Móda a trendy 80. let. Co se vrací?

Móda 80. let je stále velmi oblíbená. Charakterizuje ji osobitý, odvážný i hravý styl. Osmdesátky hrály všemi barvami a měly různé podoby. Jaké symbolické oblečení 80. let můžete vytáhnout na retro party a které je opět v módě?

Móda 80. let u žen

Módní ikonou byly sebevědomé vysportované ženy, které se nebály osobitosti a kombinace oblečení. V osmdesátkách ženy nosily trička s volánky, širokými rukávy a s vycpávkami na ramenou.

Trendem byly mrkváče a plísňáky

Móda 80. let byla reprezentována barevnými legínami a tzv. mrkváči či plísňáky. Označení mrkváče se používalo pro kalhoty, které byly v pase nařasené a směrem dolů se zužovaly. Na vysoké ženě budou i v dnešní době velice slušivé. Plísňáky jsou velikým trendem této doby. Jde o džíny, které vypadají jako potřísněné savem. V tomto stylu se dělaly nejen džíny, ale i bundy.

Džínovina a kůže tvořily základ šatníku

Hudba hýbala světem. A právě proto nesměly ženám chybět na rockové koncerty džínové kalhoty a bundy. Veliké oblibě se pyšnily i kožené bundičky a vesty. Celkový styl ženy doplňovaly výrazným líčením a stejně poutavými doplňky, jakými byly třeba velké kruhové náušnice nebo několik náramků na zápěstí.

U žen, které měly raději disco, převládala móda plná barev a flitrů. Dominantou žen bylo opět výrazné líčení a doplňky. Nezapomenutelnými se však staly ponožky v lodičkách! Kam se na ně “hrabou” dnešní ponožky v sandálech, že?

Sportovní móda 80. let

V 80. letech se stala velmi populární sportovní móda. Ženy chtěly vypadat dobře jak při vycházce, tak i při sportovních aktivitách. Nejen z fotografií, ale i z filmů známe jasné nylonové legíny, podkolenky a barevná body doladěná výraznými pásky.

TIP: Inspirujte se hravostí barev oblečení 80. let. Buďte vidět třeba v tomto stylovém svetru.

Nezapomeňte na účes a doplňky!

Chystáte se na retro party ve znamení osmdesátek? Nezapomeňte, že módu těchto let tvořily vysoké podpatky a výrazné náušnice. Populární byly také pásky, které lemovaly vysoký pas kalhot. Nakonec nesmíme zapomenout na slaměnou nebo flitry potřísněnou kabelku, která krásně oživila celý outfit.

Afra a vlasy vyčesané přes kulatý kartáč

V 80. letech zdobily ženy vysoce vyčesané vlasy. Některé se pyšnily přírodním afrem a některé si vlasy přes kulatý kartáč do objemu fénovaly. Účesu často dominovaly ofiny nebo naopak výrazné kouty. Mezi trendy těchto let patřily i látkové gumičky, které se opět v této době dostávají na vrchol.

Móda 80. let u mužů

Mužská móda šla ruku v ruce s módou dámskou. I u mužů najdeme vyčesané vlasy nebo afro, umělé či syntetické košile a plísňáky. Nezapomenutelným módním trendem osmdesátek byly tesilky. Obvykle se nabízely jen v tmavých barvách a již tehdy se staly velice neoblíbenými. Jednalo se o pevné neforemné kalhoty s širokými nohavicemi.

Čím uhlazenější, tím lepší

Muži si v těchto letech libovali uhlazenému a uplému stylu, který rádi doplňovali řetízky či náramky. Právě tento uhlazený styl by mnoho mužů i žen v dnešní době kvapem odsoudilo. Pohled na uplé mužské kalhoty a skoro až vytvarovaná trika připadá ženám v dnešní době již poněkud úsměvný.

Móda osmdesátek ve znamení syntetiky

Materiál, který byl v těchto letech tak populární, by si dnes spousta žen už ani neoblékla. Materiál, ze kterého se oblečení šilo, byl obvykle umělý či syntetický. Ani muže v dederonové košili už jen tak nepotkáte. Zato svou babičku v zástěře z tohoto materiálu uvidíte nejspíš často…

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.