Udělala se vám na saku skvrna a vy jen myslíte na to, že se jí bez návštěvy čistírny nezbavíte? Nezoufejte. Ne vždy je zapotřebí chemického čištění. Podívejte se na tipy, jak správně vyčistit pánský oblek doma, jak se o oblek starat a předcházet jeho únavě.
Základem je údržba obleku
Kvalitní oblek je nemalou investicí, proto byste se o něj neměli zapomínat dobře starat. Nezáleží na tom, jak často jej nosíte, zda denně nebo jednou ročně. Abyste zachovali jeho dokonalý vzhled a zabránili poškození látky, budete ho muset pravidelně čistit.
Je domácí čištění riziko?
Na každém obleku najdete nápis ,,pouze chemické čištění”. Je tedy možné, jej vůbec vyčistit sami? Je. Časté chemické čištění může váš oblek naopak nepěkně poškodit. Čištěním doma nejen ušetříte namáhanou látku, ale také vaši peněženku.
Jak vyčistit pánský oblek doma?
Proces udržování klasického oblečení je jednoduchý. Zkrátka je vyperete a vyžehlíte. Péče o oblek však vyžaduje více. Existuje několik způsobů, jak správně oblek vyčistit.
1. Pořiďte si kartáč na oblek
Pravidelné kartáčování obleku je nejlepší způsob, jak zajistíte, aby váš oblek zůstal stále jako nový. Odstraníte tak prach, vlasy a další mikročástice. Vždy kartáčujte látku pohybem dolů.
Pokud potřebujete odstranit jemné skvrny a oživit barvu, použijte mokrý hadřík s jemným prostředkem na praní a nechte oblek volně uschnout.
2. Vyperte jej
Pánský oblek můžete sami vyprat. Existuje však několik věcí, na které musíte myslet, než se do mytí pustíte.
2a. Před praním zkontrolujte štítek
Chcete-li svůj oblek vyprat, ale bojíte se, aby se nezničil, nezapomeňte zkontrolovat štítek. Pokud je vyroben z vlny, hedvábí, bavlny nebo lnu, ale je označen štítkem ,,pouze chemické čištění”, pravděpodobně jej můžete vyprat doma.
Než se však pustíte do větších akcí, nejprve vyzkoušejte na malé ploše, co se stane. Naneste vodu a trochu pracího prostředku pouze na malou oblast obleku. Poté přes danou část přejeďte několikrát vatovým tamponem. Pokud se tampon zbarví, budete muset oblek odnést do čistírny. Pokud zůstane bílý, můžete přejít k praní celého obleku.
2b. Perte ručně nebo v pračce
Ponořte svůj oblek do mísy se studenou vodou s jemným pracím prostředkem. Následně jej otřete, dokud nebude zcela čistý. Oblek opláchněte čistou studenou vodou a nechte přirozeně uschnout na vzduchu.
Pokud ho chcete zkusit vyprat v pračce, otočte oblek naruby a vložte ho do síťovaného sáčku. Zvolte nejšetrnější program praní a ujistěte se, že teplota vody nepřekročí 30 stupňů. Po vyprání oblek nechte opět rozložený volně uschnout.
3. Odstraňte skvrny pomocí vody nebo citronové šťávy
Dostat skvrnu ze saka není jednoduchý úkol. V případě, že jí tam máte delší dobu, nejspíše se čistírně nevyhnete.
Pokud je ale skvrna čerstvá, na nic nečekejte a opláchněte jí studenou vodou. Můžete také zkusit použít ocet nebo citronovou šťávu.
4. Zbavte se zápachu díky octu
Ať už nosíte oblek každý den nebo pouze příležitostně, určitě jste zjistili, že po nějaké době začne nepříjemně zapáchat. Pokud je však čistý, rozhodně ho zbytečně neperte ani nenoste do čistírny. Zbytečně byste tak ničili vlákna.
Zápachu se zbavíte jednoduše. Smíchejte stejný díl bílého octa a vody a roztok nalijte do rozprašovače. Směs nastříkejte na oblek a nechte uschnout.
TIP: Podívejte se také, jak vybrat boty k obleku.
Tipy, jak se starat o pánské sako a prodloužit mu život
Skladujte sako správně – Sako skladujte v suchu a chladu, aby se zabránilo deformaci a rozpadu materiálu. Doporučuje se skladovat sako na ramínku, aby si udrželo tvar a chránilo se před vráskami. Ideálně dávejte sako do skříně nebo případně do svého speciálního vaku a na ramínko.
Větrejte sako – Pokud je to možné, větrejte sako venku, aby se zbavilo nečistot a nepříjemných zápachů. Můžete ale větrat sako i doma a nebo ho vhodně dejte po nošení na topení.
Pozor na zmoknutí a vyschnutí.
Příliš oblek nežehlete, nejlépe vůbec.
Když jedete autem nebo jste v jiné situaci, kdy oblek mačkáte, tak si ho raději pověste.