Jak odstranit rez či olej z oblečení?

Nevyhazujte svůj oblíbený kousek oblečení jen proto, že je na něm skvrna od rzi či oleje. I když se skvrna pravděpodobně z látky napoprvé nevypere, existuje několik jednoduchých způsobů, jak ji z oblečení odstraníte. Přečtete si, jak odstranit rez či olej z oblečení.

Co způsobuje rezavé skvrny?

Pokud se vám na oblečení objevily skvrny od rzi, je nutné vysledovat jejich zdroj, aby se vám jich na oděvu neobjevilo více.

Pokud skvrny na svém čerstvě vypraném oblečení nacházíte často, může to být způsobené dvěma problémy. Prvním je, že vaše voda obsahuje železité bakterie a za druhé skvrny mohou být výsledkem rezavého ohřívače vody nebo potrubí.

Jak odstranit rez z oblečení?

Než se pokusíte odstranit rez z oblečení, nejprve se podívejte na štítek, abyste zjistili, jak s daným kouskem pracovat. Následně vyzkoušejte některou z těchto možností:

1. Peroxid vodíku

Pokud se snažíte dostat rez z bílé látky, použijte peroxid vodíku. Tuto metodu však nezkoušejte na barevné oblečení, protože byste způsobili jeho vyblednutí. Pokud doma nemáte peroxid, pomoci vám může i desinfekce na ruce, která se hodí nejen v boji se rzí, ale také pomáhá odstranit smůlu z oblečení.

Nejprve smíchejte 1/4 lžičky peroxidu vodíku a 1 lžičku jedlé sody. Poté pastu naneste na skvrnu a nechte působit alespoň 30 minut. Látku vyperte tak, jako obvykle.

2. Citronová šťáva

Přidání citronové šťávy do pračky je skvělým způsobem, jak odstranit rez z oblečení. Použití citronové šťávy u barevných kousků se nedoporučuje, protože může výrazně zesvětlit barvu.

Smíchejte 1 šálek citronové šťávy s klasickým množstvím pracího prostředku. Tekutinu nalijte do pračky a oblečení klasicky vyperte.

TIP: Podívejte se i na další rady a tipy, jak odstranit skvrny z bílého oblečení.

3. Ocet

Skvrny od rzi nejen na bílém, ale také na barevném oblečení můžete odstranit pomocí octa. Ocet je účinný odstraňovač skvrn, který vám pomůže odstranit nejen rez, ale dokonce i zaschlou krev.

Na skvrnu od rzi přidejte dostatečné množství bílého octa. Nechejte jej 10-15 minut vsáknout do oděvu. Následně jej osušte bílým ručníkem a oblečení položte skvrnou ke slunci, dokud ocet úplně nevyschne. Ponořte zubní kartáček do čisticího prostředku a oblast od rzi několikrát přejeďte. Nakonec oblečení vyperte.

4. Rebarbora

Pokud se vám nezamlouvá metoda odstranění skvrny od rzi pomocí octa, vyzkoušejte ekologické řešení v podobě rebarbory. Rebarbora je také ideální pro odstranění velké znečištěné plochy, kterou by bylo obtížné čistit po kouskách.

Velký hrnec naplňte do poloviny vodou. Vložte do něj stonky rebarbory a přiveďte vodu k varu. Nechte rebarboru povařit alespoň 20 minut a poté ji vyjměte z hrnce. Do stejné vody přidejte oblečení od rzi a nechte máčet. Jakmile skvrna zmizí oděv vyjměte a vyperte jako obvykle.

Co způsobuje skvrny od oleje?

Skvrny od oleje se obvykle na oblečení vyskytnou při vaření nebo při jídle. Jejich odstranění vyžaduje vysokou teplotu vody.

Důležitý je materiál oblečení, na kterém máte skvrnu. Syntetická vlákna (jako polyester) jsou velice náročná na ošetření, protože k nim mastnota lépe přilne. A protože jsou syntetické tkaniny velice oblíbené, nejspíše se s těžko odstranitelnými skvrnami setkáte častěji.

Jak odstranit olej z oblečení?

Odstranění oleje z oblečení není jednoduché. Pokud jste ale objevili skvrnu od oleje na svých oblíbených šatech nebo nových džínách, nezoufejte. K jejímu odstranění vám pomůžou tyto ingredience:

1. Jedlá soda

Pokud nemůžete něco vyprat, jedlá soda by pro vás měla být první volbou. Pomáhá nejen odstraňovat skvrny, ale dokonce i eliminovat zápach z bot. Funguje na principu, že vtahuje olej z látky do sebe.

Pomocí papírové utěrky odstraňte přebytečný olej. Skvrnu posypte jedlou sodou a nechte 24 hodin působit. Po uplynutí doby jedlou sodu vykartáčujte a potřete roztokem octa a vody. Nakonec oblečení vyperte.

2. Čisticí prostředek na nádobí

Použití čisticího prostředku na nádobí vám pomůže zbavit se skvrn od oleje i na oblečení.

Na mastnou skvrnu naneste malé množství mycího prostředku na nádobí. Jemně jej třete měkkým hadříkem, aby skvrnu nasákl. Následně nechte mycí prostředek alespoň 5 minut působit. Poté oblečení vyperte obvyklým způsobem.

3. Dětský zásyp

Dětský pudr je savý, tudíž dokáže účinně odstranit mastné a olejové skvrny.

Zasypte skvrnu od oleje dětským pudrem a nechte působit 30 minut, aby absorboval mastnotu. Následně zbytek setřete a skvrnu umyjte tekutým mýdlem s vodou. Vydržte dalších 10 minut a poté oblečení vyperte v pračce.

4. Křída

Křída je díky své savosti skvělou volbou v boji s mastnými skvrnami na oblečení.

Vezměte si bílou křídu a třete jí po povrchu skvrny. Dělejte to s velkou opatrností, abyste skvrnu nezatlačili hloupěji do látky. Nechte působit 30 minut a poté ji lehce setřete kartáčkem. Místo přetřete tekutým mýdlem a nechte působit dalších 10 minut. Nakonec opět oblečení vyperte a vysušte jako obvykle.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *