Co je a jak poznat fast fashion?

Fast fashion je zodpovědná za enviromentální dopady oděvního průmyslu. Každý rok se produkuje obrovské množství levného oblečení. Nakupujte udržitelně. Zjistěte, jak poznat fast fashion módu a vyhněte se jí obloukem.

Co je fast fashion?

Fast fashion je velkým odvětvím módního průmyslu. Opírá se o levnou, rychlost a velkosériovou výrobu nekvalitního oblečení, která se prodává po celém světě za velice nízké ceny. Tato móda je známá jako trendová.

Cílem je dostat nejnovější styly na trh co nejrychleji, aby si je zákazníci mohli koupit, dokud jsou tyto kousky populární. Jakmile se do trendů dostane však nové oblečení, tyto dříve populární kousky jsou po pár nošeních určeny k vyhození.

Fast fashion je nesmírně škodlivé pro životní prostředí. Přispívá ke globálnímu znečištění i změně klimatu. Ve skutečnosti vypouští ještě více oxidu uhličitého než je vypouštěno v leteckém průmyslu.

Omlouvá cena levnou módu?

Levná cena je typickým indikátorem fast fashion. Jedná se o signál, že v ,,zákulisí” není něco v pořádku. Obvykle jde o špatné pracovní podmínky nebo výrobu, která není šetrná k životnímu prostředí.

Za fast fashion se často skrývá špatné zacházení s dělníky. Jedná se o porušování základních práv, nedostatek bezpečnosti, nízké platy nebo nadměrná pracovní doba. Podle některých lidí se jedná o moderní formu otroctví.

Proč je fast fashion špatná?

Důvodů, proč je fast fashion špatná a je lepší se jí vyhnout, je hned několik. Přečtěte si ty nejdůležitější:

1. Znečišťuje naši planetu

Dopad fast fashion na planetu je obrovský. Tlak na snižování nákladů a zrychlování výrobního procesu je veliký. Negativní dopad fast fashion zahrnuje i používání levných toxických textilních barviv.

2. Vykořisťování pracovníků

Kromě ekologických dopadů je problémem i lidské vykořisťování.

Rychlá móda výrazně ovlivňuje dělníky, kteří pracují v nebezpečném prostředí, za nízké mzdy a bez základních lidských práv.

3. Ubližování zvířatům

Fast fashion ovlivňuje i zvířata. Toxická barviva se uvolňují do přírody a následně přijímána suchozemskými i mořskými živočichy.

Spousta značek také používá kůži, kožešiny i vlnu v módě a tím ohrožuje dobré životní podmínky zvířat. Často se dokonce stává, že se skutečná kožešina vydává za umělou nevědomým nakupujícím.

Jak poznat fast fashion?

Existuje několik bodů na které byste se měli zaměřit při nákupu oblečení, pokud nechcete podporovat fast fashion módu:

1. Zaměřte se na materiál

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zjistit, zda je oblečení fast fashion je, že se podíváte, z jaké látky je vyrobené.

Existuje mnoho tkanin, které se používají při výrobě těchto oděvů. Nejudržitelnější tkaniny jsou na přírodní bázi, jakými jsou organická bavlna, len, konopí a lyocell.

Oproti tomu syntetické materiály, jako je polyester, nylon a akryl jsou vysoce znečisťujícími. Kontaminují životní prostředí a navíc jsou biologicky nerozložitelné, takže znečišťují vzduch i vodu a ohrožují nejen lidské zdraví, ale také půdu či mořskou zvěř.

2. Nízká kvalita oblečení

Fast fashion vytváří levné a nekvalitní oblečení ve velkém množství. Vyrábí se tak, aby se mohlo rychle vyměnit za nové. Výroba těchto levných kousků je rychlá, snadná a levná.

Tyto módní kousky nabádají k nákupu nekvalitních oděvů, místo investování do vysoce kvalitního oblečení.

3. Extrémně nízké ceny

Masová výroba oblečení, nízké náklady na materiál, práci i logistiku – díky všem těmto faktorům se stala z fast fashion celosvětová senzace.

Cena není vždy přesným ukazatelem kvality oděvu. Pokud je však cena extrémně nízká, nejspíše máte co dočinění s fast fashion.

4. Nejnovější trendy

Jedná se o tisíce stylů, které se dotýkají všech aktuálních trendů. Doba od okamžiku, kdy je oděv spatřen na přehlídkovém mole nebo v šatníku celebrit, do doby než se oblečení dostane na pulty v obchodě, je velice krátká.

5. Greenwashing

Greenwashing v módě je technika, kterou se snaží výrobci přesvědčovat spotřebitele, že je jejich oblečení šetrné k přírodě. Typické pro greenwashing je nadužívání slov jako ,,eco-friendly”, ,,udržitelný” apod.

Tito výrobci se obvykle snaží pouze zvýšit své tržby. Greenwashing je stále velmi populární marketingovou strategií, na kterou je lepší dát si pozor.

TIP: Pořiďte si kvalitní oblečení, šetrné k přírodě. Značka Zakeri se soustředí na udržitelnou výrobu oblečení, která nepodporuje fast fashion.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *