Všímáte si poslední dobou trendu bílých tenisek? Nemůžeme se divit, že se staly tak oblíbeným módním doplňkem nejen na léto. Jsou totiž univerzálním prvkem, který se hodí skoro ke každému outfitu. Kvůli své barvě ale umí být i zrádné. Dnes jsme pro Vás tedy připravili článek, ve kterém se podělíme o osvědčené tipy, díky kterým Vaše boty vydrží jako nové co nejdéle.
Vsaďte na impregnaci
A to nejlépe hned po koupi, ještě než si nové boty poprvé obujete ven. Nebude se na ně tolik chytat špína a čištění se díky ochranné vrstvě stane o poznání snadnějším. Za menší příplatek Vám impregnaci provedou přímo v obchodě anebo si můžete poradit i sami pomocí koupeného spreje, který se nanáší zpravidla každých pár týdnů.
V regálech můžete občas narazit i na pigmentované bělící přípravky, které barvu bot oživí v případě, že už je vlastníte delší dobu a jsou zažloutlé nebo zašedlé.
Jak si ale poradit se špínou po běžném denním nošení? Nejlepší je boty alespoň rychle očistit po každém návratu z venku, zvláště v případech, kdy se pohybujete ve velkých městech plných prachu. A to i v případech, kdy Vám nijak špinavé zrovna nepřijdou. Nečistoty se mohou nenápadně vrstvit a zažírat do materiálu, což má za následek náročnější čištění. A jak tedy na to?
🌿Bílá barva je jedna z univerzálních. Jaké další základy by ve Vašem šatníku neměly chybět se dočtete v tomto článku.
Nanohoubičky a micelární voda
..a další věci, které na Vás pravděpodobně čekají na poličce v koupelně nebo ve spíži a možnosti jejich použití jsou širší, než se na první pohled zdá. Třeba právě micelární voda skvěle funguje na čištění gumových, semišových nebo kožených částí. Stejnou službu odvedou vlhčené ubrousky, ať už použijete ty na odličování nebo na běžný úklid.
A na části s nerovným povrchem, ve kterém se nečistoty drží nejvíce, použijte navlhčenou nano houbičku, neboli magic eraser. Balení seženete v každé drogerii za pár desítek korun. Po prvním použití uvidíte, že se z nich stane Váš must have!
Soda s octem
A co dělat, když už boty potřebují hlubší čištění? Mohlo by Vás napadnout je dát do pračky, to je ovšem až ta úplně poslední možnost. I při šetrném programu a nízkých otáčkách totiž riskujete, že se rozlepí a nenávratně zničí.
Bezpečnější je tedy použití pasty ze stejného poměru horké vody, octa a jedlé sody. Od každé přísady by měla vystačit jedna velká lžíce. Vyndejte tkaničky a naneste ji na plátěnou část bot zubním kartáčkem, nejlépe krouživými pohyby a dejte je takto na suché a teplé místo, vynechte ale přímé sluneční světlo, které botám neprospívá. Počkejte pár hodin a až pasta zaschne, kartáčkem ji odstraňte.
Ocet můžete použít i v případě, že někde objevíte skvrnu a zrovna není čas na dlouhý proces čištění a schnutí. Stačí ho opatrně nanést hadříkem. A pokud Vás zlobí menší rýhy nebo oděrky na koženkových/kožených botách, zamaskujte je bílým lakem na nehty. Opravdu!
🌿Co se toto léto ještě nosí? Podívejte se na letošní trendy!
A co tkaničky?
Můžete na ně aplikovat stejnou metodu jako u předchozího bodu, případně je nechat odmočit v horké vodě s pracím prostředkem na bílé prádlo. A pokud chcete, můžete je i vyprat, nejlépe ale v látkovém sáčku.
Správné skladování je základ
Jak už jsme nastínili v jednom z předchozích odstavců, slunce botám příliš nesvědčí, ať už jsou plátěné nebo kožené. Vlivem dlouhodobého slunečního záření mohou měnit barvu a ty kožené i tvar. Nejlepší místo pro skladování je tedy botník v tmavé chodbě, případně krabice, ve které jste si je koupili. Tím rovnou zajistíte i ochranu před prachem a případnými dalšími vlivy.
🌿Podívejte se také na článek o organizaci šatníku.