Bílé boty představují nesmrtelný a univerzální doplněk, kterým bez námahy pozvednete každý outfit. Bohužel ale nikdy nemůžeme stoprocentně zabránit jejich ušpinění a tak je potřeba znát způsoby, kterými je spolehlivě vyčistit. A nejen spolehlivě, ale i bezpečně, aby se materiál nepoškodil. Ať už vás k dnešnímu článku přivedl boj s již vzniklými nečistotami anebo se jen chcete vyzbrojit znalostmi ještě než k nějaké katastrofě dojde, pojďte číst dál. Čisté boty jsou totiž bezesporu vizitkou každého z nás. Není to žádná věda a ve většině případů si navíc poradíte jen s věcmi, které máte běžně doma.
Jak vyčistit kožené boty doma?
Ještě před prvním nošením byste boty měli správně naimpregnovat. Budou tak mnohem odolnější vůči vlhkosti a nečistotám. Pokud jsou z kamenného obchodu, zeptejte se na možnost impregnace přímo tam, ve spoustě z nich je to služba na počkání. Další možností je koupě impregnačního spreje, který použijete doma a aplikaci budete opakovat každé zhruba dva tři měsíce. Vybírejte vždy s respektem k materiálu bot a nebojte se poradit v prodejně.
A co tedy dělat, když už jsou nečistoty na světě?
Voda s.. jarem?
Možná jste už zkoušeli klasické mýdlo. Ale co prostředek na nádobí? Díky micelám, které obsahuje, na sebe naváže nečistoty. Když pořádně rozmícháte asi jednu lžíci prostředku v misce s teplejší vodou, vznikne vám skvělý jemný čistič. K samotnému čistění můžete použít mikrohadřík a starý kartáček na zuby, případně hladkou stranu houbičky na nádobí.
Čištění touto metodou může trvat trochu déle, zvláště pokud je plocha znečištění větší, proto je lepší si vyhradit čas a vyčistit rovnou třeba všechny páry. Výsledek stojí za to!
🖤Tip: Už jste četli naši sérii o barevné typologii?
Co když nemáte čas?
Určitě se vám už slalo, že jste si při odchodu z domu všimli skvrny na páru bot, který jste si zrovna chtěli vzít. V této chvíli vám na světlé boty nejlépe pomůže magic sponge. Je to bílá nanohoubička, kterou stačí namočit a špínu s ní párkrát přejet. Prodávají se v sadách za pár desítek korun, dnes ji už seženete v každém obchodě!
Ještě rychlejší a dá se říci i cestovní verzí prvního kroku je micelární voda s vatovým tamponkem. Jen ji místo obličeje použijete na boty. Naším oblíbeným tipem je zmenšené balení vlhčených micelárních ubrousků, které u sebe pro tyto případy můžete nosit pořád. Seženete je v drogerii u cestovních balení produktů.
Peroxid jako zachránce
Pomoci si můžete také 6-12% peroxidem. Udělejte pastu z jednoho dílu sody, 1/2 dílu peroxidu a 1/2 dílu vody, velikostně podle plochy znečištění bot. Opatrně naneste na nečistoty, nechte pár minut působit a setřete vlhkým hadříkem. Pokud máte strach z poškození bot, zkuste pastu nejdříve na menší ploše, s většinou materiálů se při tomto postupu ale nic nestane.
Peroxid můžete využít i na plátěné nebo zkrátka textilní části bílých bot. Stačí ho tam trochu nakapat a chvíli počkat, dokud neudělá svoji práci, nic víc!
Klasická zubní pasta
Je možné využít i zubní pastu. Zvolte tu úplně obyčejnou bílou, vyhněte se raději gelovým a celkově barveným, ty by mohly materiálu uškodit. Opět ji naneste kartáčkem a čistěte, potom stačí omýt vlhkým hadříkem.
🖤Tip: Chcete nosit ledvinky, ale nevíte, jak na to? Máme pro vás článek, který vás naučí je stylově kombinovat!
A co pračka?
Klasické praní v pračce raději nezkoušejte. I když moderní pračky nabízí šetrné programy, může se stát, že se vlivem celkového mechanického čištění boty rozlepí, popraskají jim švy, poškrábou se případné kovové části a podobně. Kožené a koženkové boty zkrátka do pračky nepatří. Do pračky můžete dát maximálně tkaničky a to ve speciálním sáčku na jemné prádlo.
Pokud je to nezbytně nutné, můžete na jednotlivé textilní části nanést vodou s jemným pracím práškem. Ale jak se ještě dozvíte, na vnější koženou plochu raději voda nepatří. Jak boty správně sušit se dozvíte na konci článku.
Sůl jako nepřítel kůže
Přes zimu to trápí asi každého z nás. Nejen, že se nám boty promočí od tajícího sněhu, ale nachytá se na ně i posypová sůl, která pro spoustu materiálů není zrovna nejlepší. Co teď? Svoji roli tady hraje hlavně čas. Je lepší pokaždé obětovat dvě tři minuty hned po příchodu, než pak řešit různá poškození, která sůl může způsobit.
První a největší nános oklepejte o rohožku. Zbylé části potom opatrně omyjte jemným navlhčeným hadříkem anebo alespoň vlhčenými ubrousky, pokud není po ruce nic jiného. Kůže se kromě soli nemá moc v lásce ani s vodou, tudíž hadřík pořádně vyždímejte a případné mokré mapky hned osušte. Při čištění se vyplatí spíše jemnost, i když skvrny mohou svádět ke dření, které je v tomto případě kontraproduktivní. V žádném případě nepoužívejte abrazivní materiály. Hadřík můžete na jednotlivých místech nechat chvíli přitisknutý, aby se sůl vsákla.
V případě, že vám nějaké skvrny nepůjdou odstranit tímto způsobem, můžete zkusit ještě ocet s vodou, které smícháte ve stejném poměru.
Pár dalších zásad péče o boty
- Pokud se vám venku povede boty promáčet skrz na skrz, vycpěte je zmuchlaným novinovým papírem a nechte je takto vyschnout klidně přes noc. Raději je nedávejte k topení nebo ke krbu, i když to může svádět jako rychlá pomoc. Mohli byste je tak nenávratně poškodit.
- Pořiďte si napínáky, které do bot dávejte pokaždé, co je nebudete mít na sobě. Budou tak krásně držet tvar a navíc se na nich nebudou tvořit vrásky, ať už jsou kožené, nebo koženkové.
- Nenechávejte je příliš dlouho a často na přímém slunečním světle, mohly by zežloutnout.
- Vyhněte se skladování v plastových boxech. Ačkoli se tento způsob může jevit jako praktický a jednoduchý, tak pro boty není úplně ideální. Boxy jsou totiž neprodyšné a to materiálu příliš nesvědčí. Lepší je skladování v látkových sáčcích nebo otevřených komodách.
Nosíte bílé boty? Jaké jsou ve vašem šatníku ty nejoblíbenější? Podělte se s námi do komentářů o vaše must haves! Nezapomeňte se také vrátit pro další články o módě. Mezitím si můžete projet archiv. Znáte například trend color blockingu nebo ikonické kousky, které proslavila princezna Diana?
🖤
Jeden komentář k “Jak spolehlivě vyčistit bílé kožené boty?“