6 Tipů: Jak se zbavit skvrn od potu?

Někteří z nás se potí více, než jiní. Skvrny od potu jsou však normálním jevem, za který není třeba se stydět. Ovšem nesmíte si brát již viditelně špinavé tričko – to působí velmi nevzhledně.

Některé skvrny jsou ale velice odolné a někdy je těžké, dostat je z oblečení dolů. Většina z nich obvykle není trvalá a k jejich odstranění nebudete potřebovat speciální odstraňovače. Nejlépe fungují klasické ,,babské rady”.

Proč se na oblečení dělají skvrny od potu?

Přesto, že se se skvrnami od potu běžně setkává každý z nás, možná si kladete otázku, kde se vlastně berou. Jak je možné, že pot zanechává bílé nebo i žluté skvrny v podpaží?

Skvrny od potu obsahují minerální látky

Pot obsahuje vysokou koncentraci soli a dalších minerálních látek. Všechny tyto látky se vstřebávají do vašeho oblečení. To můžete vidět i cítit.

Pokud své oblečení navíc po každém nošení vyperete, mohou se tam tyto látky nahromadit a usadit se velmi hluboko mezi vlákny, což může dokonce způsobit změnu barvy materiálu. Často proto můžeme vidět, že mají naše trička bílé nebo dokonce i žluté kroužky v podpaží.

Nevhodně volené antiperspiranty

Skutečnou příčinou těchto kruhovitých skvrn však nejsou pouze minerály, obsažené v potu. Je to směs minerálů zkombinovaná s přísadami v antiperspirantu nebo deodorantu. Při řešení skvrn od potu, i od deodorantu na oblečení, je klíčové včasné ošetření. Jakmile objevíte skvrnu v podpaží, ihned ji opláchněte ve studené vodě. Jamile zaschne, budete ji dolů dostávat hůře.

TIP: Nezapomínejte, že skvrny od potu ovlivňuje také kvalita materiálu koupeného oblečení. Vsaďte na koupi kvalitních kousků a skvrnám se o to lépe vyhnete nebo je alespoň minimalizujete.

Čím odstranit skvrny od potu?

Než začnete s čištěním, určete, zda budete odstraňovat skvrny z oblečení bílého nebo barevného. Pokud máte skvrny od potu na barevném oblečení, nezapomeňte čističe otestovat na kousku staré látky – například peroxid vodíku může látku zesvětlit.

Navlhčete vatový tampon odstraňovačem skvrn nebo čističem, který se chystáte použít a naneste jej na kousek barevné látky, abyste se ujistili, že se barva nemění. Pokud na vatovém tamponu uvidíte barvu, použijte raději profesionální odstraňovač nebo případně ocet, který je bezpečný i na barevné oblečení.

1. Jedlá soda

Smíchejte jedlou sodu s vodou tak, aby vám vznikla pasta. Směs vetřete do znečištěné oblasti podpaží, pomocí starého zubního kartáčku. Případně lze skvrnu potřít neředěným bílým octem.

Nechte působit po dobu 30 minut, poté opláchněte studenou vodou. Nikdy oblečení neperte v horké vodě, dokud se neujistíte, že jsou skvrny opravdu pryč.

2. Aspirin

Aspirin zřejmě není jednou z možností pro odstranění skvrn, který by vás napadl jako první. Právě aspirin vám ale může velmi pomoci. Stačí, když rozdrtíte dvě tablety a rozmícháte je v půl šálku vody.

Namočte potřísněnou část oděvu na dvě až tři hodiny, poté vyperte.

3. Saponát na nádobí

Jar na nádobí je skvělý odstraňovač skvrn nejen od potu, ale například i od oleje. Smíchejte jar nebo jiný saponát na nádobí s peroxidem vodíku, ve formě 1:2.

Nechte působit 1 hodinu a potom smyjte.

4. Sůl

Sůl je tajnou přísadou, jak se zbavit žlutých skvrn od potu. Rozpusťte 4 polévkové lžíce soli v jednom litru horké vody. Třete skvrny roztokem tak dlouho, dokud skvrna nezmizí. Poté oblečení vyperte.

5. Ocet

Nalijte ocet přímo na skvrny do podpaží a vtírejte starým kartáčkem, dokud skvrny nezmizí. Takto můžete odstranit i skvrny od deodorantu. Poté oblečení klasicky vyperte v pračce.

Ocet je skvělým řešením obzvláště tehdy, milujete-li barevné oblečení. Právě u tohoto čisticího prostředku budete mít jistotu, že vám oblečení nezničí.

6. Odstraňovač skvrn/prací prostředek

Ideálním řešením, jak odstraníte skvrny od potu, je použití profesionálního odstraňovače skvrn. Jestliže nemáte odstraňovač skvrn, můžete vyzkoušet i prací prostředek (např. Persil), který funguje na stejné bázi díky svému enzymatickému složení, jako odstraňovače skvrn.

Nezapomeňte opět nechat působit, alespoň 5 minut. Poté z oblečení smyjte a látku vyperte.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *