Návod: Vázání kravaty krok za krokem

Chystáte se na společenskou událost nebo pohovor, ale vázání kravaty je pro Vás pořád strašákem? Už nemusí. V dnešním článku si totiž ukážeme návod na hned několik druhů uzlů, které si můžete vyzkoušet a vybrat si ten, který se Vám bude dělat nejlépe.

Co je dobré vědět?

Jediná funkce kravaty je ta estetická, je tedy velmi důležité vybírat vhodný materiál a barvu, popřípadě vzor. Nejvhodnějšími materiály po kterých můžete sáhnout je hedvábí nebo stoprocentní bavlna. Pokud často chodíte na důležité formální akce, vyhněte se polyesteru, který při nošení nepůsobí tolik reprezentativně. Hodí se spíše na semi formální příležitosti.

Co se týče barvy, kravata by měla být vždy v tmavším odstínu než košile. A pokud bychom se měli zaměřit na nošení vzorů, nejlepší je je kombinovat pouze s jednobarevnou košilí a naopak. Kombinace potisků v tomto případě nevypadá příliš dobře.

Mějte také na paměti fakt, že kravata se úplně rozvazuje po každém nošení, ačkoli únava po celém dni často svádí k opaku. Zajistíte si tak výdrž materiálu.

Jak uvázat kravatu na různé způsoby?

Jak už jsme naznačili, způsobů je hned několik. Mezi nejpoužívanější a nejznámější, které jsme pro dnešní článek vybrali, patří tyto:

  • Half Windsor
  • Full Windsor
  • Four in hand
  • The Pratt
  • Simple/Oriental knot

Half Windsor

Poloviční windsorský uzel je vhodný pro formální a semi-formální záležitosti. Využijete ho tedy do práce, ale i například na svatbu. Uzel je velikostně i přes svůj název pouze asi o čtvrtinu menší než plný Windsor a obtížnost jeho uvázání je v porovnání s ostatními střední. Nosí se ke středně velkým límcům.

jak uvázat half windsor knot
Half Windsor knot

Tip: Podívejte se také na článek o organizaci šatníku.

Full Windsor

Považuje se za nejelegantnější ze všech uzlů. Je široký a symetrický, hodí se na všechny důležité formální události. Co se týče obtížnosti, není o nic složitější než jeho menší varianta, jen trvá o trochu déle. Hodí se ke středně velkým nebo velkým límcům.

Jak uvázat Full Windsor Knot
Full Windsor knot

Four in hand

Tento uzel je malý a ne příliš symetrický. Hodí se tedy spíše k úzkým límcům. Vynosíte ho na denní nošení do práce nebo méně formální společenské akce. A jeho vázání je velmi jednoduché, přesvědčte se z návodu níže.

Jak uvázat Four in hand know
Four in hand knot

The Pratt

Můžete ho znát také pod názvem Shelby. Uzel je vcelku symetrický a velikost je střední. Hodí se opět jak do kanceláře, tak třeba na formální večeři. Nejlépe vypadá se středně širokým límcem.

Jak uvázat Pratt knot
Pratt knot

Simple/Oriental knot

Jak už napovídá samotný název, vázání tohoto uzlu je velmi jednoduché, asi nejvíce ze všech, které jsme si dnes ukázali. Je malý a asymetrický, jeho nošení je tedy vhodné na neformální příležitosti k úzkým límcům.

Jak uvázat Oriental knot
Simple/Oriental knot

Nezapomeňte se vrátit pro další články! Mezitím si můžete přečíst například o správné péči o vlněné oblečení.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *