Jak odstranit zápach potu z oblečení?

Po několikanásobném vyprání svého oblíbeného kousku oblečení se radujete, že jste se konečně zbavili zápachu potu. Bohužel po usušení a oblečení trička je tato nelichotivá vůně zpět. Jak odstranit zápach potu z oblečení a co ho způsobuje?

Co způsobuje zápach potu?

V dnešní době se oblečení vyrábí obvykle ze syntetických tkanin. I přesto, že jsou dobré v odvádění vlhkosti z těla, brání pronikání mycího prášku během praní skrze látku. To stěžuje praní zpoceného oblečení. V látce zůstávají choroboplodné zárodky, jako jsou bakterie nebo plísně a ty pak způsobují zápach.

S nepříjemným odérem se můžete setkat obzvláště u oblečení na cvičení. Naučte se, co dělat, abyste se nepříjemnému zápachu vyhnuli.

cvičící žena

Co (ne)dělat se zpoceným oblečením?

Ještě nepříjemnější, než-li skvrny od potu, je jeho zápach. Pokud se ho chcete zbavit, nedávejte zpocené oblečení ihned do koše s prádlem a ani jej ihned neperte. Chcete-li odstranit zápach potu, je třeba nejprve oblečení pověsit na čerstvý vzduch, aby zcela vyschlo.

V případě, že je ještě vlhké a vy jej dáte do uzavřeného prostoru (jakým je třeba koš na prádlo), zápach nemá kam unikat. Po vyprání a usušení se vám tak nejspíš stane, že nepříjemný odér na oblečení zůstane.

koš s prádlem

Tipy, jak zabránit zápachu potu z oblečení

Nejlepším řešením, jak odstranit zápach potu z oblečení, je předcházet mu. V tom vám pomohou tyto tipy.

  • Měňte každý den své oblečení, protože i když se vám zdá, že jste se daný den moc nezpotili, opak je pravdou. Potíte se denně. Pokus zakrýt zápach deodorantem vám nepomůže. K oblečení bez zápachu vede pouze jeho každodenní výměna.
  • Pravidelně si umývejte podpaží – alespoň 1x denně. Takto totiž odstraníte bakterie, které způsobují zápach a zabráníte tomu, aby se dostal hlouběji do oblečení.
  • Použijte antiperspirant místo deodorantu. Antiperspiranty totiž obsahují látky, které přímo zamezují pocení.
  • Nenechávejte vlhké oblečení v pračce nebo koši na prádlo. Jak již bylo zmíněno výše – u oblečení, které nenecháte vyschnout a vyvětrat se zápach hromadí a zhoršuje.
  • Při cvičení noste tkaniny, které dobře absorbují vlhkost.

Jak odstranit zápach potu z oblečení?

Ne vždy se daří zápachu potu předcházet. Podívejte se proto na rady, jak jej jednoduše odstranit.

1. Oblečení nechte odmočit

Zapáchající oblečení před praním vždy namočte. Namočení pomůže zničit bakterie a uvolnit oleje, vpité do vláken.

Umístěte oblečení do směsi vody a lžíce pracího prostředku. Nechejte máčet alespoň 30 minut.

2. Vynechejte aviváž

Mnoho lidí používá aviváž v naději, že jejich oblečení bude měkčí, voňavější a bez statické elektřiny. Aviváž je však pro vaše propocené oblečení nejhorší možná varianta, protože nepříjemný zápach uzamkne dovnitř vláken. Aviváž dokonce může ohrozit schopnost některých tkanin odvádět vlhkost.

3. Zkuste jedlou sodu

Namočte oděv do jedlé sody smíchané s vodou a nechte jej tam alespoň hodinu – ideálně však přes noc. Poté oblečení vyperte v pračce.

S barevnými kousky však buďte opatrní. Jedlá soda může způsobit jejich zabarvení – poškodit může i hedvábné a vlněné oblečení.

4. Zázračný ocet

Ocet je dalším důležitým pomocníkem, a to nejen v kuchyni.

Před praním namočte propocené oblečení do kbelíku s octem. Ujistěte se, že je oděv zcela ponořený a nechte jej máčet alespoň hodinu (ideálně přes noc). Poté jej vyperte v pračce.

ocet na zápach

5. Citronová šťáva

Citronová šťáva obsahuje kyselinu citronovou, která má antibakteriální vlastnosti. Dokáže díky tomu zbavovat nepoddajných pachů. Chcete-li použít citronovou šťávu, uchopte citron a rozkrojte jej napůl. Následně šťávu vymačkejte přímo do bubnu pračky.

6. Využijte mrazák

Vložte oblečení do igelitového sáčku a strčte jej do mrazáku. Nízká teplota zničí bakterie, které způsobují nepříjemný zápach. Následně oblečení vyperte a nechte volně uschnout.

7. Sušte na slunci

Pokud máte pocit, že i po vyprání na vašem oblečení stále přetrvává zápach z potu, pověste oblečení na několik hodin ven. Sluneční paprsky dokáží zabít bakterie. Tato metoda je nejvíce účinná v letních měsících.

Pokud bojujete se zápachem u barevného oblečení, mějte na paměti, že po dlouhodobém vystavení slunci, může vyblednout.

prádlo na slunci

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *