Jak odstranit makeup z oblečení?

Pokud používáte make-up, je třeba počítat s tím, že občas zanechá na oblečení skvrnu. Zajímá vás, jak odstranit makeup z oblečení? Postupujte podle těchto jednoduchých kroků a vaše oblečení bude opět jako nové.

Než začnete

Existuje několik bodů, na které je třeba myslet v případě, že se chystáte odstranit make-up z oblečení.

  • Jednejte rychle, protože čerstvé skvrny se odstraňují snáze.
  • Před ošetřením skvrny vždy odstraňte přebytečný make-up.
  • Používejte odličovače, které odstraňují mastnotu.
  • Skvrnu odstraňujte vždy směrem zevnitř ven.
  • Vždy zkontrolujte štítek, neboť viskóza či bavlna mají naprosto jiné vlastnosti než například vlněné oblečení.
  • Nejprve prací prostředek nebo čisticí roztok otestujte na méně nápadném místě, abyste se ujistili, že nezbarví látku.

Jak odstranit make-up z oblečení?

I při pečlivé aplikací make-upu se vám může stát, že zanechá skvrnu na vaší oblíbené košili. Nepropadejte však panice. Skvrnu zvládnete odstranit pomocí několika jednoduchých kroků doma.

1. Seškrábněte přebytek

K odstranění zbytku tekutého make-upu z látky použijte nůž nebo okraj karty. Suché pudry a bronzery odstraníte z látky válečkem na chlupy. Skvrnu rozhodně netřete ani jinak neotírejte, pouze jí zatlačíte hlouběji do vláken a hůře se vám pak bude odstraňovat.

2. Naneste odstraňovač skvrn

Aplikujte odstraňovač skvrn a pomocí štětce nebo prstu jej do skvrny vetřete. Můžete také použít tekutý prací prostředek. Výhodou tekutého pracího prostředku je, že vám pomůže odstranit skvrny nejen od make-upu, ale také dobře působí na skvrny od potu a další.

3. Nechte působit

Roztok nechte působit na látce minimálně 15 minut. Poté skvrnu lehce přejíždějte měkkým kartáčem. Nakonec ji opláchněte pod horkou vodou. Případně na oděv opět naneste odstraňovač skvrn a ponořte jej alespoň na 8 hodin do lavoru s vodou.

4. Vyperte tkaninu

Vyperte oblečení dle doporučení na štítku. Po vyprání zkontrolujte, zda na oděvu nejsou nějaké zbytky skvrn.

Rychlé odstranění skvrn od make-upu

Nemáte čas na dlouhé praní a sušení, ale přesto se potřebujete urychleně zbavit skvrny od make-upu na své halence? Vyzkoušejte odstranění skvrn bez mytí:

1. Použijte lak na vlasy

Lak na vlasy s vysokým obsahem alkoholu nastříkejte na potřísněné místo a nechte lak vstřebat se do látky. Poté uchopte papírovou utěrku a jemně ji ponořte do studené vody. Otřete jí potřísněnou oblast a odstraňte tak lak na vlasy společně s make-upem. Pokud je to potřeba, proces opakujte. Jestliže je skvrna odolná a stále jí na své halence máte, vyzkoušejte další bod.

2. Přitlačte kostku ledu

Jakmile dojde k potřísnění oblečení make-upem, ihned seškrábněte zbylou vrstvu jídelním nožem. Poté vezměte kostku ledu a přitlačte ji na skvrnu. Krouživými pohybu ji otírejte. Pokračujte tak dlouho, dokud make-up zcela neodstraníte. Nakonec mokrou oblast osušte papírovou utěrkou a odstraňte jí i zbytek make-upu. Postup opakujte, dokud skvrna zcela nezmizí.

3. Zkuste alkohol nebo desinfekci

Použijte vatový tampon nebo čistý bílý hadřík navlhčený alkoholem (popřípadě desinfekcí) a přiložte na skvrnu. Tekutinu nechte vsáknout a poté po skvrně jemně přejíždějte tamponem. Nakonec skvrnu otřete studenou vodou.

4. Použijte arašídové máslo

Arašídové máslo vás může překvapit svým překvapivě účinným způsobem, jak odstranit make-up z oblečení. Využít ho můžete i v případě, že jste si tričko zašpinila rtěnkou, která obzvláště dobře drží. Začněte tak, že rozetřete malé množství arašídového másla na potřísněnou oblast a nechte působit 30 minut nebo dokud zcela nezaschne. Poté místo opláchněte v teplé vodě a mycím prostředku. Odstraňte všechno arašídové máslo a zkontrolujte, že je pryč i skvrna.

5. Odstranění pomocí pěny na holení

Mýdlové složení pěny na holení je vynikajícím rozpouštědlem, které se velmi jednoduše používá. Pomocí čistého a vlhkého hadříku zapracujte do skvrny trochu pěny na holení. Dávejte však pozor, abyste skvrnu netřely, protože tím byste mohli kousky make-upu zatlačit hlouběji do vláken látky. Nechte působit 30 minut a poté místo setřete vlhkým čistým hadříkem.

Odolné skvrny

Je-li skvrna příliš odolná, nezoufejte! Odolné skvrny od make-upu, ale také například od řasenky můžete odstranit za pomocí odličovače. Pokud vlastníte bezolejový odstraňovač make-upu, můžete na potřísnění kousek oblečení nanést malé množství pomocí vatového tamponu. Nejprve oblast lehce vatovým tamponem zakryje a následně se pokuste odstraňovač make-upu vetřít do vláken.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *