4 Tipy: Jak zúžit i zmenšit džíny?

Máte nové džíny, ale zjistili jste, že jsou vám v pase širší nebo celkově větší? Než abyste se obtěžovali s jejích výměnou a zdlouhavým čekáním, než vám přijde nový pár, můžete si je jednoduše zmenšit. Máme pro vás několik tipů, jak se zúžit i zmenšit džíny.

Materiál je důležitý

Džíny patří mezi základní kousky v šatníku každé ženy. Při snaze zmenšit nebo zúžit džíny zvažte materiál, ze kterého jsou vyrobeny.

Mezi všemi typy džínoviny má největší potenciál ke srážlivosti bavlna. Stoprocentní bavlna se může srazit až o dvacet procent své původní velikosti. Oproti tomu směsi bavlny se zmenšují hůře. Například osmdesát procent bavlny a dvacet procent polyesteru se srazí jen o pouhé tři procenta své původní velikosti.

Jak zmenšit i zúžit džíny?

Nyní, když máte zjištěný materiál, ze kterého se džíny jsou, rozhodněte se, jakou metodu pro zmenšení džínů využijete. Na výběr máte několik možností:

1. Pračka a sušička

Nejjednodušší metodou, jak zmenšit nejen dámské džíny, je využití pračky a sušičky. Základem této metody je aplikace vlhkosti a tepla na džínovinu, kterou chcete zmenšit. Z tohoto důvodu na štítku u bavlněného oblečení najdete zákaz vkládání do sušičky.

Pokud však chcete džíny srazit, vyperte je ve standardním pracím cyklu s nastavením nejvyšší teploty. Poté džíny sušte na nejvyšší stupeň sušení. Chcete-li dosáhnout, co nejvyššího možného sražení, ponechte oblečení v sušičce ještě dalších 10 minut po vysušení.

2. Vařící voda

Jestliže nevlastníte sušičku, pak je vyvaření džínů další účinnou možností. Vezměte si velký hrnec a vodu v něm přiveďte k varu. Vložte džíny do vroucí vody a namáčejte je cca 20 až 30 minut. Po uplynutí této doby džíny vyjměte.

Tato metoda je vhodná také tehdy, pokud chcete zmenšit jen část kalhot – například jejich nohavice.

3. Horká vana

Vařící voda může nenávratně změnit barvu vašich džínů. Tomu se bohužel nelze vyhnout. Pokud máte tedy trochu času a nepotřebujete mít džíny do odpoledne zmenšené, vyzkoušejte raději než namočení do vařící vody, horkou vanu.

Džíny, které si přejete zmenšit, namočte minimálně na půl hodiny do horké vany. Poté je propláchněte studenou vodou a nechte přes noc volně schnout. Další den ráno zkontrolujte, zda jste dosáhli požadované velikosti a případně proces opakujte.

4. Přidání lemu

Objevili jste džíny, které vám skvěle padnou, ale jsou moc dlouhé? Zkrácení příliš dlouhých džínů je nejsnazší úprava, kterou můžete udělat. Zkraťte je jednoduše tak, že odstřihnete látku nebo předěláte lem takovým způsobem, který nezahrnuje stříhání látky – například ho shrnete.

Jak zúžit džíny v pase?

Jestliže jsou vám džíny na délku akorát, ale v pase je máte volné, máte hned několik možností.

Pokud jste manuálně zruční a nevadí vám, zúžit si džíny nadobro, pak rozhodně sáhněte po šicím stroji. Abyste si to ulehčili, můžete vám však postačit i obyčejná jehla a niť a vaše ruce. Díky neviditelnému stehu si účinně a jednoduše stáhnete zadní část džínů, která přečnívá, dovnitř a sešijete.

Chcete sáhnout ještě po jednodušším řešení? Pak si vezměte zavírací špendlík a kus kalhot, který vám je v pase širší, sepněte.

Nakonec můžete vyzkoušet i výše zmíněné vyvaření v horké vodě. Nevyvařujte však celé kalhoty, ale pouze jejich pas.

Podívejte se také na typy, jak roztrhat džíny.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *