Barva roku Viva Magenta. Jak ji nosit a kombinovat?

Letošní barva roku, Viva Magenta, oslnila nejen módní svět svou výrazností a energií. V dnešním článku se podíváme na to, jak tuto barvu nosit a s čím ji kombinovat, abyste snadno a rychle vytvořila svěží outfit, který zaujme.

2023: Viva Magenta!

Vyhlašování bravy roku je obvykle iniciativou různých institucí, organizací či firem zabývajících se designem a módou. Jednou z nich je i společnost Pantone, která každý rok tuto inciativu naplňuje. Společnost je známá především pro svůj patentovaný systém barev využívaný v řadě odvětví, např. v tisku, reklamě, módě.

Vyhlašování barvy roku je založeno na analýze trendů v oblasti designu, módy, interiérů apod. Dvakrát do roka pořádá tato korporace tajnou schůzi představitelů různých barevných standardů. Po dvoudenních prezentacích a diskuzích je vybrána barva, která bude reprezentovat daný rok. Pro rok 2O23 byla vybrána právě Viva Magenta.

Charakteristika a význam

Viva Magenta je intenzivní, sytý odstín růžové evokující exotiku, energii, elán a živost. Dle vyjádření, které Pantone uvádí na svých webových stránkách, je Viva Magenta odstín mající kořeny v přírodě. Bujnost této barvy údajně podněcuje radostnou oslavu [života] a píše nový příběh.

Ve vyjádření dále stojí, že Viva Magenta pochází z rodiny červených pigmentů a je inspirována karmínem, jedním z nejvzácnějších a nejzářivějších přírodních barviv, jaké svět poznal. V neposlední řadě Pantone zdůrazňuje, že Viva Magenta vítá každého a všechny, kdo mají stejnou vervou do života a rebelského ducha. “Je to barva odvážná, plná vtipu a zahrnující všechny a všechno.” (Pantone).

Věděla jste, že: karmín je barvivo získávající se z vysušených těl brouka Červce nopálového?

Jak nosit a kombinovat Viva Magentu?

Způsobů, jak nosit či kombinovat Viva Magentu, je celá řada. Jelikož je však Viva Magneta sama o sobě výraznou a dominantní barvou, je třeba si promyslet, jak velkou roli bude ve Vašem outfitu hrát. Velmi dobře se hodí jak pro hlavní část outfitu, tak i pro doplňky, jež Vám mohou posloužit jako komplement k barvě jiné.

Zde je několik tipů, jak kombinovat Viva Magentu:

  1. Kombinujte s neutrálními barvami: Neutrální barvy, jako je černá, bílá, šedá, béžová nebo tmavě modrá se skvěle hodí k vyvážení intenzivní magenty. Zkuste zkombinovat např. magentový vrchní díl s černými kalhotami nebo bílou sukní.
  2. Vytvořte kontrast prostřednictvím komplementárních barev: Použitím komplementární barvy lze snadno vytvořit odvážný stylový look. Komplementární barvou k magentě je zelená, a to v jakémkoliv odstínu, zkuste zkombinovat např. zelený svršek s kalhotami či sukní v barvě magenty.
  3. Monochromatický vzhled: I když by se mohlo zdát, že kombinovat výraznou magentu s jejími jednotlivými odstíny, je přehnané, opak je pravdou a výsledný look bude vypadat skvěle. Pozor dejte jen na to, abyste použila různé odstíny, jinak by outfit poněkud splýval. Kombinujte světlejší a tmavší odstíny magenty pro vrchní i spodní část outfitu.
  4. Doplňky v kontrastních barvách: Pokud vám přijde příliš troufalé sestavit outfit s magentou jakožto hlavní barvou, zvolte doplňky v kontrastních barvách, které nejen outfit vhodně dotvoří outfit, ale zároveň upozadí výraznost magenty. Přidejte do outfitu např. černou kabelku, bílé boty či stříbrné šperky.
  5. Experimentujte s texturami: Kombinování magenty s různými texturami může vytvořit zajímavý vizuální efekt. Zvolit můžete např. magentový sametový top s hnědou či černou koženou sukní.
Žena mající na sobě Viva Magenta manšestrové kalhoty, černý top, kabelku a černé sluneční brýle.
Monochormatický Viva Magenta komplet tvořený sakem, kalhotami, topem a abelkou Christian Dior.
Look tvořený z komplementárních barev. Zelený rolák a plátěné kalhoty jsou doplněné kabátem v odstínu Viva Magenta.

Tip: Chcete-li se o barevném kontrastu dozvědět více, věnovali jsme mu celý článek.

Univerzálnost Viva Magenty

Velkou výhodou této barvy je její univerzálnost. Skvěle se hodí jak pro denní, tak i pro večerní nošení. Tudíž by ve Vašem šatníku Viva Magenta rozhodně neměla chybět. Pro denní nošení (např. do kanceláře) doporučujeme kombinovat magentu spíše s neutrálními barvami (bílá, černá, béžová). Naopak u večerního looku se nebojte popustit uzdu Vaší fantazie! Zaručeně oslníte Vaše okolí. P.S. Odvážnému štěstí přeje :-).

Viva Magenta look vhodný do kanceláře. Look je tvořen sakem a kalhotami a je doplněn černým páskem a psaníčkem.
Žena mající na sobě oversized béžový rolák, magenta sukni po kotníky a v ruce křiklavě zelené psaníčko Prada.

Viva Magenta je zcela bezpochyby výraznou a energickou barvou, která může přinést do vašeho outfitu (a šatníku) zcela nový rozměr. Ať už se rozhodnete nosit tuto barvu pro denní či večerní příležitosti, nezapomeňte být kreativní a odvážná. Rovněž se nebojte experimentovat s různými styly a kombinacemi různých barev. Viva Magenta je pro nadcházející letní období jako dělaná, byla by škoda ji nevynosit!

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *