Správný postup, jak odstranit žvýkačku z oblečení?

Žvýkačka pevně přilepená na váš oblíbený kousek oblečení je velice nepříjemným překvapením. Existuje však spousta možností, které vám pomohou, se jí účinně zbavit. Přečtěte si návod, jak odstranit žvýkačku z oblečení.

Než začněte odstraňovat

Existuje spousta účinných strategií, jak odstranit žvýkačku z oblečení. Všechny však začínají stejně. Nezapomeňte se vždy podívat na štítek konkrétního oblečení. Obzvlášť velký pozor dejte na kvalitní dámská trička a krajkové šaty, abyste je čištěním nezničili.

Jakmile zjistíte, že se vám na vašem oblíbeném kousku objevila žvýkačka, co nejdříve odstraňte její přebytek. Jakýkoliv roztok, který se chystáte na zkusit nejprve otestuje na méně viditelné oblasti. Nepoužívejte žádné techniky odstraňování, které zahrnují látky podobné laku na vlasy nebo zubní pastě, které by mohly způsobit, že tkanina vybledne nebo se trvale poškodí.

Pokud si nejste zcela jisti, že jste skvrnu od žvýkačky účinně odstranili, oděv nikdy nevkládejte do sušičky!

Praní oblečení se skvrnou od žvýkačky

Pokud přemýšlíte, že oblečení potřísněné žvýkačkou klasicky vyperete v pračce, nedělejte to. Nejen, že místo stejně i po vyprání zůstane tvrdé a ulepené, ale navíc vám může žvýkačka trvale poškodit pračku. Je tu také velká pravděpodobnost, že se rozšíří dál po oblečení. Může se vám díky ní ucpat i odtok nebo zanechat ve vnitřku vaší pračky lepkavé zbytky, které poškodí ostatní prádlo.

V případě, že vám v bubnu pračky zůstaly zbytky žvýkačky, odstraňte je za pomocí žínky a horké vody. Jednoduše skvrnu třete, dokud není zcela odstraněna. Před dalším praním nezapomeňte pro jistotu zapnout pračku na prázdno, aby se případné zbytky odstranily předtím, než do bubnu pračky vložíte prádlo.

Jak odstranit žvýkačku z oblečení?

Žvýkačka je lepidlo, které se dostane přímo do vláken látky a nechce se uvolnit. Přečtěte si, jak ji dostat z vašeho oblíbeného kousku, aniž byste ho poškodili.

1. Použijte další žvýkačku

Tento tip se může zdát nelogický, ale ve skutečnosti můžete k odstranění žvýkačky použít jinou.

Vezměte si novou žvýkačku nebo kousek lepicí pásky a aplikujte jí přímo na lepivou skvrnu. Následně ji jemně odlepte.

2. Místo zchlaďte ledem

Položte na skvrnu od žvýkačky kostku ledu asi na 20 minut. Ta způsobí, že místo zmrzne a ztvrdne a vy jej tak budete moci seškrábnout tupým nožem nebo škrabkou.

3. Použijte páru

Dejte vařit hrnec s vodou. Jakmile voda vře, podržte potřísněnou část oděvu nad párou, která z hrnce stoupá. Popřípadě můžete použít síto, na které oblečení položíte.

Pára skvrnu změkčí, takže ji následně snadno odstraníte škrabkou nebo zubním kartáčkem.

4. Oblečení zmrazte

Zmrazení vám pomůže nejen k odstranění zbytků žvýkačky, ale také dokáže zamezit zápachu potu z oblečení.

Oděv, na kterém máte skvrnu od žvýkačky vložte minimálně na hodinu do mrazáku. Jakmile místo ztvrdne, seškrábněte jej opět tupým nožem nebo škrabkou.

5. Přitiskněte na oděv žehličku

Jestliže chcete vyzkoušet jinou metodu nebo se vám z nějakého důvodu ze zmrzlého oblečení žvýkačku dostat nepodařilo, můžete vyzkoušet opačnou metodu.

Na zadní stranu oděvu pevně přitlačte středně teplou žehličku. Rozhodně s ní nehýbejte – je tu riziko, že byste skvrnu od žvýkačky zvětšili.

6. Nalijte na skvrnu ocet

Bílý ocet můžete využít nejen na skvrnu od žvýkačky, ale také k odstranění rzi či oleje z oblečení.

Ocet nalijte do do nádoby a ohřejte jej v mikrovlnné troubě. Ocet žvýkačku změkčí a pomůže jí uvolnit z látky.

Můžete také vyzkoušet kombinaci octa s jedlou sodou. Jednoduše skvrnu přelijte octem, posypte jedlou sodou a výslednou šumivou pěnu nechte na oblečení působit.

7. Arašídové máslo

Arašídové máslo je užitečný produkt, pokud se jedná o odstranění žvýkačky z vašeho oblečení.

Celou skvrnu potřete arašídovým máslem a ujistěte se, že je povlak silný. Po minutě arašídové máslo pečlivě odstraňte a skvrnu seškrábněte tupým nožem nebo škrabkou. Následně tkaninu klasicky vyperte v pračce.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *