Milujete nakupování? Pozor! I z této obyčejné činnosti se může stát závislost. Lidé postižení závislostí na nakupování rádi utrácejí a během toho zažívají veliké uspokojení. Tím rozvíjejí své myšlenky a nutkání znovu nakupovat – postupně si již nemohou pomoci, i když si svou závislost plně uvědomují. Přečtěte si, jak funguje závislost na nakupování.
Závislost na nakupování je běžnější, než si uvědomujeme. Je k ní údajně náchylných 10 až 15 procent populace. Na internetu si můžete koupit v podstatě cokoliv a odkudkoliv. Jednoduchost online nákupů zvýšila počet lidí, kteří se potýkají se závislostí na nakupování.
Co způsobuje závislost na nakupování?
Existují fyzické příčiny závislosti (impulzivní nakupování) a také kompulzivní (nutkavé nakupování), kdy se lidé stávají závislými na pocitu potěšení, které při nakupování pociťují.
- Impulzivní nakupování: Jedná se touhu a chtíč vlastnit daný produkt. Jakmile dané zboží nakoupíte, vaše touha je (na chvíli) zcela uspokojena.
- Nutkavé nakupování: Je označení pro nutkání produkt koupit, na rozdíl od chtíče. Pocit, že musíte dané zboží mít, je tak nutkavý, že si je koupíte, i když je vám k ničemu.
Proč milujeme nákupy?
Když se chystáte k nákupu, uvolňují se chemické látky endorfiny a dopamin, díky kterým se tyto pocity časem stanou návykové. Jakmile je nákup uskutečněn, endorfiny i dopamin pomalu ustoupí a pocity slasti odejdou. Právě motivace k tomu, zažít tyto pocity znovu, vede k povzbuzení k dalšímu nakupování.
Dopady
Dopady této závislosti mohou být nemalé. Jako shopaholic můžete mít problémy se soustředěním při práci, v mezilidských vztazích anebo velké dluhy na svých účtech. Opomínat nesmíme ani dopady na naši planetu, protože časté nákupy jsou opakem udržitelnosti.
Závislost na nakupování se může projevit na vaší psychice. Aby se mnoho lidí vyrovnalo se stresem ze závislosti na nakupování, zmírňují jej přejídáním, které později může vést až k obezitě. Mezi další dopady patří i poruchy spánku a problémy se srdcem či vysoký krevní tlak.
Jste shopaholic?
Nepleťte si lásku k nakupování se závislostí! Je důležité si uvědomit, že lásku k nakupování, ale ani občasné nákupní horečky, rozhodně neznamenají, že jste shopaholic. Nakupování není problém – pokud ale k němu cítíte nutkání, pak už to problém je. Jestliže utrácíte za věci, které nepotřebujete a nakupujete, i když na to nemáte peníze, je to skutečně velký problém a je třeba ho řešit.
Jak poznám, jestli jsem závislá?
Buďte k sobě upřímní:
- Nakupujete často věci, které nutně nepotřebujete?
- Slibujete si často, že přestanete utrácet a začnete šetřit?
- Bojíte se chodit na svůj bankovní účet?
- Využíváte možnost měsíčních splátek?
- Máte ve svém šatníku oblečení, které nenosíte?
Pokud ano, je dost možné, že jste shopaholic a měli byste s tím něco dělat!
Léčba
Lidé závislí na nakupování na nakupování obvykle při nákupu nových věcí zažívají dočasné vzrušení. Často si jdou přitom pouze prohlédnout zboží a skončí s nákupní taškou plnou oblečení a bot.
Kromě toho nakupují věci, které vůbec nebyly na jejich nákupním seznamu a k ospravedlnění daného nákupu jim stačí velká sleva na dané zboží. Obecně předvánoční období a značky s akcemi a slevami na shopaholici fungují nejlépe. Shopaholici velice rádi skrývají své nákupy nebo ostatním lžou o ceně. Také často vyhlížejí výplatu, kterou okamžitě roztáčejí.
Jak se zbavit závislosti?
Pokud jste závislí na nakupování, je třeba si nejprve svoji závislost uvědomit a rozhodnout se, že s tímto chováním chcete přestat. Cílem je vytvoření nových zdravých návyků. Zde máte několik tipů, jak změnit své nezdravé chování:
- pokud máte nekontrolovatelnou chuť nakupovat, udělejte si seznam věcí, které NEZBYTNĚ potřebujete,
- nevyhýbejte se kontrole svého bankovního účtu,
- odstraňte nákupní aplikace z telefonu,
- dejte šanci starému oblečení a vyzkoušejte raději nový styl nošení – například nastylizujte svůj oversized svetr se šponovkami z 80. let.
Jestliže se vám nedaří si poradit se svou závislostí na nakupování, vyhledejte odbornou pomoc. Jak jste se dočetli výše, i tento druh závislosti má nemalé dopady, kterým je třeba se vyhnout.