7 tipů: Jak odstranit mastnotu z oblečení

Stačí chvilka nepozornosti a všechno je rázem jinak. Oleje, sádlo, jídlo, vazelína nebo například i kosmetické krémy a Vaše oblíbené oblečení je mastné nebo zničené. Stát se to může ale i při vykonávání domácích prací. Přitom být neustále ve střehu není v našich silách. Proto, když už se nějaká ta skvrna udělá, je zapotřebí vědět, jak si s ní poradit.

V těchto případech je zapotřebí jednat intuitivně a rychle dokud mastnota nevsákne hluboko do tkaniny. To nám výrazně usnadní práci při jejím následném odstraňování. Navíc takové skvrny se objevují paradoxně na místě, kde jsou nejvíce vidět. Jak takové skvrny vyčistit, aby nedošlo ke zničení textilu? Koukněte také na článek, jak vyčistit bílé boty.

Nápomocny nám mohou být chemické prostředky, které zakoupíte běžně v drogérii nebo si naopak vystačíme s věcmi, které najdeme v každé domácnosti. Přečtěte si na následujících řádcích, jak si poradit rázem i se skvrnami, jakých jste si hned nevšimli.

1) Vysoušení fénem

Vezměte si k ruce fén a skvrnu jednoduše vysušte dokud nebude suchá. Mastnota se jednoduše vysuší a bude po ní. Zbytek se vydrolí. Dále oděv vyperte běžným způsobem a skvrna zcela a snadno zmizí.

2) Prostředek na nádobí

Saponát mastnou skvrnu odstraní i za předpokladu, že je nádobí zcela mastné. Tak proč by nepomohl na tu samou mastnotu na oděvu?

Naneste trochu saponátu na morkou houbičku a krouživými pohyby přetírejte flek. Jestli-že je skvrna i na druhé straně nebo je výrazně větší, postup zopakujte i z téhle strany. Vše pečlivě rozetřete. Ty krouživé pohyby jsou také důležité. Nechte prostředek působit a poté opláchněte čistou vodou.

Daleko účinnější než samotná voda je octová voda. Smíchejte jeden díl octa se dvěma díly vody a namočte oblečení do této směsi. Stejnou službu Vám udělá i citrónová voda. Po té textil opět opereme v čisté vodě s pracím prostředkem dle instrukcí na štítku.

3) Kypřící prášek nebo jedlá soda

Prášky, které najdeme v každé domácnosti a jsou to velice užiteční pomocníci nejen pro kuchyň. Prášek na pečení nebo jedlou sodu smícháme s vodou a skvrnu touto směsí potřeme. Pod tekoucí vodou opereme a vypereme běžným způsobem dle instrukcí.

4) Škrob

Pokud doma najdete škrob, posypte jím mastné místo a nechte alespoň čtvrt hodiny účinkovat. Poté škrob odrolte či seškrábněte a oděv vyperte běžným způsobem.

5) Dětský pudr

Nejen na dětskou pokožku ale i na skvrny je výborný. Pokud ho máte doma, vykonáte s ním velkou práci a poslouží Vám stejně jako škrob. Nejprve papírovými ubrousky nebo utěrkami odsajte přebytečnou mastnotu z oblečení. Snažte se odsát co nejvíce, aby byl efekt co nejlepší. Chvíli poklepávejte a poté opatrně seškrábněte nebo smeťte. V případě, že se skvrna stále drží na svém místě, vpracujte do skvrny trochu prostředku na nádobí. Poté dejte tkaninu prát klasickým způsobem do automatické pračky.

6) Přežehlení

Mastné místo podložte papírovými ubrousky nebo novinami. Žehlící plocha žehličky musí být bezpodmínečně čistá a nesmí být mastná. Nechte žehličku pořádně rozpálit. Několikrát skvrnu přežehlete a přejeďte žehličkou, dokud skvrna zcela nezmizí. Jestli-že nabýváte dojmu, že skvrna stále nemizí, dejte noviny či ubrousky z papíru i mezi tkaninu a žehličku.

7) WD-40 nebo náplň do zapalovače

Jedná se o šikovného pomocníka nejen pro kutily a teď už budete vědět, že Vám poslouží i jako odstraňovač skvrn. Na postižené místo nastříkejte malé množství WD-40 nebo náplň do zapalovače a nechejte působit po dobu dvaceti minut. Následně omyjte postižené místo v teplé vodě a vyperte běžným způsobem.

Následně si shrneme všechny možnosti. Prostředek na nádobí naneseme přímo na skvrnu. Z prášku na pečení nebo jedlé sody uděláme kašičku v konzistenci lehké pasty a neneseme přímo na skvrnu. Škrobem posypeme dané mastné místo. Dětským pudrem posypeme mastné místo. Při použití žehličky skvrnu podložíme ubrousky či novinami a přežehlíme. Pokud použijeme WD-40 a náplň do zapalovače – nastříkáme a necháme působit.

Skvrnám se nedá předcházet ale Vy už příště až se Vám stane nehoda, budete vědět jak se s mastnými skvrnami snadno vypořádat.

Přečtěte si také o materiálu nylon nebo modal.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *