také přečíst náš článek, jak kombinovat barevné vzory.

Význam barev a barevná typologie

Různé barvy mají ve společnosti a vnímání různé významy. Všichni víme, že modrá označuje spíše muže a červená spíše ženy. Když se řekne EKO, tak nám automaticky naskočí zelená atd.

Také spolu různé barvy ladí a hrají. Nejedná se jen o barvy, které si vezmete na sebe, ale jedná se také o barvy vašeho obličeje, očí, stínů, vlasů. Pro určení vhodných barev vznikly barevné typologie:

❄️ Zimní typ

🌱 Jarní typ

☀️ Letní typ

🌧️ Podzimní typ

V určitých oborech či odvětvích je zase používána dominantně určitá barva. Lidé si to s tímto oborem podvědomě spojují a asociují. Sytě modrá v nás budí důvěru, takže je často používána ve finančnictví a mnozí obchodníci mají modré obleky.

význam barev
Podívejte se, jaké mají barvy význam v širším smyslu.

Jak kombinovat oblečení a náš outfit?

Vyrážíme tedy na nákupy, ať už nadšeně a nebo z donucení, protože se blíží jaro a my si prostě musíme koupit něco na sebe. Kamarádka má nový svetřík s já si připadám jako chudá příbuzná. Ideální variantou je, když už jsem objevila obchůdek, kde se mi líbí kalhoty i svetřík a je tam ještě milá prodavačka, vytvořit si více kombinací.

Zkoušíte úzké kalhoty, které vám perfektně sedí a ještě se vám líbí, tak neváhejte a kupte si k nim rovnou i ten svetřík, halenku a i tričko. Získáte hned tři variace oblečení. Vidíte, jak to k sobě krásně sedí a nebudete muset ráno přemýšlet co si obléci.

Takto se vyvarujete přešlapů, kdy si s nadšením koupíte tuniku, která se ke kalhotám vůbec nehodí, ale neměli jste možnost si to k sobě vyzkoušet. Teď, aby jste sháněly zase něco k tunice. 

Jaký vybrat střih?

Střih je u oblečení také velmi důležitý a je třeba se na něj zaměřit. Pokud je moje postava štíhlá a nemám nikde ani žádný faldík, mohu si dovolit téměř vše, ale i u hubených typů jsou jasná pravidla. Pokud, ale tomu tak není, zaměřím se na svoje nedostatky a nebudu je příliš zdůrazňovat.

Mám širší boky, zvolím kalhoty, které jsou ne příliš široké a mají tmavou barvu, protože nám naše pozadí zmenší nejméně o číslo. Tady se nám hodí i ta tunika, která nám naše partie krásně zakryje. Mám velká prsa, rolák mi je ještě zvětší a nedej bože když je světlý, ten zdůrazní i špatně zvolenou podprsenku.

Ten kdo se může honosit velkým poprsím jistě ocení alespoň malý výstřih do V, ale pozor nesmí být zase příliš vulgární. V určitém věku, bychom si měly dávat pozor i na délku sukně. Po padesátce už raději necháme minisukně mladším. Ale záleží na každém, kdo se jak cítí. Sladit oblečení není žádná věda, ale chce to cit a držet se alespoň základních pravidel.

A co materiál?

To z jakého materiálu si koupíme třeba šaty, je také na pořadu dne. Spousta z nás používá sušičky a ne všechny materiály to snesou bez úhony. Dbejte tedy na složení a údržbu. Volba materiálu nám dokáže i nějaké to kilo ubrat stejně jako již výše zmíněná barva.

 Boubelky by si měly dát pozor i  na nabírané šaty z šifonu, které si, ale mohou dovolit ty štíhlé, těm přidají pár kilo navíc a vůbec to nevadí. My plnější si zvolíme šaty ze splývavých materiálů a nebo pokud se nebojíme z neprůhledného pevnějšího materiálu, který nám postavu krásně vytvaruje. Většina materiálů dnes obsahuje určité procento elastanu a ten nám zaručí příjemný komfort.

Jak tedy kombinovat oblečení?

Zkusme i u oblékání trochu přemýšlet. Ať chceme nebo ne, jsme při výběru oděvů do našeho šatníku velmi ovlivněny reklamou, módními časopisy, trendy, které právě letí i kamarádkami. Návrháři, kteří nás určitým směrem posouvají, ale mnohdy pracují se svojí fantazií, kterou potom přenášejí na modelky.

Jejich věk i postava je ideální a my často zapomínáme na realitu. Počasí a s ním spojené roční období nám do výběru také výrazně zasahuje. Právě teď nám jaro klepe na dveře a tak náš šatník jistě začne výrazně zesvětlovat. V zimě se naopak vyžíváme v tmavších tónech a sytějších barvách. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na dostupnost námi vysněného kousku. Můžeme prostě čerpat jen z toho co je momentálně na trhu.

Dobrá zpráva, ale je, že v současnosti je rozmanitost v módním byznysu skutečně veliká a každý si určitě najde něco, co ho potěší. Pokud budeme hodně náročné, můžeme vyhledat i nějaký ateliér, kde se určitě budou snažit splnit každé naše přání.

Tip: Podívejte se na produkty s kapucí nebo na dámská trička.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *