Praní spotřebovává velké množství elektřiny. To může výrazně ovlivnit vaše náklady na domácnost. Chcete-li snížit výdaje, je důležité zjistit, jak získat nejvýhodnější cenu elektřiny. Kromě toho jsou prací prostředky doslova nabité škodlivými toxiny, které představují nemalý problém pro zdraví a životní prostředí. Přečtěte si, jak prát ekologicky.
Co je to non toxic?
Non toxic se snaží hledat přírodní alternativy pro každodenní způsob života. Jedná se o přírodní produkty oproti průmyslově vyráběným, které obsahují toxiny, které ničí nejen životní prostředí, ale také naše zdraví.
V případě praní jde tak o hledání non toxic varianty pracích prostředků, ale i o samotný způsob praní a sušení. Obojí je totiž energeticky velice náročným procesem, který není zrovna šetrný k naší zemi.
Non toxic praní: Čemu se vyhnout?
Při hledání ekologického non toxic pracího prostředku se vyhněte toxinům, jako jsou:
- Fosfáty: Jedná se o toxické hnojivo, které způsobuje velké úhyny mořských živočichů. Když fosfáty procházejí odpadní vodou, čerpají kyslík a tím dusí mořské živočichy.
- Optické rozjasňovače: Jsou škodlivé pro mořské živočichy. Mohou také způsobovat oční, kožní a plicní problémy nejen u lidí, ale i domácích mazlíčků.
- Formaldehyd: Zvyšuje riziko rakoviny kůže, pokud se dostane do kontaktu s pokožkou.
- Vůně a parfémy: Jsou toxické a škodlivé pro naše tělo – konkrétněji pro naše plíce. Ať už se jedná o syntetické vůně nebo parfémy, 95% vonných látek přidávaných do produktů pochází z ropy. Je známo, že ta způsobuje alergie a může způsobit i plicní problémy.
- Chlorové bělidlo: Dráždí plíce a kůži. Může způsobovat pálení očí.
- Laurysulfát sodný: Způsobuje podráždění kůže a vyrážky.
Jak prát ekologicky?
Ekologickým praním ušetříte nejen přírodu, ale také své zdraví. Podívejte se, jak prát a sušit prádlo non toxic:
1. Oblečení perte méně často
Pračky a sušičky spotřebovávají velkou spoustu elektřiny, nehledě na to, že toxické prací prostředky jsou potenciální hrozbou nejen pro naše zdraví, ale i životní prostředí. Nejjednodušším ekologickým řešením je nosit oblečení co nejdéle a tím pádem méně prát. Spodní prádlo a ponožky je samozřejmě nutné vyprat po každém použití, ale džíny, bundy nebo svetry můžete nosit alespoň pár dní, než je hodíte do koše na prádlo.
Praní po deseti nošeních namísto každých dvou výrazně snižuje spotřebuje energie, má mnohem nižší dopad na změny klimatu a snižuje plýtvání vodou až o 80%.
2. Perte pouze plnou pračku
Ujistěte se, že vaše pračka dosahuje maximální účinnosti tím, že ji naplníte na doporučenou kapacitu – obvykle má být plná ze tří čtvrtin.
Plně naplněná pračka má ještě jednu velkou výhodu – čím méně se může oblečení po bubnu pohybovat, tím více se snižuje uvolňování mikrovláken z tkaniny. Díky menšímu tření se tak můžete úspěšněji vyhnout žmolkům.
3. Vyrobte si prací prostředek šetrný k přírodě
Když už se pro praní rozhodnete, používejte prostředky, které neobsahují toxické přísady. Sáhněte po jejich přírodních alternativách.
Další skvělou zelenou variantou pro udržitelné praní je výroba vlastního pracího prostředku. Dobře vám poslouží ocet, který se hodí nejen na skvrny od potu a odstranění rzi či oleje z oblečení. Jednoduše nalijte do pračky půl šálku octa místo tradičního pracího prostředku. Přidejte také trochu jedlé sody. Ocet prádlo zjemní, rozjasní a zároveň účinně vyčistí od nečistot.
4. Perte ve studené vodě
Ve skutečnosti je praní ve studené vodě stejně účinné jako praní ve vodě horké. Zároveň se jedná o ekologické řešení dobré nejen pro planetu, ale i vaši peněženku – 90% energie, kterou pračka spotřebuje slouží k ohřevu vody.
Výhodou je i to, že chladnější voda nesráží oblečení a zabraňuje ztrátě barev. Praní oblečení ve studené vodě navíc dokáže lépe odstranit odolné skvrny, například od krve a potu.
Koukněte také na článek, jak na šmrncovní oblékání po padesátce.
5. Používejte kratší prací cykly
Praní prádla na kratší cyklus je základním krokem k ekologičtější domácnosti. Třiceti minutové praní je navíc pro vaše oblečení mnohem lepší než praní šedesátiminutové. Kratší cykly se studenější vodou snižují rozpad mikrovláken až o padesát dva procent!
6. Sušte na čerstvém vzduchu
Sušičky jsou největšími spotřebiteli energie. Sušte své oblečení proto raději venku na prádelní šňůře. Nejen, že ušetříte spoustu energie, ale sušení na čerstvém vzduchu slouží i jako prevence žmolků na oblečení.