Magický příběh Vivienne Westwood

Vivienne Westwood je ikonická britská módní návrhářka a aktivistka, která je známá pro svou nekonvenční, experimentální a často provokativní módní tvorbu. Narodila se jako Vivienne Isabel Swire 8. dubna 1941 v Glossopu v Anglii a vyrůstala v Harrow v Londýně. Zde se také setkala se svým budoucím manželem a spolupracovníkem, malířem a hudebníkem Malcolmem McLarenem. Spolu vychovávali svého syna Josepha Corrého, který později založil značku Agent Provocateur. McLaren zemřel v roce 2010 na rakovinu. Jaký je životní magický příběh Vivienne Westwood?

Jak to všechno začalo?

Po absolvování střední školy navštěvovala Vivienne krátkou dobu Harrow School of Art, ale rychle ji opustila a začala pracovat jako učitelka mateřské školy. V roce 1965 se vdala za Malcolma McLarena a společně se přestěhovali do Londýna, kde začali pracovat na novém projektu, na otevření módního butiku. První butik s názvem Let It Rock byl otevřen v roce 1971 v čtvrti Chelsea a nabízel punkové oblečení, doplňky a hudební nahrávky.

V roce 1974 se butik přejmenoval na SEX a začal nabízet BDSM oblečení, což vyvolalo kontroverze a zájem médií. Vivienne a Malcolm se stali stěžejními postavami londýnského punkového hnutí a získali mnoho následovníků a fanoušků. V roce 1976 se Vivienne poprvé představila na přehlídce v Paříži a o dva roky později založila vlastní značku Vivienne Westwood.

V průběhu let se Vivienne stala jednou z nejvlivnějších návrhářek světa a získala mnoho ocenění za svou práci. Její módní tvorba se vyznačuje silným politickým poselstvím a odhaluje problémy jako například klimatické změny, korupci a neprávem zatčeného Juliana Assange.

Vivienne Westwood se také angažuje v řadě charitativních organizací a podporuje různé společenské a politické kampaně. V roce 2008 se dokonce stala velvyslankyní Cool Earth, což je organizace bojující proti ničení pralesů.

Další významnou událostí v kariéře Vivienne Westwood byla její spolupráce s hudebníkem a popovou ikonou Madonnou v roce 1990. Vivienne navrhla kostýmy pro její turné Blond Ambition Tour, včetně slavných podprsenek a korzetů. Tento styl se stal jedním z nejikoničtějších módních trendů 90. let. Korzety se nyní opět vrací a tvoří nedílnou součást šatníku v jarních či letních dnech.

Fashion shows

Anglomania Collection, Paris

Kolekce Anglomania z roku 1993 oslavovala britskou kulturu, historii a tradice. Do své kolekce samozřejmě Vivienne přidala špetku punku.

V kolekci Vivienne použila smělé množství tartanu, které bylo v Británii dlouho spojováno se skotskou kulturou, ale také se stalo symbolem povstání a nekonformity v punkové éře. Westwood použila tartan různými způsoby, od saka a kiltů po méně konvenční kusy, jako jsou korzety a večerní šaty. Tartan skombinovala s dalšími látkami, jako je samet a krajka.

Dalším klíčovým prvkem kolekce Anglomania byly známé korzety, které se staly specialitou Vivienne Westwood. Korzety byly nošeny jako vnější oděv, nikoliv spodní prádlo. Návrhářka je často skombinovala s oversized bundami a kabáty.

Kolekce Anglomania pomohla upevnit pozici Vivienne Westwood jako jedné z nejvlivnějších módních návrhářek světa. Kromě toho měla také trvalý dopad na britskou módu. Svůj příběh Vivienne Westwood sdílí s publikem prostřednictvím oslnivých modelek oblečených v dechberoucích oděvech. Inspirovala další návrháře, aby slavili své kulturní dědictví a začlenili tradiční prvky do svých návrhů.

Vive la Cocotte collection, Louver Paris

Kolekce Vive la Cocotte, představená 18. března 1995, byla velmi očekávanou módní přehlídkou, která ukázala designérčin inovativní a odvážný přístup k módnímu průmyslu. Pro tuto kolekci se Vivienne inspirovala glamurem a dekadencí francouzského rokoka a představovala smělou kombinaci látek, textur a barev, které společně vytvářely nezapomenutelnou fashion show.

Životní a zcela magický příběh Vivienne Westwood přinesl britské kultuře a politickému aktivistmu nový význam. Její módní tvorba a společenské angažmá ukazují, že móda může být více než pouhým oděvem a může mít skutečný vliv na svět. Vivienne opustila náš svět 29.12. 2022 ve věku 81 let. Zemřela v poklidu obklopena svými nejbližšími.

Blíží se nám konec zimních kabátů, které nahradí jarní a letní kousky z vašeho šatníku. Inspirujte se tipy na jarní outfity. Hledáte spíše outfity na léto? Máme pro vás taktéž inspiraci na letní outfity.
Součástí jarních či letních outfitů jsou i bílé tenisky, které se bohužel jednoduše zašpiní. Nezoufejte, máme pro vás několik tipů, jak vyčistit bílé boty.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *