Typy ženských postav a jaké oblečení jim sluší?

Typ postavy je věc, kterou vnímá každá žena již v docela nízkém věku. Než se pustím do rozdělení typů postav, ráda bych zmínila velmi důležitou věc, na kterou se v této době, dle mého názoru, zapomíná.

Každá žena by se měla oblékat tak, aby se cítila dobře a především sebevědomě. Sebevědomí totiž sluší každé ženě, bez ohledu na velikost oblečení či na tvar postavy. Nejlepší, co si na sebe můžete obléknout, je vaše sebevědomí. Typy či typologii postav u žen můžeme rozlišit na pět základních druhů dle jednoduchých geometrických tvarů.

Typ postavy

Trojúhelníkový typ postavy

Prvním typem postavy, který je na první pohled dobře rozpoznatelný, je typ ve tvaru trojúhelníku. Pro lepší přehled se podívejte na obrázek výše, který shrnuje všechny zmíněné typy postav. 

Žena má horní část těla užší a drobnější než část spodní, která je naopak výraznější, a to především díky širším bokům a hýždím. Pas bývá štíhlý, proto jsou širší boky více do očí bijící. Chceme elegantně zvýraznit ženské křivky, proto je potřeba najít ideální oblečení.

A co obléknout, pokud mám postavu v typu trojúhelníku? 

Zvolila bych šaty do střihu “A” nebo košilové šaty, které vypadají dobře na skoro všech typech postav. Co se týká sukní, více než upnuté sukně, Vám budou slušet sukně střihu “A” nebo sukně džínové. 

U kalhot bych volila rovné střihy s vyšším pasem, jednak jsou velmi pohodlné a jednak by Vám tento styl měl hezky sedět. Ke kalhotám bude ideální výraznější halenka objemnějšího typu a k tomu například krátce střižené blazery nebo džínové bundičky. 

Košilové šaty střihu "A"
Ideální spojení košilových šatů a šatů střihu “A”

Obrácený trojúhelník

Dalším typem postavy ženy je postava v obráceném trojúhelníku. Tato postava se vyznačuje menšími rameny a celkově menší vrchní částí a naopak širší částí spodní. Pas i boky jsou velmi úzké, nohy a ruce mají spíše atletický vzhled.

Co si vzít na sebe s tímto typem postavy?

Slušet Vám budou plátěné kalhoty, například s nějakým vzorem nebo s výraznější barvou a texturou. Také kalhoty do zvonu anebo opak, kalhoty se zúženými nohavicemi. Je třeba zvýraznit spodní část, čímž jsou boky a štíhlé nohy. Topy bych zvolila jednoduchého a rovného střihu, spíše méně výrazné. S odvedením pozornosti od širokých ramen by mohly pomoci topy s hlubším výstřihem, ať už vepředu či vzadu. 

Jak už jsem zmiňovala výše, s košilovými šaty nelze udělat krok vedle, tudíž i pro tento typ postavy budou ideální. Dobře na Vás budou vypadat také šaty do A a zavinovací šaty, které jsou tou nejpohodlnější variantou na léto. Poslední šaty, které Vám doporučím, jsou slipp dress šaty. Střih šatů pomůže se zvýrazněním vašich předností a vy tak budete vypadat sexy! 

Slip dress
Slip dress

Přečtěte si, jakou roli hraje barevná typologie při vybírání ideálního outfitu a vyvarujte se zbytečným chybám!

Přesýpací hodiny aneb win – win?

Typem postavy, ze kterého byla ne jedna žena zoufalá, je typ ve tvaru přesýpacích hodin. Tato postava se vyznačuje výraznými rameny, hrudníkem, stehny a boky. Naopak pas, ten mají ženy s tímto typem velmi úzký a krásně zvýrazní ženskou postavu. Vůbec bych se tohoto typu postavy nebála, naopak, máte velmi široké pole působnosti a vypadáte velmi žensky! 

Oblečení, které mi sedne?

U kalhot bych určitě šla do volnějších střihů s vyšším pasem, který zvýrazní Váš úzký pas. Topy si vyberte takové, které zvýrazní pas a naopak odvedou pozornost od ramen. Vyhnula bych se výstřihům a spíše zamířila k rolákům. 

U šatů zvolte naši známou klasiku, košilové šaty a šaty do “A”. Tyto šaty Vám krásně zvýrazní ženskou postavu. Pokud se chystáte na formální akci, oblečte si koktejlové šaty, které zvýrazní pas a odvedou pozornost od širších boků.

Koktejlové šaty
Koktejlové šaty

Obdélníkový typ postavy

Předposledním typem je postava ve tvaru obdélníku. Aneb nic nevyčnívá a ani se neztrácí. Tato postava je souměrná, boky jsou ve stejné šíři jako ramena a pas je spíše nevýrazný. Tento typ postavy působí atletickým dojmem. 

Jaké fashion kousky vybrat na sebe?

Pokud máte atletický typ postavy, ideální pro Vás budou skinny džíny, kalhoty se zúženými nohavicemi a také plátěné kalhoty. Dovolit si ale můžete většinu typů kalhot.

Topy volte spíše rozevláté, volnější a výraznější. A u šatů budu mít stejné doporučení, koktejlové šaty, šaty do A, košilové šaty a v neposlední řadě zavinovací šaty. Zde bych se vyvarovala přilehlým šatům, pro Vás nebudou ideální.  

Zavinovací šaty pro obdélníkový typ postavy
Zavinovací šaty

Postava ve tvaru oválu

Posledním typem postavy je postava ve tvaru oválu. Postava je výrazná díky širšímu bříšku a užším bokům. Tato postava je často brána jako nepříliš lichotivá. Doporučila bych odvést pozornost od nesouměrného bříška a boků na úzké nohy. Můžete to zkusit například s kousky od značky Kenny S., jejichž kousky jsou navrhovány nejen pro uniformní modelky.

Které oblečení zvolit?

Nohy máte méně výrazné než zbytek těla, proto bych si spíše oblékla užší kalhoty. Ty bych doplnila o halenku s výstřihem ve tvaru V, která opticky prodlouží krk. K halence bych doplnila delší sako a boty na podpatku a můžete vyrazit! 

Nakonec bych ráda zmínila, že je každá postava originální a krásná. Není potřeba se schovávat za větší velikosti jen díky tomu, že mám jiný typ či druh postavy než moje oblíbená celebrita. Važte si samy sebe a buďte pyšné na to, jak vypadáte! A jak jsem psala již úvodem, tak je především důležité, abyste se cítili dobře a sebevědomě.

Pokud Vám chybí inspirace při hledání outfitů, posloužit Vám můžou skvělé citáty ze stránky “women.com”.

Komentáře

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *