Věčný problém, jak se zbavit žmolků na oblečení?

Každý zná situaci, kdy se mu na oblečení po praní nebo sušení v sušičce, vytvořily nevzhledné žmolky. Nenechte si zničit váš oblíbený outfit. Přinášíme vám několik tipů, jak se zbavit žmolků na oblečení.

Proč se na oblečení dělají žmolky?

Oblečení je tvořeno drobnými vlákny, které se běžným nošením a častým praním uvolňují. Ke žmolkům je náchylná bavlna a polyester. Látky jako spandex a lycra jsou díky svým elastickým vláknům proti žmolkování odolnější.

Lze odstranit žmolky tím, že oblečení znovu vyperete?

Ano. Pokud máte čas, další kolo praní vám může účinně pomoci zbavit se žmolků.

Pokud oblečení perete znovu, můžete již vynechat prací prostředek. Zvolte krátký prací cyklus, obzvláště pokud perete jemné prádlo.

Jak zabránit žmolkům na oblečení?

Jak se oblečení postupně opotřebovává, drobná vlákna mají tendenci odpadávat. Následně se usadí na látce a stanou se z nich žmolky.

Existuje spousta způsobů, jak zabránit žmolkování během praní a sušení oblečení, jako je zajistit, aby byly vaše kapsy před praním prázdné. Mějte na paměti, že žmolky milují tření, statickou elektřinu a teplo. Pokud dokážete zabránit těmto třem hlavním důvodům, vaše oblečení bude stále vypadat, jako nové.

1. Místo teplé vody zkuste studenou

Studená voda je ideálním řešením pro většinu skvrn – ať už chcete z oblečení odstranit makeup nebo žmolky.

Oděvy perte ve studené vodě při krátkém cyklu. Vyzkoušet můžete program na jemné prádlo. Dejte pozor, aby voda neměla více než 40 stupňů.

2. Pečlivě roztřiďte prádlo

Oblečení s knoflíky, zipy a vystouplými ozdobami oddělte od triček, legín a dalších jednoduchých kousků oblečení. Knoflíky, zipy, ale i různé ozdoby totiž způsobují tření během praní a sušení. Když se dostanou do kontaktu s jemnějším oblečením, třou se o něj a tím způsobují žmolky.

3. Oblečení perte naruby

Pokud víte, že se některé kousky vašeho šatníku více žmolkují, perte je naruby. Obrácení těchto oděvů napomáhá udržet vlákna hezky uvnitř.

4. Zvažte sušení v sušičce

Sušička je místem, kde se tvoří nejvíce žmolků – teplo, tření i statická elektřina vytvářejí ideální prostředí. Zvažte proto raději sušení prádla venku na čerstvém vzduchu.

Pokud se však i přesto rozhodnete oblečení sušit v sušičce na prádlo, přidejte do ní několik mikrovláknových utěrek. Žmolky se na jemně navlhčené utěrky přilepí a tak vám usnadní práci.

Jak se zbavit žmolků na oblečení?

I když existují způsoby, jak zabránit tvoření žmolků, máme pro vás i tipy, co dělat se žmolky již vzniklými.

1. Vyzkoušejte váleček na zvíření chlupy

Začněte jednoduše. Můžete použít speciální prostředek na odstraňování žmolků. Pokud jej nevlastníte, vystačíte si i s válečkem na zvířecí chlupy.

Odstraňte obal z válečku a přejíždějte přes látku, která by měla být čistá, předem vypraná. Uvidíte, jak se na váleček zachycují žmolky.

2. Lepicí páska

Odstřihněte si kousek lepicí pásky a omotejte si jí kolem dvou prstů (lepicí stranou směrem ven). Poté pokládejte prsty na oblečení a následně zvedejte. Žmolky se nalepí na lepicí pásku. Jakmile již páska nebude lepit, vyměňte jí za novou.

3. Použijte bílý ocet

Bílý ocet zabraňuje statické elektřině a pomáhá změkčit oblečení. Působí také jako přírodní čistič a přirozeně odstraňuje nepříjemné pachy a skvrny z oblečení.

Bílý ocet použijte stejným způsobem jako aviváž. Jednoduše nalijte jeden šálek do nádoby pračky na máchání.

4. Zázračná pemza

Pemza je díky své struktuře se hodí nejen na peeling pokožky, ale je také účinným přírodním řešením v boji proti žmolkům.

Jednoduše třete pemzou oblečení pokryté žmolky a sledujte, jak snadno odpadávají.

5. ,,Oholte” žmolky holicím strojkem

Pokud to ještě nevíte, holicí strojek dokáže skvěle odstranit i žmolky. Žiletka je volbou, která stojí za zvážení.

Vezměte suchý holicí strojek a položte ho na látku. Posunujte břitvu po látce, abyste ,,oholili” vrstvu žmolků. V případě potřeby žiletku otřete, aby žmolky opadaly a pokračujte v holení, dokud celou vrchní vrstvu neodstraníte.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *