Kašmírové šátky a šály. Jak se o ně správně starat?

Kašmírové šátky a šály nejsou jen mimořádně jemné a příjemné na dotek, nýbrž jsou i stylovým doplňkem. V dnešním článku vám přinášíme několik tipů, jak se o své kašmírové šátky a šály starat.

Co je kašmír?

Kašmír je luxusní přírodní vlákno získávané tradičním způsobem ze srsti kašmírských koz, původem z oblasti asijských Himalájí. Kašmírové vlákno je velice jemné, hřejivé, měkké a lehké, což z něj dělá vysoce ceněný materiál pro výrobu luxusních oděvů a doplňků.

Výroba kašmíru

Výroba kašmíru je náročný a pracný proces, protože každá koza poskytuje pouze malé množství srsti. Srst kašmírových koz se sbírá ručně. Jedná se o tradiční způsob výroby, jenž je v tamní kultuře používán po staletí.

Po sběru se kozí srst pečlivě vyčistí a zároveň se z ní odstraní nepotřebné hrubé vlákno. Získané jemné měkké vlákno se následně dál zpracovává při výrobě různých textilií, jako jsou šátky, šály, svetry, kabáty, čepice a další oděvy či doplňky.

Kašmírové vlákno je považováno za jednu z nejkvalitnějších textilií na světě, proto se kašmír těší velké oblibě jak mezi módními návrháři, tak mezi milovníky luxusní módy. Jemnost a měkkost kašmíru v kombinaci s vysokou kvalitou zpracování z něj dělá nadmíru žádaný a ceněný materiál.

Jak správně pečovat o kašmírové šátky a šály?

Kašmírové šátky a šály mohou při správné péči dělat svým majitelům radost po mnoho let. Dalším plusem je, že díky šetrnému zacházení budou vypadat pořád stejně skvěle, jako když jste si je pořídili.

Zde je několik tipů, jak se o kašmírové šátky a šály správně starat.

Tip: Podívejte se také na naší nabídku šátků a šál.

1. Praní kašmíru

Kašmírové šátky a šály je nutné prát s opatrností, a to buď ručně, nebo v pračce. Při praní v pračce je však důležité zvolit program pro jemné prádlo s nízkou teplotou vody. Pozor! Nikdy neperte kašmír spolu s ostatním oblečením. Kašmírové vlákno může být velmi snadno poškozeno mechanickým třením, čímž ztrácí svou jemnost. Praní s jiným oblečením navíc může způsobit nevzhledné skvrny na vašem oblíbeném kašmírovém kousku.

2. Sušení kašmíru

Po vyprání je nutné kašmírové šátky a šály správně usušit. Na sušení v sušičce však zapomeňte. Mohly by se srazit a ztratit svou jemnost. Raději položte šátky na rovnou plochu a nechte je schnout při pokojové teplotě. Pokud máte k dispozici sušák na prádlo, můžete na něj šátky rozložit a nechat je přirozeně uschnout.

3. Úprava kašmíru

Kašmírové šátky a šály je nutné pravidelně česat jemným kartáčem, aby si zachovaly svou měkkost a jemnost. Nikdy je nesnažte roztahovat. Mohli byste tak totiž poškodit jejich vlákna. Pro odstranění vrásek a obnovení původního tvaru šátku můžete použít parní žehličku.

4. Žehlení kašmíru

Kašmírové oblečení, včetně šátků a šálů, lze žehlit i s pomocí obyčejné žehličky. Důležité je však nastavit žehličku na co nejnižší teplotu. Dále se doporučuje žehlit kašmír přes bavlněnou či lněnou tkaninu, aby jemná vlákna nepřišla do přímého kontaktu s žehličkou. Při žehlení buďte opatrní a nepřejíždějte opakovaně po jednom místě. Opakované žehlení může způsobit poškození křehkých kašmírových vláken.

5. Skladování kašmíru

Tipů pro správné skladování kašmírových šátků a šálů existuje vícero. My je doporučujeme zabalit do papírového sáčku či do krabice a uložit je na suchém a tmavém místě. Nikdy je neuschovávejte v plastových sáčcích, kašmír by se mohl zapařit a zplesnivět. Ideálně skladujte kašmírové kousky odděleně od ostatních kusů oblečení, abyste zamezili mechanickému tření, které by mohlo jemná vlákna poškodit. Více tipů pro skladování oblečení najdete v našem článku.

Tip: Při praní kašmíru vždy použijte speciální mýdlo, které je k tomu určené.

Kašmírové šály značky Burberry s charakteristickými tartanovými vzory.
Kašmírové šály značky Burberry s charakteristickými tartanovými vzory. Zdroj: Pinterest.

Zajímavosti o kašmíru

Kašmír je bezpochyby fascinující materiál s bohatou historií. Na závěr přinášíme několik zajímavostí o kašmíru, o kterých jste možná nevěděli.

  1. Kašmír byl v minulosti považován za luxusní materiál, který si mohli dovolit jen ti nejbohatší lidé. Dnes je však dostupnější; především díky moderním výrobním postupům a inovativnímu přístupu módních značek.
  2. Kašmírské kozy jsou díky husté srsti, která je chrání před mrazem, schopné přežít i v extrémních podmínkách.
  3. Kašmírové vlákno je jemnější a měkčí než vlna. Jedno vlákno má v průměru 14–⁠16 mikrometrů, zatímco lidský vlas má průměr asi 60 mikrometrů. Čím tenčí vlákno, tím jemnější kašmír.
  4. Kašmírové oblečení je velmi lehké a měkké, zároveň má ale skvělé termoizolační a termoregulační účinky. Dobře absorbuje vlhkost a odvádí pot z těla.
Stádo bílých himalájských Kašmírských koz.
himalájské Kašmírské kozy. Zdroj: Pinterest.

Máte doma nějaký kašmírový kousek? Jak se o něj staráte? Dejte nám vědět do komentářů.

Mezi oblíbené typy šál a šátků rozhodně patří kruhové šátky a opravdu velké šály.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *