“Chůva k pohledání” již 30 let ovlivňuje designerskou módu

Před Carrie Bradshaw a celým jejím nádherným světem Manolo Blahnik byla Fran Fine. Pokud vám to jméno něco říká, pravděpodobně si v tuto chvíli vybavujete sarkastickou chůvu s havraními vlasy, vysokým účesem a pestrobarevnými mini šaty. Ano, na počátku devadesátých let vkročila na televizní obrazovky po celém světě okouzlující “Chůva k pohledání”. K oslavě 30. výročí pořadu vzdejme hold ikonickému módnímu stylu chůvy, který předběhl dobu.

Chůva k pohledání

Pro ty, kdo nejsou se seriálem nebo jeho úvodní písní obeznámeni, máme jádro příběhu. Mladá žena z Flushing v New Yorku, která se zotavuje po špatném rozchodu a nevhodném propuštění z práce v obchodě, se snaží prodávat kosmetiku v Upper East Side v New Yorku. V tom zaujala bohatého vdovce Maxe Sheffielda, kterého okouzlila jejím “stylem a grácií”. Přirozeně ji ihned najme jako chůvu pro své tři děti. Během následujících šesti sezón Fran Fine přivede publikum na divokou jízdu. Naviguje divokými peripetiemi výchovy dětí, a to vždy v pestrobarevných, odvážných kreacích, které se staly legendou popkultury.

“Fran byla drzá, živá, hlasitá, ale vždy s podtónem elegance, tlačená až na samý okraj něčeho ne zcela dobrého!” řekla návrhářka kostýmů pro seriál “Chůva k pohledání”, Brenda Cooper. “Nevěděla jsem, že mám schopnost zvýšit komedii stylem.”

Chůva k pohledání

Módní ikona

Desetiletí po skončení pořadu vidíme čerstvý zájem o její ikonickou garderóbu. Mladí a Gen-Z diváci nyní chápou jako klíčový archiv některých nejvýznamnějších domů módy. Moschino, Todd Oldham, Betsey Johnson, Versace, Anna Sui, Christian Lacroix byly jen některé ze značek, které se pravidelně objevovaly na obrazovkách během vysílání pořadu. A zatímco v době vysílání byly outfity Fran často považovány za výstřední nebo téměř komické, dnešní diváci a milovníci módy je vidí jako živé, dýchající umění, které vytvářelo stále relevantní trendy.

A pokud budeme připisovat body postavám jako je Carrie Bradshaw za to, že dostaly věci jako jsou podpatky Manolo Blahnik, kabelky Fendi Baguette a aplikace květů do popředí, je spravedlivé dát Fran také pár bodů. Vezměte si například minisukni, kterou hvězda podporovala od první sezóny. Často minisukně nosila s barevnými punčochami. Spodní díl byl stálou součástí šatníku chůvy Fran, často ušitý z latexu či kostkované látky.

Signatura chůvy Fran byla i červená barva, která je zmíněná i v úvodní písni seriálu. Červená barva je naprostým synonymem Fran Fine. Herečka často nosila tuto barvu od hlavy až k patě desítky let před tím, než v ní dnešní celebrity vykročily na červený koberec. Postava dala také šanci limetkově zeleným odstínům či výrazným vzorům, jako je například leopardí či zebří vzor. Franina láska k jednobarevnému outfitu přesahovala i do jiných barev než jen do červené. Jednou z nejikoničtějších chvil pořadu byl celobílý vzhled skládající se z dlouhého kožichu, džínových šortek a crop topu s vysokým límcem.

Neměli bychom podceňovat trvalou sílu Fran Fine. Její bezstarostný a kouzelný přístup k módnímu stylu stále ovlivňuje šatníky i v současné době. A jak to tak vypadá, byl to hlavní plán Brandy Cooper, protože celou dobu pečlivě vybírala každý oděv. “Nechtěla jsem, aby pořad měl časovou značku,” uvedla Cooper ve svém rozhovoru pro Shondaland. “Chtěla jsem vytvořit vzhled, který bude za 30 let stejně populární, jak byl tehdy.”

Mise splněna. Šťastné 30. narozeniny, Chůvo k pohledání.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *