Vintage móda: Co to je a jaké nosit oblečení?

Vintage móda je oblíbeným módním trendem. V dnešní době se s ní setkáváme téměř na každém kroku. Je populární nejen díky své originalitě, ale i udržitelnosti. Co to vlastně vintage móda je a jak ji nosit?

Co je to vintage móda?

Existuje spousta mylných představ o vintage stylu. Spousta lidí se mu raději vyhýbá obloukem, protože nechtějí riskovat, že budou vypadat příliš upjatě nebo extravagantně.

Termínem vintage se označuje jakýkoliv předmět, který představuje předchozí éru. Tato móda je dnes velice ceněna pro svou jedinečnost, styl a nadčasovost.

Vintage vs retro

Vintage a retro jsou dva pojmy, které bývají často zaměňované.

Jako vintage je popisováno oblečení, které je vyrobené před 20 až 100 lety. Oděvy starší sta let jsou starožitné.

Retro móda je trend, který je inspirovaný vintage módou, ale není tak starý. Pojem ,,retro” se vztahuje ke stylu, ve kterém je oblečení vyrobené.

Moderní vintage móda

Nejcennější jsou nenošené vintage kousky, zvláště pokud mají ještě originální visačky. K oblibě tohoto stylu přispívá fakt, že ji nosí slavné herečky a topmodelky.

Pokud se zamilujete do vintage kousku, který najdete odložený ve skříni, nebojte se jej upravit. Než opustíte domov a parádní kousek vynesete do města, přizpůsobte si ho své postavě i dnešní době. Zužte pas, zkraťte nemoderní rukávy nebo přidejte výšivky. Zkrátka předělejte vintage do lehce modernějšího stylu, který vám sedne a budete se v něm cítit sebejistě.

Jak vybrat vintage oblečení

Zaujal vás tento styl, ale nevíte, jak začít? Zde najdete pár tipů, jak na to.

1. Vyberte si kousek, který vypadá jako aktuální trendy

Pro začátek zkuste sáhnout po oblečení, které vypadá moderně a zapadá mezi současné trendy. Hledání oblečení, které čerpá inspiraci z minulosti je nejjednodušším způsobem, jak s vintage módou začít. Spousta těchto kousků je totiž stále v módě. Otevřete skříň vaší babičky a hurá do akce!

Vyzkoušet můžete košile s nabíranými rukávy, průsvitné topy, květinové šaty, dlouhé sukně, kalhoty nebo šortky s vysokým pasem.

2. Vintage móda nezapomíná na doplňky

Pokud s nošením vintage módy teprve začínáte, vsaďte nejprve na doplňky. Je to způsob, který vám zaručí, že se nebudete ve společnosti cítit extravagantně či nepatřičně.

Své neutrální oblečení dolaďte vintage šátkem, šperkem nebo kabelkou.

3. Neoblékejte se do vintage od hlavy až k patě

Jestliže nechcete vypadat jako byste na sobě měla kostým, neoblékejte se do vintage stylu celá.

Pokud si oblečete vintage šaty, skombinujte je s moderními botami, kabelkou či šperky. Jestliže sáhnete po halence tohoto stylu, kalhoty zvolte již novodobé. Uvidíte, že i jeden vintage kousek váš vzhled dočista změní.

4. Současné vlasy a make-up

Jednoduchost účesu a líčení je nejlepším způsobem, jak doplnit vintage outfit.

Rozhodnete-li se pro zelené vintage šaty, není vůbec nutné vzhled doladit zelenými doplňky. Ve skutečnosti uděláte lépe, pokud zvolíte doplňky jiných barev a k nim obyčejný účes s přirozeným denním líčením. Zde platí pravidlo, že méně je někdy více. Čím jednodušší účes a make up zvolíte, tím lépe.

5. Oblečení vybírejte podle typu vaší postavy

Znáte svůj typ postavy? Pokud ne, podívejte se, jaké typy postav existují a najděte ten svůj.

Máte postavu tvaru přesýpacích hodin? Sáhněte po stylu 50. let, který zdůrazní váš pas. Jestliže jste drobná, pak vyzkoušejte vzhled z konce 60. let.

Tipy na vintage módu

  • Pokud jde o módu 50. let, sáhnout můžete po volné hedvábné košili, která bude vypadat skvěle zastrčená v kalhotách s vysokým pasem.
  • Jestliže vás svým stylem lákají spíše pozdější léta, pak zvolte puntíky! Puntíky jsou v módě již od 70. let a jejich obliba opět narůstá. Nejen, že puntíková áčková sukně utvoří váš vintage styl, ale navíc budete působit moderně. A pokud nejste zrovna fanynkou puntíků, sáhněte po sukni skládané, kterou najdete ve skříni skoro každé babičky.
  • Z vintage módy 80. let vyniknete v květinovém topu nebo šatech se vzory okvětních lístků.

A pokud si stále nejste vintage stylem jistá, pak svůj každodenní outfit vintage doplňkem pouze dolaďte. Nemusí se přitom jednat o nic drahého, ba naopak. Pro začátek sáhněte například po patchworkové pletené kabelce různých vzorů. Uvidíte, že jeden vintage doplňek stačí ke zvýraznění vašeho vzhledu.

Přečtěte si také o tom, kam uložit sezónní oblečení nebo o značce oblečení Garcia.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *