Pravidla, jak nosit pánské sako

Pánské sako dodá vaší postavě tu pravou eleganci. Pokud jej nosíte správně, zvýrazní vám ramena a upraví linii pasu. Jak nosit sako a jak ho vybrat?

Jak vybrat pánské sako?

Abyste věděli, jak nosit sako, je třeba vybrat takové, které vám nejlépe padne. Vybrat správně padnoucí sako, znamená podívat se na všechny jeho detaily. To vám pomůže při výběru správné velikosti. Styl už je čistě na vás.

Sako s košilí a kravatou

1. Ramena

To je nejsložitější část při hledání správně padnoucího saka a zároveň taková, která se při nevhodné koupi již nedá nikterak upravit. Ramena jsou totiž určující prvek.

Měli byste zvolit sako, které odpovídá vašemu typu postavy: Pokud jste mohutní a máte široká ramena, zvolte sako bez vycpávek. Jestliže pak máte spíše hubenou postavu, můžete se rozhodnout i pro ramena polstrovaná.

2. Rukávy

Spodní část rukávu má sahat těsně nad zápěstí, konkrétněji – přesně k mírně vyčnívající zápěstní kosti. Pozor, ať nejsou vaše rukávy příliš krátké. Sako by působilo jako příliš malé a upnuté.

3. Délka

Říká se, že když natáhnete ruce podél těla, sako se má zastavit u špičky prstů. V dnešní době je již více možností, jakou délku saka zvolit, je však třeba respektovat určitá pravidla: Sako musí pokrývat alespoň 2/3 části zad.

4. Látka

Z jaké tkaniny si oblek pořídit? Nejformálnější je česaná vlna. Neformálními látkami jsou len, tvíd, bavlna, flanel a různé směsi látek. Nevýhodou těchto tkanin je, že se nehodí pro formálnější záležitosti, jako jsou například společenské akce.

Zde platí pravidlo, že pokud sáhnete po velmi jemné látce, nemusí pak sako fungovat samostatně, ale mělo by se nosit pouze s odpovídajícími kalhotami. Naopak sako z pevné látky je skvělé i na běžné nošení.

Rozepnuté pánské sako

5. Vzory

Ptáte se, jestli koupit raději sako se vzorem nebo beze vzoru? Obecně platí, že vzory jsou povolené. Má to však svá ,,ale”. Nekombinujte více, jak dva rozdílné vzory. To znamená, že pokud sáhnete po puntíkovaném saku, můžete ho doplnit kravatou s jemnými kostkami. Kalhoty však už zvolte beze vzoru.

Obléci se můžete i do stejné textury, jakou jsou například svislé pruhy. Zvolte však pouze vzorovaný oblek a košili pak raději neutrální barvy a beze vzoru. To samé platí i pro kravatu.

Pravidla, jak nosit sako

Máte koupené skvěle padnoucí sako. Nyní je třeba vědět, jak jej nosit a co k němu zvolit za doplňky.

1. Zapínání

Pokud si nejste jistí, jestli nechat sako zapnuté nebo ho raději rozepnout, nezoufejte. Není to žádná věda. Zvykem je, si knoflíky na saku zapínat, až na poslední. Ten se nezapíná nikdy. Pokud se vám však v zapnutém saku nesedí příjemně, nemusíte se bát, ho rozepnout.

Jestliže sako nosíte například do práce, nejspíš ho budete moci nechat rozepnuté. Myslete ale na to, že právě jeho zapnutí vám přidá na eleganci a zvýrazní vaší siluetu.

2. Košile

Vybrat správnou pánskou košili je základ. Košile skrytá pod sakem musí dobře padnout. Manžety nechte ideálně 0,5 cm – 1,5 cm vylézat ze saka, ať vytvoříte okraj, který vám okamžitě přidá šmrnc. Límeček pod krkem musí k saku dokonale sedět. Ať už si tedy vezmete kravatu nebo raději zůstanete bez ní, dbejte na to, abyste špičku límce měli vždy zastrčenou do saka.

3. Džíny

Kombinace saka s džíny je ideální volbou pro smart casual outfit. Jediným pravidlem, které se tohoto vzhledu týká, je žádné roztrhané nebo příliš volné džíny. Sako má za úkol dodat vám eleganci, proto dbejte, ať i zbytek oblečení odpovídá tomuto stylu.

Tmavě modré džíny se skvěle hodí ke kontrastním barvám saka, jako jsou černá, tmavě modrá, šedá nebo zelená. Rozhodně se vyhněte saku a džínům ve stejné barvě.

4. Kravata

Pokud si vezmete kravatu, myslete na to, že by měla být přibližně stejně široká, jako vaše klopa. Když jsou stejně široké, hodí se k sobě a neruší tak váš finální vzhled. Také se ujistěte, že je vaše kravata správně dlouhá.

Košile s límečkem

5. Doplňky

Sako má tu výhodu, že upoutá pozornost, aniž byste k němu přidaly nějaké extra doplňky. Využijte padnoucího střihu, elegantní barvy a kvalitního materiálu. Nic víc (nutně) nepotřebujete.

Sako doplňte dle svých představ kravatou, pánskými kšandy, motýlkem, páskem nebo třeba manžetovými knoflíčky.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *