Barevný kontrast: Jak s ním pracovat?

Barvy jsou nedílnou součástí světa módy. Co však způsobuje to, že některé barvy k sobě přirozeně ladí, ale jiné naopak vůbec? Barevný kontrast. Co to je a jak s ním pracovat se dozvíte v dnešním článku.

Barevný kontrast a móda

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, barvy, resp. barevný kontrast je jedním z nejzákladnějších konceptů módy. Barvy tu byly, jsou a budou. Proto je důležité mít alespoň základní povědomí o tom, jaké barvy spolu kombinovat, aby byl Váš outfit svěží, příjemný a lichotivý.

V nejjednodušším slova smyslu představuje barevný kontrast rozdíl mezi dvěma barvami. V rámci módního průmyslu lze však vymezit několik druhů barevného kontrastu. Některé z nich jsou:

Kontrast komplementárních barev: Tento typ kontrastu vzniká spojením tzv. komplementárních barev. Jedná se o ty barvy, které jsou v rámci barevného spektra na opačných koncích. Jednoduše řečeno, komplementární barvy jsou ty, které k sobě přirozeně ladí, např. žlutá a fialová, modrá a oranžová, červená a zelená. Práce s komplementárními barvami je v kontextu módy tradičně označována jako tzv. teorie color blockingu.

Outfit založený na kontrastu žluté a fialové.
Žena na ulici mající na sobě kontrastní komplementární barvy, tj. oranžovou a modrou.

Kontrast vedlejších barev: Jak název napovídá, v tomto typu kontrastu se pracuje s barvami, které jsou na barevné škále vedle sebe, např. modrá a zelená, žlutá a oranžová nebo červená a fialová.

Žena v modrém outfitu s kontrastním zeleným kabátem a barevnou taškou.
Barevný kontrast vytvořený pomocí fialového svetru, červených kalhot a červené ledvinky.

Kontrast teplých a studených barev: Zajímavého vizuální efektu lze dosáhnout i kombinací tzv. teplých a studených barev. Teplé barvy jsou živé a energické, studené naopak působí uklidňujícím dojmem. Nebojte se experimentovat!

Žena v oranžovém svetru, tmavě zelených kalhotách s mintovým psaníčkem v ruce.
Žena v křiklavě růžovém kompletu se žlutou kabelku, podprsenkou, slunečními brýlemi a botami.

Kontrast světlých a tmavých barev: To už je taková klasika. Kombinace tmavých a světlých odstínů se rozhodně nebojte, naopak může Váš outfit pozvednout na zcela novou úroveň. Zkuste např. kombinaci bílé a černé, béžové a hnědé či světle modré a tmavě modré.

Žena v hnědo-béžovém outfitu se světle béžovým svetrem uvázaným kolem ramen. V jedné ruce drží bílou kabelku.
Žena pózující na ulici v celomodrém outfitu různých odstínů. Vzniká zajímavý barevný kontrast.

V jednoduchosti je krása

V tom nám jistě dáte zapravdu. Proto je při práci s barevným kontrastem lepší držet se jednoduchých kombinací. Příliš mnoho barev v jednom outfitu může působit disharmonicky či chaoticky. Doporučujeme při sestavování outfitu začít s jednou základní barvou, k níž budete přidávat další kontrastní barvu či prvek.

Mezi osvědčené kombinace barev vytvářejících silný vizuální efekt patří např. kombinace červené a modré nebo již zmíněná kombinace žluté a fialové. Tyto kombinace představují vyváženou směsici barev a zároveň dodávají outfitu originalitu a živost. Není tedy divu, že se s těmito kombinacemi můžeme často setkat i na módních molech.

Doplňky

Módní doplňky jsou skvělým způsobem, jak outfitu dodat potřebný kontrast. Pokud máte např. jednoduchý outfit sestavený z neutrálních barev, přidáním barevné kabelky nebo bot v kontrastním odstínu pozvednete outfit na zcela novou úroveň.

Muž a žena mající na sobě oblečení ve stejných barvách, tj. světle růžové a béžové.
Muž a žena v komplementárním outfitu založeném na barevném kontrastu černé a bílé.

Tipy pro práci s barevným kontrastem

Pokud si nevíte rady, jak pracovat s barevným kontrastem, nezoufejte. Vynahraďte si dostatek času na zkoušení různých kombinací v rámci Vašeho šatníku, abyste zjistila, které kombinace Vám nejlépe sedí a dodávají Vašemu stylu osobnost.

Barevný kontrast je skvělým způsobem, jak vyjádřit nejen sama sebe, ale i svou kreativitu. Proto se nebojte experimentu. Zkuste najít takové kombinace, které Vás definují. Nemusíte se držet zaběhlých módních trendů. Barevný kontrast je hlavně o Vás, Vaší sebedůvěře a kreativitě!

Jeden komentář k “Barevný kontrast: Jak s ním pracovat?

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *