Vše, co potřebujete vědět o color blockingu

V jednom z předešlých článků jsme rozebírali téma kombinace nude a neutrálních barev v našich šatnících. Dnes se společně podíváme na strategii oblékání, která tvoří přesný opak. Slyšeli jste už o módním trendu zvaném color blocking, který se pomalu, ale jistě začíná vracet do módy?

Pokud ne, představíme Vám ho a ukážeme si inspiraci, jak do svého oblékání s příchodem jara zakomponovat i trochu výraznějších barev a kombinovat barvy z opačného pólu spektra barevné škály.

Co vlastně color blocking je?

Jedná se o strategickou hru s výraznými barvami. V rámci tohoto trendu jde totiž o vytvoření kontrastu kombinací barev, které ve spektru stojí přímo naproti sobě. Žádná barva tedy v ouftitu není dominantní.

Color blocking vznikl inspirací od holandského malíře Pieta Mondriana. Ten totiž při své práci využíval základní barvy a jejich kombinace. Byly to tedy modrá, žlutá a červená, které doplňoval černou.

Uložte si obrázek, který jsme přidali níže a řiďte se podle něj. Pokud si tedy vyberete například růžovou, tak k ní přidáte světlejší odstíny zelené. Mějte také na paměti, že celkový dojem dotváří i intenzita a pestrost barev, která by k sobě měla ideálně ladit. Porovnejte tedy vybraný kousek oblečení s odstínem ve spektru a jako protější vyberte ten, který se nachází alespoň zhruba ve stejné vzdálenosti od středu.

Také pastelové barvy patří k pastelovým, neonové k neonovým a podobně. Dalším pravidlem je kombinace maximálně tří takto výrazných barev, zbytek doplňte těmi neutrálními. Pokud se těmito radami budete řídit, nemůže se stát, že při oblékání šlápnete vedle.

barevné spektrum
barevné spektrum

Color blocking je přirozený pro jaro, kdy se po zimě probouzejí také barvy. V zimě se přirozeně oblékáme méně výrazně a využíváme často černou. Na jaře naopak můžeme přirozeně nechat vybuchnout barvy v té nejvýraznější kontrastní podobě.

Proč tento trend zkusit?

  • Objevíte nové možnosti Vašeho šatníku
  • Vystoupíte z komfortní zóny
  • Nebudete dlouho přemýšlet, s čím vším vynosit barevné kousky

Nebojte se kombinování

Pro ty, co jsou zvyklí nosit spíše jen jeden výrazný odstín anebo je nezařazují vůbec, se tento trend může zdát na první pohled zvláštní. Color blockingu se ale bát nemusíte. Jde jen o to projevit svoji kreativitu a zkusit kombinace, které by Vás předtím ani nenapadly.

Je to skvělá příležitost, jak pozvednout svoje outfity zase o level výš a někdy i záchrana, když opět ráno stojíte před skříní a přepadá Vás typický pocit, že nemáte co na sebe. Zjistíte totiž, že se z Vašeho šatníku dá vyčarovat mnohem více, než si myslíte.

Pokud přeci jen sbíráte odvahu pro nošení výraznějších barev, můžete začít pomalu s menšími kousky, kterými jsou například boty, kabelka nebo šátky a poté postupně přidávat. Na fotografii níže naopak vidíme sytou a výraznou kombinaci žluté a fialové. Cítili byste se v tomto oblečení dobře? To je na vás!

Kombinace syté žluté a fialové
Kombinace syté žluté a fialové

Vzpomínáte si na článek, ve kterém jsme Vám představili 7 základních kousků, které by v šatníku neměly chybět žádné ženě? Právě na nich můžete stavět. A aby Váš osutfit nepůsobil příliš překombinovaně, zvolte spíše minimalističtější doplňky. Pamatujte, že méně znamená více. A platí to například i v makeupu, ke kontrastnímu outfitu zvolte spíše jemnější a neutrální líčení. Opatrnost je potřeba také se vzory.

Dalším, už méně známým způsobem color blockingu je kombinování barev, které jsou ve spektru vedle sebe. Opět ale platí to, o čem jsme psali nahoře, tedy je potřeba sladit i intenzitu odstínu.

Tento způsob navíc nemusíte aplikovat jen na oblečení jako takové. Můžete zkusit experimentovat i v manikúře s barevnými nehty, líčením anebo dokonce v bytovém designu.

Inspirace pro Vás

Vytvořili jsme koláže s outfity, jejichž nositelky color blocking využily. Můžete si všimnout i toho, jak kombinacemi skvěle podtrhly svůj barevný typ a odstín. V první koláži je například poznat, jak kombinace oranžové a fialové skvěle sedí světlým typům se světlejšími vlasy. Ve druhé zase kombinace růžové se zelenou doplňuje vlasy tmavší. O barevných typech si povíme v jednom z příštích článků, nezapomeňte se tedy pravidelně vracet pro další dávky inspirace.

příklad color blockingu
příklad kombinace fialové a oranžové
Příklad color blockingu
příklad kombinace růžové a zelené

Tip: Podívejte se také na článek o organizaci šatníku nebo o tom, jak zamaskovat bříško.

Dejte nám vědět, jak jste na tom s barevnými kombinacemi Vy! Která Vás zaujala nejvíc?

Jeden komentář k “Vše, co potřebujete vědět o color blockingu

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *