Jak správně pečovat o vlněné oblečení?

Vlna je materiál, který má oproti ostatním nejen specifické vlastnosti, ale i mnohem vyšší cenu. Z toho důvodu také chceme, aby nám věci z ní vyrobené vydržely co nejdéle a zbytečně jsme je neničili nevhodným zacházením. Pokud si tedy vlněné oblečení koupíme, je potřeba mu věnovat trochu více individuální péče než kouskům vyrobeným například z bavlny nebo polyesteru.

Tip: Výrobci nejlépe vědí, jak pečovat o jejich vlněné oblečení a módní doplňky, proto pečlivě čtěte a dodržujte pokyny výrobce uvedené na etiketě.

Vlastnosti vlny

Nejprve si povíme něco o základních vlastnostech tohoto materiálu. Vlněné kousky nemusíte schovávat koncem zimy a vytáhnout je zase až na podzim. Lze je totiž nosit i v létě díky izolačním schopnostem, které spolehlivě udrží Vaši tělesnou teplotu. Překážkou není ani vlhké počasí a sportovní aktivity, při kterých se zapotíte. Umí totiž nasát až čtyřikrát více vlhkosti než například bavlna.

Vlna má také takzvanou samočistící schopnost a to díky ochranné vlastnosti lanolinu, kterým jsou vlákna obalena a chráněna hlavně před bakteriemi. Nenasakuje tak na sebe pachy a oblečení díky tomu nemusíte prát po pár nošeních, stačí ho nechat vyvětrat, nejlépe venku na za chladné noci. Navíc díky lanolinu se ve vlně nevyskytují roztoči, takže je tento materiál skvělý i pro alergiky.

Čeho se držet při praní?

Jak už jsme zmínili, prát bavlněné oblečení není potřeba prát tak často. Když na něj ale přijde řada, je vhodné se řídit zásadami, které zajistí, aby Vám kousky dělaly radost co nejdéle. Pokud má Vaše pračka šetrný program přímo na vlnu, můžete zkusit ten. Jistější je ale ruční praní, které doporučuje i většina výrobců. Také záleží na výrobci pračky, někteří mají program VLNA méně šetrní, jiní více. Jak tedy na něj?

Hlavní zásady

Prát se nesmí v příliš horké ani studené vodě. Nejlepší je vlažná maximálně do 30 stupňů Celsia. Ve všech případech si dávejte pozor na proud vody. Nesmí být moc silný, vodu také nepouštějte z velké výšky. Vždy pamatujte na to, že vlákna jsou po namočení velmi náchylná, také je lepší oblečení před samotným praním obrátit naruby. Také není vhodné používat klasické prací prášky nebo gely, podívejte se raději po speciálních prostředcích určených přímo na vlnu.

Pro praní se doporučuje i jemný šampon na vlasy, nejlepší volbou bude ten dětský. Aviváž a další bělící prostředky tentokrát vynechte, mohla by materiál poškodit. Postupů se nelekejte, ale snažte se je provádět co nejdůkladněji. Vlna se Vám odvděčí a navíc je nemačkavá, tudíž odpadá práce se žehlením. Samozřejmě můžete využít i speciální přípravek pro praní vlny.

Jak prát v umyvadle

V případě praní v umyvadle nebo lavoru ho napusťte vodou vyhovující teploty a nechte v ni důkladně rozpustit prostředek. Oblečení do něj položte, nechte namočit a velmi opatrně jej promačkejte. Poté vodu vypusťte, z oblečení vodu trochu vymačkejte a poté již stačí postup takto opakovat bez prostředku – dokud voda nebude čistá. Vlněné oblečení zbytečně netřete a nepoužívejte hrubou sílu.

Jak prát ve sprše

Pokud jste se rozhodli prát pomocí sprchy, položte oblečení na dno vany nebo sprchového koutu, jemně ho namočte a vpracujte do něj přípravek. Poté proplachujte, opět dokud z něj nebude téct pouze čirá voda. Jestli máte nastavitelnou sprchovou hlavici, bude nejlepší ji přehodit do polohy, ve které je proud rozprostřen co nejrovnoměrněji.

vlna oblečení klubko
Klubko vlny

Správné sušení

V obou případech z vlny co nejšetrněji vymačkejte vodu. Pozor, za žádných okolností oblečení nesmíte ždímat, kroutit nebo ho z umyvadla/sprchy vytahovat například jen za jeden konec. V mokrém stavu se vlákna mohou natáhnout a to často nenávratně. Do sušičky prádla nebo k topení také nepatří. Nejlepší je vodu opatrně vymačkat a poté položit na ručník, do kterého svůj vlněný kousek zarolujete a chvilku počkáte. Na sušení na ramínku zapomeňte, oblečení po vybalení z ručníku položte například na postel, sedačku, nebo ho přehoďte přes sušák, zkrátka musí schnout na rovném povrchu. Tvar tohoto materiálu totiž zůstane tak, jak uschne.

Tip: Přečtěte si také článek viskóza vs bavlna.

Skladování není věda

Stejně je ale i při něm vhodné dodržet pár pravidel. Vlněné oblečení je nejlepší složit do skříně, která je dobře větraná a chráněná proti škůdcům, kterými jsou hlavně moli. Jedním způsobem jsou kuličky nebo sáčky, které seženete v každé drogerii, nebo si můžete poradit přírodní cestou. Moly odpuzuje vůně cedrového dřeva nebo levandule. Proti škůdcům pomůže i promrznutí. Menší kousky můžete opatrně vložit do mrazáku, u větších využijte přes podzim a zimu mrazivých nocí.

To je vše. Pamatujte, že veškerou péči Vám vlněné kousky vynahradí svými funkcemi. Tak ať vám slouží co nejdéle!

Podívejte se také na článek o tom, jak kombinovat a sladit oblečení nebo na článek o tom, jak se starat o kožené oblečení.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *