5 Tipů: Jak vybrat pánskou košili?

Kvalitní košile je nejen elegantním a stylovým kouskem každého muže, ale měla by být také módní a pohodlná. Vybrat vhodnou pánskou košili nemusí být ale vždy jednoduchý.

Jak správně vybrat pánskou košili?

Kromě různých stylů a barev je potřeba se soustřeďte i na příležitost, ke které košili máte. Existuje několik bodů, které vám s jejím výběrem mohou pomoct.

1. Výběr látky

Výběr látky, ze které Vaše košile bude, rozhodně nepodceňujte. Před koupí si položte dvě zásadní otázky: Na jakou příležitost košili pořizujete? V jakém prostředí ji budete nejčastěji nosit?

Většina mužů potřebuje košili do práce v kanceláři nebo naopak na práci převážně ve venkovním prostředí. Jakmile máte jasno, zvolte si látku košile podle jejích vlastností:

 • Jemná bavlna se považuje za nejlepší tkaninu pro společenské košile. Jedná se o lehkou bavlnu, která je tkaná tak, aby dobře odváděla vlhkost a teplo.
 • Umělé vlákno nemá tak žádoucí vlastnosti, jako bavlna, ale košile z umělých materiálů se nemačkají a jsou odolné vůči skvrnám. Utkané jsou z nylonu, polyesteru apod.
 • Chambray nebo len je pohodlná alternativa, která se hodí k ležérnímu nebo i lehce sportovnějšímu stylu.
 • Dalším materiálem, který můžete zvolit pro ležérní typ košile, je flanel. Flanel je velice oblíbený pro svou stylovost.

2. Barva a vzor

Chcete ukázat svou osobnost nebo potřebujete, aby košile odpovídala příležitosti, ke které jí máte? Ať už si přejete být originální nebo naopak chcete zapadnout mezi ostatní muže v práci, existuje několik pravidel výběru ideální barvy a vzoru košile, které byste měli brát v potaz:

 • Košile jednobarevná bílá/modrá je základním kouskem, pokud pracujete v kanceláři nebo se věnujete obchodní činnosti. Hodí se pro veškeré formální události.
 • Kostkovaný nebo pruhovaný vzor je vhodný spíše pro méně formální prostředí, například při setkání s rodinou a přáteli nebo třeba na rodinnou oslavu.
 • Vícebarevné košile, košile jasných barev a květinové vzory jsou vhodné na neformální večírky, svatby nebo na letní procházku po městě.

Pokud nevíte, jak vybrat košili do obleku, pak se soustřeďte především na neutrální a pastelové barvy.

3. Střih na pánskou košili

Každý muž chce košili, která mu umožní široký rozsah pohybu, ale zároveň bude jeho postavě lichotit. Proto je důležité, abyste se při výběru střihu košile, soustředili i na svůj typ postavy. Existují tři základní druhy střihů:

 • Slim fit: Pokud máte štíhlou nebo vypracovanou postavu, pak nejspíš budete chtít sáhnout po košili slim fit. Tento střih košile je těsnější a přiléhavější, nežli další dva typy.
 • Klasický střih: Košile klasického střihu je na těle trochu volnější, ale ne tolik, aby nevypadala dobře zastrčená v kalhotách. Většině mužů tento styl vyhovuje nejvíce.
 • Volný střih: Volná košile je vhodná pro neformální setkávání. Přesto, že je na hrudníku i v pažích volná, správně je, když otvory na ruce zasahují přímo do ramen, lem leží těsně nad půlkou stehen a límec je vzdálený prst maximálně dva prsty od krku.

Jestliže přemýšlíte, jak vybrat košili do obleku, myslete na to, že rukáv košile má být o 1 cm delší, než je délka rukávu saka.

4. Límec a jeho druhy

Existuje několik stylů límců, ze kterých lze vybírat. Nalezení toho, který bude sedět právě vám, proto nemusí být zcela jednoduchý.

 • Roztažený límec: Tento typ límce obsahuje body, které jsou rozprostřené od krku směrem ven.
 • Klasický límec: Oproti roztaženému límci má klasický střih s mnohem menšími mezerami mezi jednotlivými body, takže má více upnutý vzhled.
 • Široký límec: Vyznačuje se tím, že je širší než klasický nebo rozšířený. Má elegantní vzhled, který vypadá skvěle s kravatou i bez ní.
 • Knoflíkový límec: Jedná se o klasický límec, ale s body, na kterých jsou připevněné knoflíky. Funguje skvěle s kravatou, kterou pomáhá udržet na svém místě.

5. Nezapomínejte na knoflíky

Knoflíky se mohou zdát bezvýznamné, ale košile je vnímaná jako celek. Z toho důvodu je potřeba vzít v úvahu i materiál knoflíků košile.

 • Plastové knoflíky: Jsou obyčejné, pevné a cenově dostupné. Jedinou nevýhodou je jejich náchylnost k rozbití.
 • Perleťové knoflíky: Jedná se o preferovaný typ knoflíků, které jsou vyrobené z lastury obsahující perly. Jsou tedy extrémně odolné. Tyto knoflíky jsou však ve vyšší cenové relaci.
 • Dřevěné knoflíky jsou odolnou alternativou, používající se především na ležérní košile.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *