Spojuje je obsah celulózy. Tam ale společné vlastnosti končí. Řeč je o dvou dobře známých tkaninách, viskóze a bavlně. A co je vlastně rozlišuje?
Co je viskóza?
Viskóza je materiál, který se vyrábí ze zmíněné celulózy, což je zjednodušeně rostlinná surovina, která se získává ze dřeva nebo bavlníku. Díky tomu bychom si mohli myslet, že se jedná o přírodní tkaninu, jenže ve skutečnosti tomu tak není. Řadí se mezi ty polosyntetické, je tedy někdy mezi přírodními a umělými materiály.
Na trhu figuruje už více než sto let a díky svým vlastnostem si vysloužila přezdívku “umělé hedvábí”. Je totiž hebká, lesklá a netvoří se na ní žmolky. A ačkoli připomíná luxusní materiály, stále se řadí mezi levné látky.
To, že viskózu v obchodech objevíte často v letních měsících, není náhodou. Je totiž splývavá, tudíž se skvěle hodí pro výrobu šatů, nebo se používá jako příměs ke lnu. Nespornou výhodou jsou také její absorpční a chladivé schopnosti.
Co byste možná nečekali je to, že se na ní netvoří statická elektřina, nezachytávají se tak na ní přebytečné chlupy nebo vlákna z ostatních kusů oblečení. Při praní si dávejte pozor na teplotu, která by neměla překročit 40 stupňů a ideálně perte ekologicky. Sušička a žehlička také nepřipadají v úvahu. Obecně viskóza nevydrží tolik co bavlna, je potřeba pečlivější zacházení a při namočení se pevnost až o 45 % zhoršuje.
🌿Tip: Mezi oblíbené materiály patří také lyocell. Přečtěte si článek o jeho vlastnostech!
Co je bavlna?
Tento materiál už oproti viskóze můžeme označit za přírodní. Získává se z vláken, která pocházejí semen bavlníku. Této rostliny existuje přibližně 50 různých druhů, 90 % světové produkce ovšem připadá na bavlník srstnatý, další procenta zastupují bavlník keřovitý, bavlník stromový a bavlník bylinný.
Pokud bychom měli přijít k výrobě, tak bavlna v surovém stavu se nejprve očistí, osuší a jednotlivá vlákna se pak ve speciálních strojích rovnají. Poté už následuje jen spřádání do příze a látka je připravena k použití. Celkový obsah celulózy v bavlně je pak 85-90 %.
Bavlna se používá k výrobě prakticky všech druhů oděvů, využití nalezne i pro ručníky, utěrky nebo povlečení. Oblíbená je díky své savosti také velmi oblíbená například v lékařském odvětví. Mezi její hlavní výhody patří absorpční schopnosti a rychlé schnutí. Také dobře snáší vysoké teploty, nemusíte se tedy bát praní na vyšší programy anebo vyvařování.
🌿Tip: Víte, jak se správně starat o bílé tenisky, aby byly pořád jako nové?
Viskóza vs. Bavlna
Jak jsou na tom materiály ve srovnání?
Viskóza
- Při namočení ztrácí na pevnosti
- Po namočení a vyždímání je těžší než bavlna
- V suchém stavu jsou vlákna slabší než bavlna
- Je polopřírodní
- Občas se může srážet
- Hůře snáší vysoké teploty
- Má chladivý efekt
- Lze z ní vyrábět úplet i tkaninu
- Netvoří se žmolky
- Netvoří se na ní statická elektřina
- Hodí se hlavně pro výrobu letního oblečení a používá se i na letní svatby
- Životnost výrobků z viskózových vláken je ve srovnání s bavlněným zbožím asi o polovinu či třetinu kratší.
Bavlna
- Při namočení získává na pevnosti
- Po namočení a vyždímání je lehčí než viskóza
- V suchém stavu má silná vlákna
- Není příliš elastická
- Je přírodní
- Netvoří se na ní žmolky
- Dobře snáší vysoké teploty
- Hodí se pro výrobu téměř všech oděvů
- Je celkově odolnější
Každá z látek má své specifické plusové vlastnosti a kvalitami se prakticky rovnají. Dejte nám ale vědět do komentářů, který z materiálů preferujete Vy!
Nezapomeňte se vrátit pro další obsah a mezitím se můžete podívat například na článek o základních kouscích v šatníku. Máte je všechny?
Komentáře