Co je materiál lyocell a jak se používá?

Dnes si představíme materiál, jehož vlastnosti oceníte hlavně v horkých letních měsících anebo při sportu. Oblíbený je také pro svůj původ a způsob zpracování, díky kterému je velmi šetrný k přírodě i k Vaší kůži. Jedná se o lyocell, který občas můžete najít i pod názvem Tencel, jakožto jednu z obchodních značek tohoto materiálu. Jakým způsobem se vyrábí a jaké vlastnosti můžete čekat po tom, co si z něj pořídíte nějaký kousek? Co je materiál lyocell?

Z čeho se lyocell vyrábí?

Jeho původ se začal psát až v 80. letech minulého století. Vlákna se získávají ze dřeva stromů, například z eukalyptu, dubu, buku nebo břízy, které se v dotyčných oblastech pěstují tak, aby byly obnovitelné. Výroba začíná u očištění dřeva, které se zbaví kůry a následně se naseká na drobné části. Ty jsou následně propláchnuty a vysušeny. Následuje ponoření do organické sloučeniny s názvem NMO nebo také NMMO.

Ta v procesu slouží jako rozpouštědlo a částečky promění v roztok, ze kterého se filtrací získávají vlákna. Rozpouštědla se ovšem bát nemusíte, jak co se týče ekologie, tak vlivu na kůži při nošení. V následujícím kroku je od něj totiž lyocell očištěn a naprostá většina sloučeniny se cyklicky vrací zpět do další výroby. A teď už jednotlivá vlákna zbývá jen vysušit a utkat na výslednou látku. Celý proces výroby trvá okolo dvou až tří hodin.

Obnovitelností lesních porostů a recyklací rozpouštědel ale ekologická stránka tohoto materiálu nekončí. Ptáte se, co se s oblečením z lyocellu stane po tom, co po letech zkrátka doslouží? Jednoduše se rozloží, a to 100%. Je totiž plně kompostovatelný, ale pouze za předpokladu, že není smíchán s odlišnými vlákny.

Pozitiva nejsou jen udržitelnost

V samém úvodu jsme se zmínili o tom, že lyocell oceníte v letních měsících. Proč? Umí totiž skvěle pohlcovat vlhkost a to až o polovinu efektivněji než například bavlna. Povrch věcí z něj vyrobených je chladivý, lehký a prodyšný. Z toho také vyplývá, že pokud se podíváte po lyocellovém oblečení na sport, rozhodně nešlápnete vedle a jeho termoregulační schopnosti Vás mile překvapí. A skvělý je i v případě že trpíte alergiemi.

Klíčové vlastnosti materiálu lyocell?

 • Pohlcuje vlhkost
 • Velmi prodyšný
 • Lehký materiál
 • V letních měsících chladí
 • Nadprůměrná pevnost materiálu
 • Drží zářivé a syté barvy

Odolnost jako jedna z předností

Vlákna mají spoustu možností zpracování. Výsledná tkanina tak může mít více podob, například měkkou nebo hladkou jako satén. Všechny ale spojuje jedna výhoda a sice pevnost a odolnost. Třeba takové tričko z lyocellu se po pár praních a nošeních jen tak nevytahá a můžete si být jisti, že se látka neprodře a nezmačká. Na vláknech také velmi dobře drží barvy, tudíž je odstín látky velmi dlouho sytý.

👗Tip: Znáte trend color blockingu?

Jak se o něj starat?

Jak jsme již zmínili, lyocell je nemačkavý. Pokud ale věci z něj i přesto budete chtít žehlit, nastavte si žehličku na střední teplotu. Při praní si dejte pozor na to samé, nevystavujte ho programům s vysokou teplotou. Použijte raději šetrný program se studenou vodou. Po nějaké době si můžete všimnout drobných žmolků, které jsou běžnou vlastností materiálu. Mohou za to vlákna, která se při praní uvolňují. Odstraníte je ale velmi snadno odžmolkovačem, jako z každého oblečení.

Jak vypadají vlákna v detailu se můžete podívat na obrázku níže.

lyocell
zdroj: tencel.com

Na co si dát pozor?

Je jasné, že aby si materiál zachoval své vlastnosti, musí být dobře a šetrně zpracován. Při nákupu si tedy dejte pozor, aby měl výrobek označení “BioPreferred”, kterou uděluje ministerstvo zemědělství v Americe. Další známkou kvality je certifikace “EU Ecolabel”. Zajistíte si tak, že při výrobě byla dodržena velmi přísná kritéria.

👗Tip: Baví vás dámská móda? Podívejte se na nejnovější kousky od německé značky oblečení Kenny S.

Lyocell vs. Viskóza

Možná Vás napadlo, že se moc neliší od viskózy, která je často levnější. Ve své podstatě to není daleko od pravdy, protože se oba materiály získávají z celulózy. Zpracování a dopady na životní prostředí se už ale liší, a nejen ty. Nižší cena je tak vykoupena i horšími vlastnostmi. Lyocell je obecně považován za materiál nové generace, jehož výroba je velmi šetrná k životnímu prostředí.

Čím se tedy viskóza liší?

 • Výroba viskózy bere mnohem více energie
 • Viskóza není tolik pevná
 • Při výrobě vznikají nerecyklovatelné odpadní látky
 • Má menší absorpční schopnosti
 • Výsledná látka má menší hustotu

Nezapomeňte se vrátit pro další články. Mezitím si můžete přečíst například článek o správné péči o kožené věci nebo vlněné oblečení.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *