TOP 7: Základní kousky v šatníku pro ženy

Ačkoli je osobní styl spíše individuální záležitostí, základní kousky by měla mít v šatníku každá žena. Tvoří totiž jakési univerzální jádro, které lze obměňovat na desítky různých způsobů. A pokud chcete, aby byl Váš šatník efektivní, nesmí v něm chybět. Vytvoříte si tedy takzvanou capsule wardrobe, neboli základ z věcí, které nevychází z módy a lze je bez problému kombinovat mezi sebou. Zároveň se dají doplňovat o sezónní kusy oblečení podle potřeby.

V následujících odstavcích se dozvíte, podle jakých pravidel se řídit a co si vybrat, aby byl i Váš šatník kompletní. Jak by měl tedy základní šatník ženy vypadat?

Co patří do základního šatníku ženy?

Abychom daný kousek mohli považovat za základní, musí splňovat podmínky snadné kombinovatelnosti. Jedná se tedy o oblečení a boty jednoduchého střihu a provedení, které jsou zpravidla jednobarevné. Paletu těchto barev tvoří černá, bílá, šedá a nude, tedy odstíny béžové, případně lehce do hněda. Oblečení by na sobě také nemělo mít výrazné zdobení, jako jsou průstřihy, vzory, potisky, kamínky a podobně.

Pamatujte, že hlavním smyslem těchto základů je to, aby se konkrétní věc dala bez většího přemýšlení zkombinovat s čímkoli dalším, co Vám ve skříni přijde pod ruku, od doplňujících prvků až po ty sezónní. Základní kousky šatníku každé ženy také nejsou příliš výrazné a musí být bezpodmínečně pohodlné. Po čem se tedy poohlédnout a co do své skříně doplnit?

1. Basic trička

Po čem jiném sáhnout, když chcete jít na jistotu? Koukněte se po kvalitních neprůhledných materiálech v bílé, černé nebo šedé barvě. Zajistíte si tak, že trička budou vhodná i na serióznější příležitosti a stanou se tak plně univerzálními kousky, které opravdu vynosíte na nespočet způsobů a příležitostí. Střih a délka rukávu už pak záleží jen na Vaší preferenci. Podívejte se také na naší nabídku triček a topů.

2. Klasické džíny

Z módy nevyjdou a platí o nich to samé, co v předchozím bodě. Důležité je, aby měly střih sedící k Vašemu typu postavy. Potom už budou tvořit spolehlivý základní kousek, se kterým nešlápnete vedle, ať už se vydáte téměř kamkoli. Nejlepší je vlastnit alespoň dvoje ve snadno kombinovatelných barvách. Sáhněte po modrých, bílých anebo černých.

👖 Zajímavost: Džíny jsou vyrobené ze silné bavlněné látky, takzvané džínoviny. Původně se jednalo o levné a odolné pracovní oblečení. Do světa každodenní módy ovšem vstoupily v 50 letech 20. století díky ikonám jako byl James Dean či Marilyn Monroe. U nás se džíny staly symbolem jakéhosi odporu proti režimu a symbolem západní módy v 80 letech.

3. Malé černé

Jinými slovy také little black dress. Ty první navrhla před necelými sto lety Coco Chanel a od té doby jsou neodmyslitelnou basic částí šatníků většiny žen po celém světě. Využijete je při spoustě příležitostí, a to od společenských událostí po obyčejné schůzky s přáteli. Jejich jednoduchý pouzdrový střih a jednobarevné provedení Vám opět umožní stovky možných způsobů nošení a kombinací. A hodí se vždy, když nebudete vědět, po čem narychlo sáhnout, nebo budete mít pocit, že nemáte co na sebe.

4. Boty na podpatku

Alespoň jedny by se ve Vaší sbírce objevit měly, i když je běžně nenosíte. Nikdy nevíte, kdy se naskytne příležitost, na kterou se budou hodit. Je tedy lepší mít vždy v záloze alespoň jedny neutrální, než před událostí narychlo shánět nějaké, které už si nikdy neobujete, protože se k ničemu dalšímu nehodí. V tomto případě je tedy dobré sáhnout po černé barvě nebo nude odstínech. Například takové světle béžové lodičky nikdy nic nezkazí a Vy tak budete mít jistotu, že je zkombinujete téměř s čímkoli.

podpatky flatlay

5. Bílá košile

Bílé košile nejsou jen základním svrškem pro muže. Zachrání Vás nejen v situacích, kdy je potřeba vypadat elegantně. Kromě pracovních meetingů a událostí, kde je předepsaný dress code, je vhodná i na běžné denní nošení. Tvoří jistotu, na kterou je spolehnutí, když budete ráno stát před skříní a přemýšlet, co si obléct. Na jejím základě nakombinujete a navrstvíte outfit pro všechny možné příležitosti a pro všechna roční období.

6. Sako

Po čem jiném sáhnout, když potřebujete podtrhnout Váš vzhled něčím elegantním, nebo jdete rovnou z práce na společenskou událost a není čas vymýšlet nový outfit? Černé, nude nebo šedé jednoduché sako se ve skříni neztratí. Skvěle doplní všechny kusy oblečení, které jsme vypsali výše. I v tomto případě platí, že je lepší si připlatit za kvalitnější materiál, přeci jen podíl na elegantním vzhledu tvoří i ten.

7. Sukně

A poslední kousek, který by v našich skříních neměl chybět, je obyčejná sukně, která Vám také nejednou zachrání krk při výběru outfitu. Podle Vašich preferencí nebo typu postavy to může být být áčková nebo pouzdrová. Vypadá dobře při kombinaci téměř s čímkoli. A co se týče barev, pro dobrou kombinovatelnost platí stále ty stejné zásady. Tudíž nic nezkazíte těmi základními, které zmiňujeme v předchozích tipech, tedy černou, šedou a bílou.

Co si z článku odnést?

Pokud rádi nakupujete oblečení podle nejnovějších trendů a v různých barvách, nemusíte se toho vzdát. Naopak. Vždy je ale dobré vlastnit právě tento základ a mít tak díky jeho neutralitě jistotu, že vynosíte a lehce zkombinujete opravdu vše, co si koupíte. Váš šatník se totiž rázem rozšíří o nespočet různých možností, jak své oblečení kombinovat. Navíc žádný z výše zmíněných kousků není třeba během roku schovávat, například na zimu se stačí naučit pár zásad vrstvení. O tom, jak oblečení vhodně vrstvit, si povíme v jednom z příštích článků. Nezapomeňte se tedy vrátit pro více tipů, které pro Vás chystáme.

Komentářů

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *