Upcycling. Módní trend nebo cesta k udržitelnosti? V dnešním článku se dočtete, co se za tímto stále populárnějším fenoménem skrývá a zda je opravdu správnou cestou k udržitelné módě.
Co je upcycling?
V oblasti módy se upcyclingem označuje proces přetváření starých, použitých, nebo nevyužitých kusů oblečení a textilních materiálů na nové a jedinečné kusy oblečení. Jedná se tedy o formu udržitelné módy, která je ekologická a šetrná k životnímu prostředí i k planetě.
Upcycling se týká takřka všech oblastí současného módního průmyslu včetně procesu šití, zdobení, barvení a přetváření kusů starého a nepotřebného oblečení na nové produkty. Rovněž zahrnuje i využívání nejrůznějších typů materiálu, jako jsou například staré košile, džíny, kabelky a dokonce i kovové předměty, které mohou být přetvořeny na nové prvky oblečení či šperky a jiné doplňky.
Význam upcyclingu získává v posledních několika letech na důležitosti a popularitě, jelikož představuje způsob výroby, jehož výsledkem jsou zpravidla jedinečné a originální kusy oblečení, které podporují udržitelnou módu a šetrnost k životnímu prostředí.
Upcycling vs. recyklace
Recyklací rozumíme přetváření odpadních materiálů na nové materiály sloužící jako základ pro nové výrobky. Oproti tomu upcycling využívá stávající materiály, které jsou dle potřeb upraveny a přetvořeny na nové produkty. Tím se významně snižuje množství vyprodukovaného odpadu.
Co a jak upcyklovat?
Představte si následující situaci. Máte doma kousky, které často nenosíte nebo které již neoblečete, ale je Vám líto se jich zbavit. Proč nezkusit upcycling a vdechnout tak těmto kouskům nový život?
Zde je 5 příkladů toho, co a jak můžete upcyklovat.
- Nový život pro džíny. Džíny jsou skvělým materiálem, který lze při upcyclingu využít, jelikož jsou vyrobeny z pevných a odolných vláken. S trochou šikovnosti je lze snadno přetvořit na nové kousky oblečení, například sukně, šaty, bundy či dokonce tašky. Na internetu koluje množství podrobných návodů, jak při výrobě daných kousků postupovat.
- Nové kousky z košil. Staré košile jsou dalším materiálem, který nám může výborně posloužit při výrobě nových a originálních kousků. Z košil lze vytvořit sukně, šaty, či dokonce nové košile, které perfektně ozvláštní Váš šatník.
- Refresh kabelky. Kabelka je důležitou součástí každého outfitu. Pokud máte doma starou kabelku, kterou už nenosíte, můžete ji upcyklovat. Zkuste starou kabelku potáhnout novým materiálem, popsat či pokreslit, přidejte nové ozdoby, vyměňte řemínky…představivosti se meze nekladou. Nejen že tak starou kabelku přeměníte v nový a svěží kousek, který opět budete s oblibou nosit, ale zároveň ušetříte i peníze, které byste dala do koupi nové kabelky.
- Nové šperky z nepotřebného stříbra. Staré a nepoužívané stříbrné předměty, jako jsou příbory, lžičky či šperky, mohou být použity k vytvoření nových a originálních šperků. Tento proces upcyklace je však o něco složitější. Proto bychom Vám doporučovali, abyste se do výroby šperků nepouštěla bez potřebných zkušeností.
- Kombinace materiálů. Pokud doma máte staré a nevyužívané textilie, jako jsou například záclony, ubrusy či staré deky a pokud ráda experimentujete s texturami, zkuste je použít k vytvoření nových kousků. Výsledný výtvor bude jistě stát za to.
Kodaňský fashion week a upcycling
Možná jste již v souvislosti s udržitelnou módou slyšela o kodaňském fashion weeku. Kodaňský fashion week se snaží být udržitelným a ekologicky šetrným módním týdnem, který se obvykle pořádá dvakrát ročně – v únoru a srpnu. V rámci přehlídek se představují kolekce pro nadcházející sezóny, které cílí právě na udržitelnost.
Od roku 2009 má kodaňský fashion week tzv. “Sustainability Action Plan” zahrnující různé iniciativy na podporu udržitelné módy a snižování dopadů módního průmyslu na životní prostřední.
Mezi tyto iniciativy patří například podpora návrhářů používajících udržitelné materiály a technologie, podpora módních značek, jež se zaměřují na obnovitelnou energii a snižování emisí skleníkových plynů. K dalším iniciativám rovněž patří také podpora návrhářů a značek snažících se minimalizovat míru vyrobeného odpadu a zvyšovat míru využití recyklovaných materiálů.
V rámci kodaňského fashion weeku jsou taktéž pořádány různé workshopy, přednášky a panelové diskuze na téma udržitelné módy a zvyšování povědomí o důležitosti ekologického a sociálně odpovědného přístupu v módním průmyslu.
Cena udržitelnosti
Od roku 2013 oceňuje kodaňský fashion week značky a designery, kteří v rámci svých kolekcí uplatňují ekologické a udržitelné přístupy k módě. Proto každoročně uděluje Cenu udržitelnosti Copenhagen Fahion Week.
Tato cena se zpravidla uděluje značkám a návrhářům přistupujícím k udržitelné módě s vážností a závazkem, čímž dokazují, že udržitelnost a móda mohou jít ruku v ruce. Cílem ceny je vyzdvihnout a podpořit značky aktivně pracující na snížení dopadu módního průmyslu na životní prostředí a podporující změny ve světě módy směrem k větší udržitelnosti.
V loňském roce (2022) získala cenu udržitelnosti značka Summery copenhagen (dříve CECILIE copenhagen), která je známá pro své udržitelné přístupy a používání organických materiálů. Značka své kolekce navrhuje tak, aby byly udržitelné a trvanlivé. Tím vytváří významný příklad udržitelnosti módního průmyslu. Pokud máte zájem o kousky z kolekcí této značky, navštivte jejich oficiální webové stránky.
Kritické ohlasy
I přesto se však ve společnosti objevují kritiky a názory, že kodaňský fashion week není dostatečně udržitelný. Řada kritiků tvrdí, že mnoho značek a návrhářů se stále soustředí především na trendy a tzv. fast fashion (rychlou spotřební módu).
Nicméně je třeba poznamenat, že udržitelnost v módním průmyslu je proces vyžadující tvrdé úsilí a spolupráci napříč celým odvětím. Jedině tak je možné dosáhnout celosvětového ekologického a sociálního dopadu.
A co Vy? Máte s upcyclingem nějaké zkušenosti? Dejte nám vědět do komentářů.