30.–40. léta a jejich stopa v oblékání a módě

30.- 40. léta byla pro svět obdobím zásadních změn jak ve společnosti, tak v kultuře. Jak ovlivnila tato doba módu a jakou stopu zanechala ve stylu oblékání?

30. léta, co se dělo ve světě?

V říjnu 1929 nastal propad akcií na americké burze, který vyvolal tzv. Velkou hospodářskou krizi, která ovlivnila světové hospodářství právě ve 30. letech. Zhroucení ekonomik vyvolalo v lidech po celém světě nenávist vůči demokracii, čehož využili fašisté a komunisté přislíbením nastolení pevného systému, kterým dostanou státy z krize. Největší ekonomická krize 20. století byla překonána až v polovině 30. let. Právě tato krize byla jednou z hlavních příčin druhé světové války.

Módní trendy 30. let

30.- 40. léta byla průlomovým obdobím v odvětví módy. Pokud se ovšem zaměříme pouze na oblékání žen ve 30. letech 20. století, určitě je nezbytné zmínit emancipaci, protože se stále více žen zapojovalo do pracovního procesu. Jelikož se rozvíjela průmyslová výroba, snížily se náklady na výrobu oblečení a díky tomu se zvýšila dostupnost módních nadčasových kousků pro širší vrstvy společnosti.

Móda se v této době stala pro ženy více odlišnou od pánského oblékání. Muži byli oděni v klasických oblekách, zatímco pro ženy se staly ikonickými právě delší sukně a košile s límečky. Ženská móda zvýrazňovala úzký pas a naopak horní část oděvu v podobě košilí či halenek byla ozdobena nabíranými rukávy a ramenními vycpávkami. Dámy se oblékaly do módních kousků zdobenými volány, krajkami a celkový look pozdvihly doplňky, jako jsou perlové korále. Velký evoluční boom byly podprsenky, které tehdy ženy začaly nosit a zvýraznily tak své poprsí.

Elegance se stala hlavním heslem 30. let. Pokud se zaměříte na tehdejší make-up, můžete si povšimnout úzkého obočí a výrazných červených rtů ve tvaru mašličky.

Inspirace tehdejší doby

Velkou inspirací byla ve 30. letech Jean Harlow, která doplnila své módní kousky o barety a rukavičky. Greta Garbo zase inspirovala ženy svými klobouky, které nosila trošku nakloněné a přišla tak s novým trendem.

Coco Chanel proslavila dlouhé perlové náhrdelníky, kterými ženy zvýraznily svá tvídová saka. Díky těmto ikonám byla ženami přijata elegance i prostřednictvím kvalitních materiálů a módních doplňků, kdy se klobouky, rukavice po lokty, výrazné náušnice, mohutné náramky a boty staly nedílnou součástí tehdejší módy.

Jak se inspirovat módou 30. let?

Dnes se móda 30. let opět vrací. Pro zákazníky jsou lehce dostupné právě MIDI sukně dlouhé do půli lýtek. Takový střih sukně opticky zúží Vaše lýtka a dodá Vašemu vzhledu eleganci. K sukni si oblečte halenku s nařasenými rukávy. Elegantní vzhled můžete doplnit dnešními módními trendy tipu baguette bag, sandálků na platformě nebo oxfordkami a vkusnými slunečními brýlemi. Dopřejte tak svému stylu oblékání retro-moderní mash-up. Ptáte se, kam můžete jít takto oděni? Naprosto kamkoliv! Ať už na nákupy, do práce či do školy, tento styl je elegantní a hodí se i do divadla.

40. léta, co se dělo ve světě?

40. léta 20. Století jsou obdobím, kdy se odehrála druhá světová válka, po níž se většina zemí uchýlila k poválečné obnově.

Módní trendy 40. let

Ve 40. letech ženy přijaly tehdejší pánské trendy ve stylu kalhot se širokými nohavicemi. Ke kalhotům si oblékly skromné halenky s dlouhými rukávy. Dalším módním kouskem se pro ženy stala oblíbená saka s vycpanými rameny a tvarovaným pasem.

Šaty stále byly na bázi denního nošení. Christian Dior proslavil siluetu šatů ve tvaru přesýpacích hodin, kdy plisovaná či rozšířená sukně klesala do poloviny lýtek. Pásky zdůrazňovala díky své kontrastní barvě útlém pasy a plné sukně. Takové pásky se ovšem přidávaly ne pouze k šatům, ale i k sukním, kalhotám či oblekům. Střih šatů je ztělesněním stylové, ale ostýchavé, elegantní a přesto ležérní nezávislé ženy 40. let. Takové šaty přicházejí s pojmenováním “Tea dresses”, kdy byly nošeny na takzvané čajové dýcháním. Ovšem díky možnosti výběru ze široké škály délek lemů, rukávů, potisků a látek se “Tea dresses” staly všestrannou volbou pro každou událost. Tento styl je dnes stejně nadčasový, jako byl tehdy aktuální.

Tea dresses
Tea Dresses

Doplňky

Ve 40. letech si stále své místo ve stylu držely doplňky typu perlových náhrdelníků, dámských rukaviček a klobouků zdobené stuhami či květy v kontrastních barvách. Typickou obuví byly lodičky v hnědé nebo černé barvě.

Uhlazená elegance hrála ve 40. letech velkou roli. Krátké lesklé vlasy upravené do kadeří, ozdobené květinami, byly nedílnou krásou zmíněné doby.

40's look
40’s look

Jak se inspirovat módou 40. let?

Dnes v obchodech narazíte na obrovské množství kalhot se širokými nohavicemi. Takové kalhoty Vám opticky prodlouží nohy a zeštíhlí postavu. Ke kalhotům si můžete vzít ať už obyčejné tričko nebo tílko, tak nic nezkazíte ani košilí, kterou si můžete zastávat do kalhot či ji pouze nechat volně splývat přes kalhoty. Ke kalhotům se hodí jak tenisky, tak boty na podpatku. Přečtěte si článek specializovaný na dámské široké kalhoty.

Přečtěte si životní příběh Vivienne Westwood.

Jeden komentář k “30.–40. léta a jejich stopa v oblékání a módě

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *