Co je udržitelná móda?

Udržitelná móda je dnes velmi skloňována, a to i proto, že toto téma úzce souvisí s ekologickými otázkami. Jednoduše vzato by se dalo říci, že udržitelná móda je taková móda, která je vyráběna ekologickým a odpovědným způsobem. Není to ale bohužel tak jednoduché, udržitelnou módu si nemůžeme jednoduše “jenom koupit”. Vše si ale brzy vysvětlíme.

Rovnováha při navrhování a výrobě oblečení

Ano, to je jedna z těch nejvíce jednoduchých definic. V principu to znamená, že bychom měli vyrobit pouze tolik, kolik potřebujeme, a to způsobem, který neodporuje dodržování lidských práv a rozhodně se vyhýbá vykořisťování. Toto vše ale není otázkou pouze pro přítomnost a krátký časový horizont, ale hlavně pro budoucnost. Takže úkolem je nastavit si plán, jak tyto zásady udržet na roky dopředu.

Proč je udržitelná móda důležitá?

Móda dlouhodobě způsobuje sociální a enviromentální dopady. Pro příklad si uvedeme pár čísel:

  • Ročně se v textilním odvětví vyprodukuje 1,2 bilionu skleníkových plynů, což je více než letecká a lodní doprava dohromady.
  • Téměř 70% oděvů je vyrobeno z polyesteru nebo jiných syntetických tkanin, které jsou neobnovitelné jako ropa.
  • Textilní průmysl do roku 2050 spotřebuje 25 % – 30 % světového uhlíkového rozpočtu.
  • Textil v hodnotě jednoho popelářského vozu je každou sekundu skládkován nebo spálen.
  • Móda má obrovský dopad na ztrátu biologické rozmanitosti.

Důvodu bychom mohli uvést ještě několik, ale i těchto pár stačí k tomu, abychom si udělali obrázek o tom, že textilní průmysl ničí masivním způsobem naší planetu.

Jak mohu přispět k udržitelné módě?

Nejjednodušší způsob, jak se zapojit je určitě co nejvíce využít oblečení, které máte ve skříni. Nějak ho vylepšit, oživit, přešít atd. Dalším způsobem je například půjčování si oblečení se sestrou nebo kamarádkou. V dnešní době second-handů, kde určitě seženete základní kousky šatníku a které jsou na dobré úrovni je toto další možnost.

Internetový portál Vinted, je super volba pro výměnu oblečení. Darování svého oblečení potřebným nebo sociálně slabým je také varianta. Na druhou stranu na Vinted můžete narazit na velké množství překupovaného a neoriginálního zboží, proto doporučujeme opravdu vybírat spíše prodejce, kteří chtějí poslat své nepoužívané kousky do světa, než lidi, kteří na této platformě mají postavený business a prodávají s 300% marží.

Knihy aneb Chci vědět více o udržitelné módě

Jak jsme již psali výše, tak udržitelná móda je styl módy a přemýšlení, kdy se maximálně snažíme minimalizovat dopad na životní prostředí a zároveň zajistit sociálně spravedlivé podmínky pro zaměstnance v odvětví. Je to určitý tlak rozvinutých zemí na ty méně rozvinuté, kde se oblečení ve velkém vyrábí a dováží do Evropy, USA, Japonska atd.

Nejvíce ožehavá jsou témata fast fashion, recyklace použitých materiálů, udržitelné zdroje, výrobní procesy oblečení, spravedlivé zacházení s pracovníky, boj proti dětské práci a transparentnost v oblasti dodavatelského řetězce – spravedlivé odměňování. Na udržitelnou módu stále více kladou důraz západní značky například z Německa. Právě námi nabízená značka Kenny S. se snaží o udržitelnější a šetrnější výrobu.

Můžeme najít hned několik skvělých knih, které se zabývají tématem udržitelné módy a mohou být užitečné pro lidi, kteří se o tuto problematiku zajímají. Všechny knihy jsou bohužel v angličtině.

  1. Overdressed: The Shockingly High Cost of Cheap Fashion od Elizabeth Cline
  2. Fashionopolis: The Price of Fast Fashion and the Future of Clothes od Dana Thomas
  3. Wear No Evil: How to Change the World with Your Wardrobe od Greta Eagan
  4. Sustainable Fashion and Textiles: Design Journeys od Kate Fletcher a Lynda Grose

Jak ještě můžeme přispět k udržitelnosti?

Aby byl oděv skutečně ekologický měl by být vyráběn v kooperaci s obnovitelnými zdroji energie jako je vítr nebo slunce. Udržitelnost jsou i lidé, kteří v oděvním průmyslu pracují. Je tedy potřeba zvýšit mzdy, zamezit diskriminaci a vykořisťování. Vědomé a kvalitní materiály, ze kterých je oblečení vyráběno. Upřednostňovat kvalitní látku ze lnu a bavlny před polyesterem.

Jeden komentář k “Co je udržitelná móda?

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *