Jak odstranit skvrny od kávy nebo čaje z oblečení?

Kdo by si nevychutnal šálek lahodného čaje nebo kvalitní kávy. Jejich rozlití na oblečení je běžná nehoda, která se občas stane každému. Jak ale skvrny od kávy nebo čaje odstranit?

Skvrny od kávy vs. skvrny od čaje

Může se nám zdát, že po rozlití kávy i čaje vznikne téměř stejná skvrna, to však není pravda. Každý z nápojů má jiné vlastnosti, které je třeba, pro úspěšné odstranění skvrny, znát.

Skvrny od čaje

Čaj dokáže zabarvit tkaninu. Na přírodních látkách, jako je například bavlna, se skvrny od rozlitého čaje vymývají těžko a ani po čase neblednou, proto může být jejich odstranění obtížnější. Naopak syntetické látky, jako je polyester, se obvykle neobarví, ale čaj na nich může zanechat tmavou skvrnu, pokud ji ihned po rozlití neotřete.

Rozlití černého čaje je pro vaše oblečení největším rizikem, protože obsahuje větší množství kyseliny tříslové, která je za obarvení tkaniny zodpovědná. Pouhé vyprání potřísněného oděvu zřejmě stačit nebude. Proto je potřeba nejprve samotnou skvrnu odstranit.

Skvrny od kávy

Odstranění skvrny od kávy je obvykle jednodušší. Často se jedná o proces pokus – omyl. Začněte nejjednodušším řešením. Ihned po rozlití kávy na oblečení, skvrnu propláchněte studenou vodou. Pokud to nepomůže, opět je třeba použít odstraňovač skvrn nebo některou z tzv. babských rad.

Jestliže jste si rozlité kávy nevšimli zavčas, nezoufejte. Na starší nehody postačí použití mírného rozpouštědla, jako je prostředek na mytí nádobí nebo ocet.

Skvrny od kávy většinou trvalé nejsou. Téměř vždy je odstraníte z většiny tkanin.

Skvrny od kávy/čaje vždy ihned opláchněte

Skvrnu je třeba, co nejdříve po rozlití opláchnout pod studenou vodou. Přebytečnou tekutinu odsajte pomocí papírových utěrek, aby se na prádle neusadila. Rozhodně ji netřete, protože by se rozšířila.

Jak odstranit skvrny od kávy nebo čaje?

Nyní, když víte, jak skvrny na oblečení reagují na čaj i kávu, zde máte několik typů, jak se jich zbavit. Výhodou je, že nemusíte mít strach, že byste své kvalitní oblečení těmito přírodními prostředky zničili. Naopak záchrana vaší oblíbené halenky je zcela jistá!

1. Použijte tekutý prací prostředek

Tekutý prací prostředek je skvělý způsob, kterým se dají vyčistit různé druhy skvrn. Účinkovat vám bude především na rozlitou kávu.

Prací prostředek nalijte na skvrnu a nechte jej působit alespoň 5 minut. Poté oblečení propláchněte ve studené vodě a následně vyperte v pračce tak, jak jste zvyklí.

2. Jedlá soda

Jedlá soda je známá jako všestranný čisticí prostředek. Kromě skvrn od kávy a čaje, se dokáže zbavit i nepěkných kruhů od potu. Prášek absorbuje tekutinu a tím pádem způsobí, že skvrna zmizí.

Použití jedlé sody je jednoduché. Skvrny od čaje nebo kávy jednoduše překryjte vrstvou jedlé sody a prášek ponechte přes noc. Ráno jednoduše vyperte.

3. Ocet

Ocet dokáže odstranit skvrny rozpustné ve vodě. Díky své kyselosti se popere i s černým čajem, na který jsou prací prostředky často slabé.

Navlhčete ručník nebo hadřík octem a potřete jím skvrnu. Poté oblečení vyperte. Pokud se potýkáte s větším rozlitím, namočte oblečení přes noc do vody s octem v měřítku 1:3.

Rychlý příběh kávy

Lidi mají kávu fakt rádi! Je to skvělý nápoj, který nás hřeje, nabíjí energií a navíc chutná skvěle. A co je nejlepší, káva se dá připravit na spoustu způsobů, takže si ji každý může udělat podle svého gusta.

Původ kávy sahá až do Etiopie, kde se pěstovala již v 9. století. Od té doby se rozšířila po celém světě a stala se oblíbeným nápojem mnoha kultur. Lidé si užívají různé druhy kávy, jako například espresso, cappuccino, latte nebo cold brew. Každý má svého favorita a pro mnohé je káva nezbytnou součástí každodenního rituálu.

obvykle myslí. Káva byla v té době již rozšířeným nápojem v Evropě a v době objevování Ameriky již byla známa i v některých částech Afriky a Asie.

Když Kryštof Kolumbus v roce 1492 přistál na Bahamách, zřejmě se tam s kávou nesetkal. Nicméně později, v roce 1592, dorazil na předměstí Istanbulu italský obchodník s kávou a tuto surovinu představil i Evropanům. Káva se brzy stala módním nápojem a začala se dovážet do různých zemí. V 18.století se dostala káva již i mezi chudší lidi a ty si jí velmi oblíbili, jelikož po ní byli pracovně výkonnější.

Co se týče objevování Ameriky, káva v té době hrála určitou roli v hospodářství koloniálních mocností. Například Francouzi se snažili v 18. století pěstovat kávu na svých karibských ostrovech, což byl pro ně významný zdroj příjmu. Podobně se s kávou začali setkávat i osadníci v oblasti Brazílie.

Takže ačkoliv káva nebyla přímou příčinou objevování Ameriky, její rozšíření a obchod s ní hrály určitou roli v hospodářském rozvoji koloniálních mocností a ovlivnily tak i dějiny této části světa.

Kromě skvělé chuti má káva také mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Obsahuje kofein, který nás povzbuzuje a zlepšuje náladu, a také mnoho antioxidantů, které mají pozitivní vliv na naše zdraví. Proto není divu, že lidé si oblíbili tento úžasný nápoj a stala se z něj neodmyslitelná součást našeho života.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *