Co je organická bavlna a čím se vyznačuje?

Bavlna je základní surovinou, která se používá k výrobě spousty druhů oblečení. V čem je organická bavlna lepší než bavlna klasická?

Organická bavlna

Organická bavlna je vlákno, při jehož pěstování nebyly použity pesticidy ani chemikálie, které škodí zdraví. Díky absenci pesticidů a herbicidů je půda zdravější, pěstování bavlny tedy nevyžaduje pravidelné zavlažování, čímž šetří vodu. Navíc udržuje své okolí bez toxických látek. Tyto toxiny nejsou škodlivé jen pro přírodu a zemědělce, ale také pro nás spotřebitele.

Oblečení z organické bavlny je kvalitnější, měkčí a odolnější.

Výhody bio bavlny

Organická bavlna má mnoho výhod:

  • Jedná se o hypoalergenní vlákno, které je ideální pro citlivou pokožku, včetně osob s atopickou pokožkou.
  • Díky své prodyšnosti udržuje pokožku suchou, neboť absorbuje vlhkost a odvádí tělesné teplo.
  • Organická bavlna se jednoduše udržuje. Lze klasicky vyprat a obvykle se obejde i bez žehlení.
  • Oproti syntetickým látkám nevytváří statickou elektřinu.
  • Vzhledem ke snížené spotřebě vody je ohleduplná k životnímu prostředí.
  • Organická bavlna neobsahuje toxické látky.

Má bio bavlna nějaké nevýhody?

Toto zcela přírodní vlákno má jen dvě nevýhody:

  • Oděvy z přírodní bavlny se nabízejí v omezených barvách. Barviva se totiž vyrábějí z chemikálií, kterým se přírodní bavlna vyhýbá.
  • Ve srovnání s bavlnou klasickou je dražší. Jejím pěstováním se totiž chrání životní prostředí a navíc se vyhýbá dětské nebo nucené práci.

Proč investovat do oblečení z organické bavlny?

Existuje hned několik důvodů, proč je lepší investovat do kvalitní bio bavlny. Podívejte se na ty nejdůležitější:

1. Udržitelný šatník

Organická bavlna je kvalitnější než klasická bavlna. Vyrábí se z vysoce kvalitních vláken. Nejen, že oblečení z této látky lépe vypadá, ale také déle vydrží. Běžné bavlněné oblečení je často nižší kvality a vydrží obvykle okolo 2 – 5 let. Přečtěte si více o udržitelné módě.

2. Odolnost

Nejen, že je organická bavlna vyráběna s větší péčí a pozorností, ale samotná tkanina je pevnější, než klasická bavlna. Běžná bavlněná vlákna mohou být poškozena chemikáliemi při jejím ošetřování. Výsledkem je, že vlákna z organické bavlny jsou delší, hladší a mají pevnější spoje.

3. Měkkost

Oblečení z organické bavlny je měkčí a pohodlnější na nošení. Je to proto, že organická bavlna má delší vlákna, která nejsou chemicky poškozena. Přírodní bavlna se sbírá ručně, nikoliv strojově, proto se vlákna nelámou a jsou odolnější.

Organickou bavlnu poznáte obvykle i na dotek. Je sice podobná té klasické, ale na první pohled vás zaujme její měkkost, jemnost a hladká struktura.

4. Nežmolkuje se

Na rozdíl od syntetických materiálů oblečení z bavlny nežmolkuje. Žmolky se tvoří na povrchu oblečení. Jsou způsobeny třením látky. Organická bavlna není náchylná ke žmolkování, protože se jedná o 100% přírodní látku.

Certifikát GOTS

Certifikát GOTS neboli ,,Světový standard pro organické textilie” zaručuje, že látka pochází z výhradně organických vláken. Bio bavlna prochází přísnými kontrolami, které zajišťují odolnost materiálu, stálost barvy, použití přírodních barviv, ale také původ organických vláken. Dále se zabývá výrobním procesem, který musí být ekologický. Tento certifikát zaručuje nejen kvalitu dané tkaniny, ale také důstojné pracovní podmínky.

Jak se starat o organickou bavlnu?

Organická bavlna se snadno udržuje. Nemusíte se bát ani praní v pračce na krátký program. V případě potřeby můžete látku vyžehlit.

Jeden komentář k “Co je organická bavlna a čím se vyznačuje?

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *