Jak skládat oblečení do skříně a organizovat šatník?

Máte rádi pořádek, ale váš šatník podle toho nevypadá? Bortí se vám ve skříni komínky s tričky a kalhoty na sobě máte nepřehledně naházené? Poradíme vám, jak lépe organizovat šatník a kdo je Marie Kondo. Připravte se s námi na jaro s očistou vašeho šatníku! Očistíte tak i svou mysl.

Jak skládat oblečení do skříně?

Někomu nevadí, že má ve skříni trochu chaos, ale možná vás to po pár letech začne štvát. Protože když hledáte konkrétní tričko, musíte vyndat ze skříně celé dva komínky triček a probrat jednotlivě všechny. Nakonec ani nenajdete zelené tričko dámské, které jste si chtěli vzít. Tomu bude po dnešním dnu konec.

Jak tedy na “zázračný úklid”?

První věc, co musíte udělat, je všechno oblečení vyndat ze skříně ven a začít vyřazovat. Je normální, že časem nějaké oblečení přestaneme nosit nebo se nám už nelíbí. Měli byste být na sebe přísní a nevzpomínat nostalgicky, kdy a při jaké příležitosti jste na sobě daný kousek měli. Pokud vám již šaty či sukně nejsou, protože už nosíte jinou velikost, zbavte se toho! To platí i pro kousky, které jste prakticky nosit nikdy nezačali a jenom vám zabírají prostor. Jestliže jste třeba v hubnoucím procesu, pořiďte si spíše dámské volné kalhoty vyhoďte věci, co vám nesedí a poté si kupte oblečení nové. S tím, že nemusí být nutně nové, jen nové pro vás.

Kdo je Marie Kondo?

Inspirativní žena, která má v Japonsku svoji úklidovou firmu a vynalezla systém, který nabízí sofistikované řešení pro úklid a organizaci od šatní skříně přes úklid pracovny až po úklid kuchyně a koupelny. My se dnes ale zaměříme na úklid šatní skříně. Každý má jinou šatní skříň a někteří vyvolení mají dokonce samostatné šatny ve francouzském stylu bydlení.

V čem spočívá gró úklidu podle Marie Kondo?

Určitě ve speciálním skládání oblečení a jeho organizaci do různých organizérů. Většinou jsou police ve skříni daleko od sebe, ale tolik oblečení do komínku na sebe naskládat nemůžete. Je lepší ho skládat vedle sebe a vložit ho do organizéru. Další pravidlo, kterého bychom se měli držet je systém barev. Obecně platí uspořádat oblečení zleva doprava. Takže tedy vlevo tmavé barvy a vpravo ty nejsvětlejší.

Jízda z kopce dolů, tak můžeme označit systém Marie Kondo. Oblečení na tyči, takže tedy kabáty, šaty a košile budou seřazeny od nejdelších po nejkratší. Taktéž platí, že tmavé oblečení je vlevo až po nejsvětlejší vpravo. Co se týká například ponožek, měly by být nejdále od vás černé a bíle nejblíže k vám. Působí to pozitivně na vaši mysl, aniž byste si to uvědomovali.

Jak složit tričko?

Jak jsme si napsali v odstavci výše, celý systém stojí na skládání oblečení trochu jinak, než jsme zvyklý. Můžete se na to podívat v jednoduchém videu. Možná vám bude trvat pár dní, než si nový systém skládání osvojíte, můžeme vám ale zaručit, že poté už nebudete chtít mít oblečení seřazené a poskládané jinak.

A co tedy organizéry do skříně?

Aby celý systém organizace oblečení v šatníku fungoval, je potřeba si pořídit příslušné organizéry do skříně. Můžou být látkové s vystužením nebo drátěné, záleží, co vám více vyhovuje. Prodávají se i organizéry na kolečkách, pro méně přístupná místa skříně. Je nutné, aby přizpůsobily přesně vaší skříni, a to hlavně velikostně, jedině tak bude vše dokonale přehledné. Inspiraci na webu nebo v obchodech s nábytkem jistě nebude problém najít. Nezapomeňte si vše dobře změřit.

Na úklid si udělejte čas

Doporučujeme na celý úklid mít v klidu celý den, zejména pokud přerovnáváte velkou vestavěnou skříň, kde máte dohromady vaše věci, partnerovi a dále i ložní prádlo a ručníky. Úklid vám zabere dost energie, takže nejlépe uděláte, když se na to dobře vyspíte a vyhradíte si jeden z víkendových dnů. Zaručujeme vám ale, že výsledný pocit stojí za to.s

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *