Tipy a inspirace, jak nosit baret

Baret. Módní doplněk známý pro svou sofistikovanost a šarm těšící se oblibě již po několik století. V dnešním článku Vám přinášíme skvělé tipy a inspiraci, jak nosit baret s elegancí a sebejistotou.

Historie baretu

Baret jakožto módní doplněk má bohatou historii sahající až do období středověku. Původně se totiž vyvinul z určitého typu středověkého klobouku (tzv. Landksnechtského klobouku), který se postupem času stal charakteristickým symbolem různých společenských, politických či profesních skupin.

Ve středověké Evropě se baret těšil oblibě především mezi intelektuály, studenty, umělci a příslušníky akademických obcí. V té době měl baret jednoduchý design, byl kruhový nebo plochý, vyrobený z plátna či vlny a často měl také stuhu nebo pás pro upevnění pod bradou.

Modro-zelený Landknechtský klobouk s vázáním pod bradou.
tzv. Landksnechtský klobouk, předchůdce moderního baretu

S rostoucí popularitou se baret stával součástí i mnoha profesních uniforem či oděvů. Například francouzští vojáci nosili baret jako součást své uniformy, což přispělo k popularizaci tohoto pokrývky hlavy po celém světě. V dalších obdobích se baret stal módním doplňkem, jejž nosili jak muži, tak ženy, a to jak ve městech, tak na venkově. Tradičně se na výrobu používaly materiály, jako jsou vlna, filc či kůže. Zejména majetné vrstvy nosily luxusní barety zdobené peřím, drahými kameny a dalšími materiály.

Rubínový renesanční baret zdobený perlami a peřím.

Ve 20. století získal baret zvláštní význam v rámci politických a revolučních hnutí. Důležitou roli sehrál především pak jako součást uniformy revolučních vojáků během Kubánské revoluce, což z něj udělalo symbol nejen revoluce, ale i odporu proti zavedenému řádu.

Věděla jste, že: baret pochází z francouzského regionu Béarn? Odtud se postupně rozšířil do celého světa.

Různé typy baretu

Existuje několik různých typů baretů. které se liší svým provedením, materiálem a charakteristickými znaky. Mezi základní typy baretů patří:

  1. Klasický černý baret: Jedná se o nejznámější typ baretu vůbec. Má kruhovitý či mnohoúhelníkový tvar a pevný okraj. Je obvykle vyrobený z měkkého materiálu, jako je plátno, vlna nebo filc. Tento elegantní, ačkoliv střídmý, typ baretu je často spojován s umělci, intelektuály a uměleckým prostředím. Vzít si ho můžete na formálnější příležitosti, jako jsou večerní akce, koncerty či kulturní události.
  2. Vlněný baret: Vlněné barety jsou teplé a pohodlné, tudíž se skvěle hodí do chladného počasí. Vyrábějí se v mnoha barevných provedeních, snadno se tedy kombinují s kousky, které již máte v šatníku. Vynosit ho můžete jak například při procházce městem, návštěvě kavárny či při setkání s přáteli.
  3. Kožený baret: Jak již název napovídá, jedná se o baret vyrobený z kůže či umělé kůže. Oproti ostatním typům baretů je kožený baret o něco robustnější, zároveň ale má odolnější povahu. Přidáním koženého baretu do Vašeho outfitu vytvoříte nádech rustikálnosti a stylu. Je vhodný pro volnočasové aktivity, jako jsou festivaly, venkovní koncerty nebo výlety do přírody.

Tipy, jak nosit baret

Baret jako svébytný módní doplněk

Při výběru baretu je důležité zaměřit se nejen na správnou velikost, barvu, ale i na to, s jakými kousky budete baret kombinovat. Barety v neutrálních barvách jako černá, šedá nebo hnědá jsou vždy bezpečnou volbou. Pokud naopak ráda experimentujete, můžete sáhnout po baretu v živých barvách či s výraznými vzory.

Nezapomeňte však baret sladit s dalšími doplňky, jako jsou šperky, šátky či boty, abyste dosáhla stylového a harmonického celkového vzhledu. V závislosti na typu účesu můžete baret nosit například na straně hlavy či mírně nakloněný dopředu.

Žena mající na sobě černý overal, červený baret a kabelu a nude sluneční brýle.
Žena mající na sobě černou oversized koženou bundu, bílou košili, černou minisukni, černou kravatu a svítivě růžový baret.

Baret jako součást formálního stylu

Barety se skvěle hodí i jako doplněk pro formální příležitosti, například večerní akce či svatby. Pro vytvoření elegantního looku zvolte klasický černý baret a zkombinujte ho s formálním oblečením, jako je kvalitní oblek či koktejlové šaty. Baret přidá celkovému vzhledu na sofistikovanosti a šarmantnosti. Outfit doplňte šperky a jemným make-upem.

Žena v modro-bílém sukňovém kostýmu s ladícím baretem s výraznou sponou.
Žena v tmavě modrém obleku s hnědou kabelou, barevným šátkem a tmavě modrým baretem, který je zdobený masivní sponou.

Baret jako součást ležérního stylu

Baret je také skvělým doplňkem pro každodenní nošení. Zkuste ho zkombinovat s džínovou bundou, tričkem a oblíbenými džínami pro pohodlný a stylový vzhled. Barety se skvěle hodí i k volným sukním či oversized svetrům. Nebojte se experimentovat s různými tvary a materiály, abyste vytvořila unikátní a osobitý look.

Žena v oversized bílé košili, bílých slunečních brýlích, béžovém baretu a tmavě modrých kalhotách. Přes rameno má mini kabelu.
Žena v černém kompletu, růžovo-černém oversized saku, černém baretu a se stříbrnou mini kabelou přes rameno.

Inspirace ze světa módy

Barety se těší popularitě také mezí nejrůznějšími hollywoodskými celebritami. Velmi si je oblíbily například i takové ikony jako Audrey Hepburn či Brigitte Bardot, které je často považovaly za takřka nepostradatelnou součást svých outfitů.

Černobílá fotografie Brigitte Bardot v pruhovaném topu a baretu s leopardím vzorem.
Černobílá fotografie Audrey Hepburn sedící v trávě. Na sobě má sukňový kostým a bílý baret.

Barety jsou nadčasovým módním doplňkem, který může zvýraznit Váš outfit a přidat mu na osobitosti. Proto by rozhodně neměly chybět v šatníku žádné ženy. Nebojte se experimentovat a noste svůj baret s hrdostí a sebevědomím!

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *